Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αγροτική γη


DPSP

Recommended Posts

Μα αγαπητέ DPSP, αν πρόκειται για μια τόσο σοβαρή υπόθεση, που υποθέτω αφορά πολλούς συμπολίτες σας, δεν θα έπρεπε η έρευνα να γίνει μέσω κάποιων συναδέλφων μας από την περιοχή σας οι οποίοι ίσως αντιμετωπίζουν και οι ίδιοι το πρόβλημα?

 

Σαφώς και γίνονται ενέργειες εκτός διαδικτύου. Το θέμα με τα φόρουμ είναι οτι μπορεί μεν να μην αποτελούν μια επίσημη πηγή πληροφόρησης - ενίοτε και με αμφίβολη αξιοπιστία - όμως σε αρκετές περιπτώσεις έχω αντλήσει χρήσιμες πληροφορίες από αυτά. Άλλωστε, σε θέματα που γνωρίζω, έχω βοηθήσει αρκετό κόσμο και υπό αυτή την έννοια, πιστεύω πως το διαδίκτυο είναι χρήσιμο.

 

Με το να απευθύνομαι ταυτόχρονα σε πολλά άτομα, αποκτώ πρόσβαση σε μια πηγή γνώσης που είναι δύσκολο να οργανώσω και να συγκεντρώσω εύκολα υπό έξω-διαδικτυακές συνθήκες. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από μένα να αξιολογήσω τις πληροφορίες που θα πάρω και να τις αξιοποιήσω με περαιτέρω έρευνα.

 

Πάντως, οφείλω να αναφέρω ότι ουδείς αρμόδιος έχει ενδιαφερθεί ουσιαστικά ή έστω αποτελεσματικά, ειδάλλως το θέμα θα είχε λυθεί τόσα χρόνια. Ευελπιστούμε τώρα που το θέμα "ξαναζεστάθηκε" να προκύψουν ενέργειες προς την σωστή κατεύθυνση, αν και το Υπ. Οικ. είναι ανένδοτο. Εγώ πάντως θα συνεχίσω να κάνω την Erin Brockovich.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

@ dgt

 

ΦΕΚ Δ' 33/17-01-1992 (και όχι 1991) είναι το σωστό. Απλώς οι υπογραφές πέσανε τον Δεκέμβρη 1991, αλλά ΦΕΚ πήρε το 1992 για να προλάβουν να γίνουν οι κατατμήσεις τις τελευταίας στιγμής (υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμος του Καμπου Χιου ειναι με το:

 

Π.Δ./23-12-91 Φ.Ε.Κ.33/Δ/17-1-92

 

Το λαθος ειναι στη Δομικη Πληροφορικη!

 

Τελος παντων, πολεοδομικα το συμπερασμα ειναι οτι δε μπορειτε να κανετε κατι, εκτος κι αλλαξει το ΠΔ

Πρεπει να το συζητησετε με μηχανικο απο την περιοχη σας (κατ'αρχην)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΦΕΚ Δ' 33/17-01-1992 (και όχι 1991) είναι το σωστό. Απλώς οι υπογραφές πέσανε τον Δεκέμβρη 1991, αλλά ΦΕΚ πήρε το 1992 για να προλάβουν να γίνουν οι κατατμήσεις τις τελευταίας στιγμής (υποθέτω).

 

Γιατί, μονίμως, τόσο αρνητικός στα σχόλια για το χρονικό διάστημα μεταξύ υπογραφής και δημοσίευσης ενός πδ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το πδ υπογράφηκε 23.12.91, παραμονή Χριστουγέννων και δημοσιεύτηκε στις 17.1.92. Πολύ λογικό διάστημα εάν σκεφτεί κανείς ότι την περίοδο εκείνη ο μέσος όρος κυμαινόταν 4-6 μήνες και έγινε νομοθετική ρύθμιση για τη μη δημοσίευση σε ΦΕΚ των διαγραμμάτων που συνοδεύουν τα πδ, για να μειωθεί ο όγκος δημοσιευτέας ύλης, αλλά το ΣτΕ την έκρινε αντισυνταγματική.

 

Σε άλλο θέμα σου εξήγησα αναλυτικά την κατάσταση στην περίοδο εκείνη αλλά επιμένεις να σχολιάζεις λανθασμένα τα γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο θέμα σου εξήγησα αναλυτικά την κατάσταση στην περίοδο εκείνη αλλά επιμένεις να σχολιάζεις λανθασμένα τα γεγονότα.

 

Ενδεχομένως να παρέβλεψες ότι το θέμα αυτό συζητήθηκε πριν την ύπαρξη του θέματος για το Κ.Σ.Χ.Ο.Π., κατά συνέπεια δεν έλαβα υπόψη μου τις απόψεις σου στα όσα έγραψα παραπάνω. Επίσης οι απόψεις σου αν και δείχνουν να είναι ενυπόστατες, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα (και) δεσμευτικές. Εν πάση περιπτώσει εγώ δέχομαι τις απόψεις σου, αλλά επειδή έχω επαφή με το παρασκήνιο της εν λόγω υπόθεσης διατηρώ της επιφυλάξεις μου για ορισμένα πράγματα. Ούτως ή αλλος λίγη σημασία έχουν πλέον όλα αυτά...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.