Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση Θερμοσυσσωρευτή


Drusillah

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Μόλις χθες έμαθα για την ύπαρξη αυτού του φόρουμ, και χρειάζομαι βοήθεια. Πιστεύω πως είναι στο σωστό σημείο.

 

Νοικιάζω σπίτι, και η ιδιοκτήτρια έχει πάρει από φόβο τον θερμοσυσσωρευτή και πιστεύει οτι θα καεί το σπίτι. Προς το παρόν έχω αερόθερμο, αλλά πιστεύω οτι ο λογαριασμός έτσι θα είναι φουσκωμένος και δεν γίνεται να με καλύψει όταν πέσουν και άλλο οι θερμοκρασίες.

 

Πόσο εύκολο είναι να δουλευτεί ένας θερμοσυσσωρευτής? Στον πίνακα βλέπω κατι να λεει multin9 DZ47-60 και Huahang C45N. Αν ερθει ηλεκτρολόγος στο σπιτι θα μπορεί κοιτώντας το να μου πει πως να το δουλεψω? Φαινεται πολυ παλιο. Τι μου προτείνετε να κανω?

 

(Πιο λιγο ρευμα δεν καιει ο θερμοσυσσωρευτης απο κλιματιστικο παλιο?)

 

Ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και ένας ολοκαίνουριος θερμοσυσσωρευτής "καίει" πολύ περισσότερο ρεύμα από ένα παλιό κλιματιστικό, για να αποδώσει την ίδια ποσότητα θερμότητας.

Η αίσθηση όμως που σου προσφέρει είναι ανώτερη για κάποιους...είναι υποκειμενικό σε κάποιο βαθμό.

Η όποια εξοικονόμηση μπορεί να κάνει ο θερμοσυσσωρευτής είναι γιατί λειτουργεί τις ώρες χαμηλής χρέωσης και συσσωρεύει θερμική ενέργεια στα πυρότουβλά του για όλο το 24ωρο. Άρα θα πρέπει να έχεις και μετρητή χαμηλής χρέωσης από τη ΔΕΗ.

Θεωρείται - και κατά την γνώμη μου είναι - ξεπερασμένο θερμαντικό μέσο.

 

Να δει οπωσδήποτε ηλεκτρολόγος την εγκατάσταση και τον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και θα ήθελα να σου πω τα εξής:

 

Ο θερμοσυσσωρευτής καλό είναι να χρησιμοποιείται μόνο εφόσον υπάρχει μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ στο σπίτι.

Θα πρέπει όμως να προσέξεις μιας και είναι παλιός να δουλεύει τις ώρες που είναι το μειωμένο τιμολόγιο (το πότε έχεις μειωμένο τιμολόγιο μπορείς να το μάθεις απο τη ΔΕΗ) καθώς επίσης να λειτουργεί και ο θερμοστάτης του σωστά.

 

Η ζέστη που θα σου βγάζει δε συγκρίνεται με αυτή του κλιματιστικού.

 

Παρ'ολ'αυτά το κλιματιστικό είναι αρκετά οικονομικότερο ειδικά μάλιστα αν είναι και Inverter. Επίσης τα κλιματιστικά είναι πιο αποδοτικά και περισσότερο οικονομικά σαν αντλίες θερμότητας με αποτέλεσμα να είναι οικονομικότερα το Χειμώνα. Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι η ζέστη δεν κρατάει. Όταν σβήνεις το A/C δεν θα έχεις και ζέστη.

Όμως ακόμα και έτσι, σε συμφέρει να καις το κλιματιστικό.

Όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και από το χώρο που θες να θερμάνεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.