Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικός σκελετός και τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι

 

Μου εχει προκύψει μια μελέτη για ανέγερση κατοικίας.

Πρόκειται για ένα περίπου 10χ9 ισόγειο σπίτι με στέγη, το οποιο θα βρίσκεται σε επίπεδο 1,5μ απο το κακής ποιοτητας εδαφος. Για λόγους οικονομίας καταλήξαμε σε μια λύση με μπάζωμα - πλάκα δαπέδου επι εδάφους - κατασκευή μεταλλικών υποστυλωμάτων - άλφα μπλόκ και στέγη. Δηλαδή μια λύση σαν τα προκατ σπίτια.

 

Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:

 

 

1. Στέγη με μεταλλικά ζευκτά ή ξύλινα? (με κριτηριο την οικονομικότητα και την απλότητα κατασκευής)

 

2. Θα πρέπει να βάλω χιαστι? Διοτι λειτουργικα δεν θα το προτιμουσα

 

 

3. Θα πρέπει κατα τη διαστασιολόγηση του μεταλλικού σκελετού να λάβω υπόψιν με κάποιο τρόπο άνεμο? ή οχι εφόσον δεν έχω panel αλλα «περιτοίχηση» των μεταλλικών διατομών ? Μπορεί η στέγη να μεταφέρει φορτία ανέμου στο μεταλλικό σκελετό? Σε αυτή την περίπτωση λύνω με φορτία ανέμου τίς αντιδράσεις των ζευκτών στις δοκούς?

 

4. Θεωρειτε οτι οι διαστασεις ειναι μεγάλες για να βάλλω μονο 4 υποστυλωματα (σαν εκτίμηση ρωτάω – θα κάνω υπολογισμούς)

 

 

Και σαν γενικό ερώτημα εχει νόημα ή συγκεκριμένη κατασκευή ή οχι κατα τη γνωμη σας? Γενικά είδα κ σε άλλα θέματα οτι έχει αναπτυχθεί μια πολεμική εναντίον μεταλλικο-ytong Επειδή η λύση αυτή δεν ειναι τοσο διαδεδομένη – δοκιμασμένη, θεωρείτε οτι θα έχει μικρότερο κόστος απο το να κάναμε σκελετο κ θεμελίωση απο σκυρόδεμα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να διαβασεις ΟΛΑ τα θεματα που υπαρχουν για τις μεταλλικες κατασκευες και θα σου λυθουν οι αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, μπράβο, ωραία ιδέα το μεταλλικό κτίριο ή ο συνδυασμός στοιχείων οπλισμένου σκυροδέματος και μεταλλικοί στύλοι, δες και κτίρια του Βαλσαμάκη αν θες να καταλάβεις. Αν δεν τα βρίσκεις θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα ραντεβού να στα δείξω. Μένω Εθνική Αμυνα.

 

Τώρα καταρχήν θα σου ρθει πιο φτηνά αν κάνεις στέγη με μεταλλικά ζευκτά αλλά είμαι εναντίον της στέγης - κι ας μην με ξέρεις, σαν αρχιτέκτονας στο λέω- τέλος πάντων θα προτιμούσα επίπεδο δώμα βατό ή μη βατό ή και άλλα στοιχεία που θα μπορούσα να σου πώ. Που μένεις???

 

για 10χ9 είναι λίγα τα 4 υποστηλώματα ή κάνναβο 3χ6 είναι πολύπλοκο να στο εξηγήσω πάντως έχω κάνει ένα σχήμα . Η μια τροποποίηση του κανάβου ανά 4 ή 5 μέτρα ώστε να σου βγαίνουν οι κατόψεις.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανω αυτό που είπες, αλλά ειναι μια αργή διαδικασία, θα εκτιμούσα οποιοδήποτε σχόλιο έχει να κάνει κανεις αναφορικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα (αυτο βέβαια αναφέρεται στο ποστ #2)

 

Highlander σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και την προθυμία σου. Τα θέματα μου όμως αφορούν ενα πολυ απλό δόμημα και κυρίως ζητήματα στατικά και κατασκευαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα βρηκα πολυ ευκολα, χωρις αναζητηση...

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7322

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17994

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3868

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17291

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14889

 

Επιγραματικα:

 

1. Αναλογα τι θες να κανεις και το τροπο συνδεσης αλφα μπλοκ, μεταλλου, ξυλου

2. Αναλογα την κατασκευη, δεν μας ειπες τη στεγη θα κανεις..

3. Φυσικα και θα το λαβεις υποψη, το αλφα μπλοκ δεν "σταματαει" τον ανεμο...και φυσικα πρεπει να δεις πως θα κανεις την αναλυση σου...

4. Και με τεσσερα υποστηλωματα μια χαρα εισαι...αλλα παλι εξαρταται απο την αναλυση σου και τις παραδοχες που θα κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω χονδρικά...

 

1) Αφού πας με μέταλλα πήγαινε με μεταλλικά ζευκτά. Γιατί να μπλέκεις. Θα βάλεις όμως από κάτω γυψοσανίδα για αισθητικούς λόγους το οποίο είναι ένα κόστος. Αλλά αν μπορείς και με ξύλο από ανάλυση γιατί όχι. Θα είναι πολύ πιο όμορφο και ποιοτικό για σπίτι απλά φοβάμαι ότι δεν θα βγαίνει χωρίς ενδιαμέσες κολώνες (στον κορφιά δηλαδή).

 

2) Μεταλλικό χωρίς χιαστί δεν βγαίνει κατ' εμέ. Αλλιώς βάζεις ή "σταυρούς" ή κοίλες αλλά και πάλι δύσκολο (λόγω μετακινήσεων) όχι αντοχής.

 

3) Μικτό μντέλο με ξύλο και μέταλλο και βάζεις κανονικά τα φορτία σαν να ήταν όλο μεταλλικό και τα μονομπλοκ πάνελς. Ποια είναι η διαφορά? Εάν δεν έχει ξύλα το πρόγραμμα βάλε τις αντιδράσεις αλλά δεν ξέρω πρόγραμμα ελληνικό που να βάζεις αντιδράσεις από άλλο φορέα...σωστά.

 

4) Ναι είναι μεγάλες. Εγώ το βλέπω με τουλάχιστον έξι κολώνες να βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.