Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλουμίνιο ή ανοξείδωτο ατσάλι;


ntsantakis

Recommended Posts

Το σύστημα F50 INOX στηρίζεται σε μια απλή σχεδιαστική και κατασκευαστική αντίληψη: σε ένα σωληνωτό σύστημα από ανοδιωμένο αλουμίνιο, που δένεται με ένα χαρακτηριστικό περίτεχνο τρόπο και δημιουργεί ένα αέρινο, υψηλής αισθητικής σύνολο. Τα μεταλλικά στοιχεία του μποορύν εύκολα να συνδυαστούν, με τζάμι ή πολυκαρμπονικό φύλλο προσφέροντας απεριόριστες δυνατότητες σχεδιαστικών εφαρμογών.

 

Οι εφαρμογές του συστήματος F50 INOX είναι πάρα πολλές και προσφέρουν μοναδικές λύσεις στις σύγχρονες κατασκευές, όπως:

Κάγκελα μπαλκονιών, αποδεικνύοντας ιδιαίτερη αντοχή στις διάφορες περιβαλλοντικές συνθήκες. Κάγκελα εσωτερικής σκάλας, προσδίδοντας μια αίσθηση υψηλής αισθητικής στο εσωτερικό σπιτιών και επαγγελματικών χώρων.

 

Κάγκελα εξωτερικής σκάλας, κατάλληλα για μοντέρνες κατοικίες και επαγγελματικά κτίρια.

 

Κάγκελα για σκάλες δημόσιων χώρων ιδιαίτερα χρηστικά στις μεγάλες πόλεις, αλλά και σε άλλου είδους χώρους όπως πισίνες ξενοδοχείων, σπιτιών κλπ. για μπαλκόνια και σκάλες.

 

Δες εδώ ************* στο forum υπάρχει ο σχετικός Κατάλογος για αυτή τη δουλειά...ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπερα. θα σου προτεινα να αποφυγεις την χρηση inox-Αλουμινιου οπως τα εχουν ονομασει, καθως η σταθεροτητα τους ειναι αμφιβολη, ασχετως στηριξης κ διαφορων βιδων που κυκλοφορουν στο εμποριο. Ακομα κ αν ολη η κατασκευη ειναι απο πραγματικο ανοξειδωτο, ο τροπος στηριξης στο δαπεδο ειναι αστειος, ειδικα αν προκειται για αντικατασταση κ οχι κατασκευη απ την αρχη με σωστες βασεις κ φωλιες.το ανοξειδωτο σαν υλικο ειναι πανακριβο κ δουλευετε πολυ δυσκολα. Προτιμησε κλασσικο σιδερο μασιφ 14αρη ή και 16αρη αν θες βαρια κατασκευη κ στο 1/2 της τιμης του ''ψευτο''-Inox.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω μια χαρα στηριζεται αρκει ο αλλος ναναι επαγγελματιας...αυτος που χρησιμοποιοω εχει καροτιερα ....ανοιγει τις τρυπες....βαζει αγκυρια με χημικα γνωστης εταιριας και ακριβης 2 συστατικων....πακτωνει εκει τα καθετα δομικα του στοιχεια και το ολο συστημα ειναι γερο περα απο καθε αμφιβολια....ο ανθρωπος ειναι τοσο επαγγελματιας που περνα απο τορνο τα καπακια που βαζει σαν δαχτυλιδια στην ενωση μπετου -καθετου δομικου στοιχειου (σωληνα) ωστε οταν βαψεις ποτε τα στηθαια να σηκωνεις τα δαχτυλιδια αφου εχουν περαστει απο τον τορνο και να γινεται αψογο και το βαψιμο χωρις αστοχιες πανω στα αλουμινενια στοιχεια...

 

οι βιδες του ειναι ολες ανοξειδωτες και εκτος απο την βιδα βαζει παντου και συγκολλητικο 2 συστατικων παλι της ιδιας γνωστης εταιριας....

 

το εκανα με συστημα με τριπλεχ τζαμι σπιτι μου και ειμαι 100% ευχαριστημενος....μεχρι πλαστικους αποστατες βαζει στους οδηγους για τα τζαμια ωστε να μην εχουμε αστοχιες στα τζαμια...

 

 

επισης αφου λεμε ινοχ στο ελλαδισταν τανοξειδωτα που καν ανοξειδωτα δεν ειναι για οσες περιοχες ειναι κοντα στην αλμυρα....το αλουμινιο εκ φυσεως ειναι 100% ανοξειδωτο

Link to comment
Share on other sites

Το αλουμινιο κ ειδικα σε καγκελο οτι κ να κανεις σε υψος μεγαλυτερο των 50-60 cm ειναι ασταθες. Αν χρησιμοποιηθει ανοξειδωτο ειναι τετοιο το κοστος (τοποθετησης αλλα κ υλικων) που το θεωρω ασυμφορο. αν επιτρεπεται, ποσο σου στοιχισε το τρεχον μετρο κ τι υψος εχει το καγκελο? με μπερδεψες λιγο...ανοξειδωτο εχεις βαλει ή αλουμινιο?

Link to comment
Share on other sites

αλουμινιο.....

 

σε καπια σημεια μονο οριζοντια σωληνα επειδη εχω στηθαιο ψηλο με εμφανη μπετο και σε καποια τριπλεχ τζαμια και οριζοντια σωληνα....

 

αυτο που λες για το αλουμινιο θα συμφωνουσα μαζι σου αν η καθετη σωληνα ειχε το ιδιο παχος προφιλ (μιλαω για παχος αλουμινιου και οχι για εξωτερικη διασταση) οπως η οριζοντια σωληνα....

 

ακριβα ειναι τα τζαμια σε τετοιες κατασκευες

Link to comment
Share on other sites

Το αλουμίνιο δεν είναι ανθεκτικό στα παραθαλάσσια εκτός κάποιας σειράς κραμάτων που συνήθως είναι η 7χχχ. Η σειρά αυτή προορίζεται για την αεροναυπηγική και δεν βγάζει προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

κ ροδοπουλε πιστευω οτι θα συμφωνησετε οτι το αλουμινιο εχει παραπανω αντοχες αντιδιαβρωτικες απο το 304 ...

 

και επειδη τοχα ψαξει αυτο που λετε....οι αντοχες που αναφερεστε αν δεν κανω λαθος ειναι εξειδικευμενες που δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να αντεπεξελθει ενα στηθαιο....εκτος αν ερθει ο τυφωνας κατρινα και παλι εκει θετω θεμα παχους διατομης του προφιλ...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι η κατασκευη σου, σαφως κ δεν εχεις προβλημα στηριξης, αλλα οχι λογω υλικου, πιο πολυ θα ελεγα λογω μικρου μηκους καγκελων και τζαμιου (τριπλεξ) που κανει την κατασκευη πιο δυνατη. Ξερω πως τα στηριζουν κ κατα ποσο ειναι πακτωμενα. Θα σου πω το εξης...εαν ειχες ενα καγκελο αλουμινιου 7 μετρα μηκος κ 1 μετρο υψος, θα επεφτες πανω του με ολη σου την δυναμη? αν ηταν σιδερενιο δεν θα επεφτες με μεγαλυτερη σιγουρια? καταλαβαινεις τι εννοω ετσι? Κ γω εχω τοποθετησει τα συγκεκριμενα καγκελα σε διαφορες δουλειες μου, απλα δεν τα συνιστω, γιατι οσο κ να στηριξεις μια κιμωλια σε μια μεγγενη, παραμενει κιμωλια ...;) Ειναι καθαρα θεμα αισθητικης το αλουμινενιο καγκελο... εγω πχ στο σπιτι μου εχω βαλει μασιφ τετραγωνο με σκελετο τουμποσωληνα Φ 70 κ μηκος 8 μετρα...το αλουμινιο δεν σκουριαζει αλλα ψωριαζει κοντα σε θαλασσιο περιβαλλον...

Link to comment
Share on other sites

akius το 304 για μένα δεν είναι ανοξείδωτο είναι κάτι απο ανοξείδωτο. Το αλουμινιο μπορεί να αντέξει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.