Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος υπολογισμού αμοιβών μηχανικών για ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Αγαπητοί,

 

Μήπως κάποιος απο εσάς γνωρίζει που θα μπορούσα να βρώ τη σχετική νομοθεσία με την οποία παράγονται οι αμοιβές των μηχανικών (Αρχιτέκτονες, Πολ. Μηχανικοί, Μηχ/Μηχανικοί) σε ιδιωτικά έργα (Πολυκατοικίες κτλ);

Δεν με ενδιαφέρει κάποιο έτοιμο πρόγραμμα, θέλω να βρώ τις πηγές για να το δημιουργήσω μόνος μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τo Π.Δ 696/74 όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τα ΠΔ 99/1976, 152/1982 και 515/1989. Θα το βρεις ΕΔΩ και στη domiki.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γεια σας ειμαι νεος πολιτικος μηχανικος και δυστηχως αποφοιτησα σε δυσκολη εποχή.ανοιξα ενα γραφειο ορμωμενος απο την επιδοτηση του οαεδ στο χωριό μου.Οποιος θελει κατι το πρωτο που με ρωταει ειναι ποσο κανει?και μενω παγωτό δεν ξερω τι να πω.προσφατα με ρωτησαν για ενα μονοροφο με 4 κολωνες τελειως απλο σε εκτος σχεδιου ποσο θελεις για μια αδεια?μπορει κανεις να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος μιας άδειας υπολογίζεται από νομοθεσία και συγκεκριμένα υπολογίζεται ελάχιστο κόστος αδείας.

Από κει και πέρα όμως δεν σε εμποδίζει κανένας να πάρεις και παραπάνω χρήματα.

 

Για τον υπολογισμό τώρα του κόστους μπορείς να αγοράσεις ένα από τα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΜΟΙΒΩΝ που υπάρχουν στην αγορά, όπου υπολογίζουν πέραν των αμοιβών και τις κάθε είδους κρατήσεις, ΙΚΑ κτλ, ή να υπολογίσεις τις αμοιβές από το δωρεάν σύστημα του ΤΕΕ (αν και δεν θα σου το συνιστούσα επειδή είσαι άπειρος και ίσως κάνεις πιο εύκολα εκεί λάθη).

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις πολύ καλά τον Γ.Ο.Κ. (Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός), γιατί χωρίς γνώση αυτού δεν θα καταλαβαίνεις τι υπολογίζεις, τι κάνεις, τι επιτρέπεται και τι όχι.

 

Είναι καλό να διαβάσεις και τη νομοθεσία υπολογισμού των αμοιβών:

1. ΠΔ 696/1974 (ΦΕΚ Tεύχος Α, Φύλλο 301, Ετος 1974 (08-10-1974)

2. ΑΡΘΡΟ 82 (Π.Δ. 696/74 ως τροποποιήθη με το Π.Δ. 515/89)

3. Εγκύκλιος. 8/90

4. Εγκύκλιος 57/90

5. Εγκύκλιος 64/90

6. ΦΕΚ 635/Β/7.8.91

7. Εγκύκλιος 21/92

8. Εγκύκλιος 39556/92

9. Εγκύκλιος 7/97

10.ΦΕΚ 886 Β της 7.12.89

 

Κάποια πράγματα θα βρεις και στα downloads του Φόρουμ.

 

Τέλος πολλές από τις εταιρείες προγραμμάτων λογισμικού υπολογισμού αμοιβών, διαθέτουν δοκιμαστικές εκδόσεις. Μπορείς λοιπόν να κατεβάσεις μία τέτοια και να πειραματιστείς.

 

Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κωδικούς στο ΤΕΕ πρέπει οπωσδήποτε να αποκτήσεις

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/kwdikoi

 

εάν έχεις ήδη teemail τότε μπορεις ήδη να μπεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.