Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Αμοιβές


Recommended Posts

Δεν απαιτεί ο νόμος συνυπογραφή κάποιων συγκεκριμένων ειδικοτήτων.

Μόνο δύο μηχανικών.

Η αμοιβή κατανέμεται σύμφωνα με την επιλογή των μηχανικών που υπογράφουν.

Δηλαδή είναι καθαρά θέμα των μηχανικών πως θα την κατανείμουν? Μπορεί πχ να την πάρει ολόκληρη ο ένας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο ο ένας. Και οι δύο που θα υπογράψουν. Τα ποσοστά θα τα διαλέξουν αυτοί όμως.

 

 

 

 

 

 

-σωστό εάν δεν έμπαινε κλιματιστικό μέσο κάλυψης των ψυκτικών απωλειών-,επειδή όμως κατά ΚΕΝΑΚ πρέπει υποχρεωτικά να καλύψεις τα ψυκτικά φορτία (>50% για κατοικίες και 100% για τριτογενή τομέα) οπότε πας σε κλιματισμό.

 

Επανέρχομαι διότι δεν μπορώ να βρω που ο ΚΕΝΑΚ απαιτεί την κάλυψη του 50% των ψυκτικών φορτίων.

Που το λέει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Άρα αφού ο υπολογισμός των ψυκτικών φορτίων είναι ένα στάδιο, μπορεί να πάει στις Λοιπές μηχανολογικές μελέτες με ένα ποσοστό προϋπολογισμού αντίστοιχο των απλών μηχανολογικών (ενεργητική ή καύσιμο) και αντίστοιχη κατηγορία.

Και να γίνονται μελέτες θέρμανσης και ψυκτικών φορτίων, χωρίς κλιματισμό.

 

@Faethon

 

Καλημέρα!

 

Ηθελα να σε ρωτήσω αν κατέθεσες τις αμοιβές με αυτόν τον τρόπο (ψυκτικα φορτία σαν λοιπές μηχανολογικές εργασίες) γιατί μίλησα και εγώ με το αρμόδιο τμήμα στο tee για αμοιβές χθες και μου είπε ακριβώς το ίδιο.

αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το εντάξω- κ τι προυπολογισμό να βάλω!

 

Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με τον υπολογισμό των αμοιβων θερμανσης ψύξης τι κάνετε τελικά;

α)Βάζετε θέρμανση κανονικά και τις λοιπες Η/Μ με ποσοστό το μισο του κλιματισμού; ή

β)Βάζετε μόνο μελέτη κλιματισμού;

 

Αν είναι κάποιος απο Λάρισα θα με ενδιέφερε να ξέρω τι ζητάει η πολεοδομία εκεί γιατί έχω μια άδεια για εκεί και δεν είμαι απο εκεί για να ρωτήσω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει προτείνει το τμήμα αμοιβών στο ΤΕΕ (είναι η α επιλογή σου) επειδή είναι λίγο μπέρδεμα να βάζουμε το 50% στον κλιματισμό , λέει να βάζουμε κανονικά τη θέρμανση και να βάζουμε το 50% του προυπολογισμού του κλιματισμού σαν κανονικός προυπολογισμός στις ΛΟΙΠΕΣ ΗΜ ΜΕΛΕΤΕΣ.Αυτό να γίνεται και μέσα στον ΚΕΝΑΚ και στις μελέτες του κτιρίου έξω από τον ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω τελικά. Με τις επιβλέψεις των Λοιπών Η/Μ τι γίνεται; Απο την στίγμή που δεν θα εγκατασταθουν κλιματιστικά αλλα θα γίνει μόνο υπολογισμός ψυκτικών φορτίων δεν θα πρέπει να βαλω αμοιβή επίβλεψης εκεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω σε νέα άδεια κατοικίας ικρότερη των 50 τμ δν καταθέτουμε κενακ. Σε αυτά τα 50 τμ είναι και η/χ και το κλιμακοστάσιο ή είναι έξτρα αυτά!

 

Το ρωτάω γτ θέλω να δώσω προσφορά για κατοικία 45 τμ με 10τμ η/χ + κλιμακοστάσιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα.

 

Έχω υποβάλει φάκελο για οικοδομική άδεια για ανέγερση νέου ισόγειου κτιρίου επιφάνειας>50.00 m2. Μαζί με συνεργάτη μηχανολόγο μηχανικό κάναμε τη Μ.Ε.Α.. Αποφασίσαμε και συμφωνήσαμε να λάβουμε το 50% της συνολικής αμοιβής της Μ.Ε.Α. ο καθένας μας. Αφού ελέγχθηκαν όλες οι μελέτες και φτάσαμε στο τελικό στάδιο για των έλεγχο των φορολογικών, από την πολεοδομία της περιοχής στην οποία κατατέθηκε ο φάκελος μας ζήτησαν να αλλάξουμε τα ποσοστά των αμοιβών μας επί της συνολικής αμοιβής της Μ.Ε.Α. με τέτοιον τρόπο ώστε, ο μεν μηχανολόγος να λάβει το 20% επί του συνόλου των αμοιβών των Η/Μ μελετών και μόνο αυτών που έχει υπογράψει ως αμοιβή του για τη συμμετοχή στη ΜΕΑ. Ομοίως και για εμένα. Πιο συγκεκριμένα ο μηχανολόγος θα λάβει 20% επί (αμοιβή ενεργειακής πυρ.+θέρμανσης+καυσίμου αερίου+ηλεκ. ρευμάτων+κλιματισμού) και εγώ το 20% επί των αμοιβών των υπολοίπων μελετών τις οποίες και υπογράφω.

 

Εντέλει μπορούμε να ρυθμίζουμε τα ποσοστά των συμμετεχόντων μηχανικών σε Μ.Ε.Α. κατόπιν μεταξύ μας συμφωνίας ή πρέπει να ακολουθείται αυτό που περιγράφω παραπάνω? Είναι εύλογη και νόμιμη η απαίτηση της πολεοδομίας? Γνωρίζει κάποιος αν έχει δημοσιευθεί οποιαδήποτε εγκύκλιος ή οδηγία προς τις πολεοδομίες σχετικά με τα ποσοστά αμοιβών συμμετεχόντων μηχανικών σε Μ.Ε.Α?

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα ΜΕΑ για κτίριο <5000 τμ η αμοιβή είναι το 20% των αμοιβών των αρχιτεκτονικών και Η/Μ μελετών. Υπάρχει κάποια απόφαση να ορίζει το πως θα δοθούν τα ποσοστά ανάμεσα στους συνυπογράφοντες? Από όσο γνωρίζω όχι. Προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να υπάρχει και ποσοστό για ΜΕΑ 1% και 99% εφόσον κάποια απόφαση, εγκύκλιος δεν το ορίζει διαφορετικά. Αν κάποιος θέλει να πάρει την ευθύνη της εκπόνησης ΜΕΑ με το 1% της αμοιβής της ΜΕΑ είναι δικαίωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.