Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα περίπτωση ζημιάς σε δοκάρια... Ζητήματα χειρισμού


 

Recommended Posts

...το καθαρισμό, τη καθαίρεση τοίχου κλπ και μετά να πάω, θα πρέπει να καθαριστεί καλά...

 

Αν καθαριστεί και μετά πας, τι περιμένεις ότι θα δεις;

 

Θα το διατύπωνα διαφορετικά: "θα τους χρεώσω τον καθαρισμό και μετά θα τους δώσω μια προσφορά για αποκατάσταση" ;)

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσεις την επικινδυνότητα και την αμεσότητα που πρέπει να βρεθεί η αιτία των ρωγμών.

Link to comment
Share on other sites

Αν καθαριστεί και μετά πας, τι περιμένεις ότι θα δεις;

 

Θα το διατύπωνα διαφορετικά: "θα τους χρεώσω τον καθαρισμό και μετά θα τους δώσω μια προσφορά για αποκατάσταση" ;)

 

Αυτό λέω, θα τους πώ ότι ο καθαρισμός και η καθαίρεση του τοίχου κάνει τόσο, θα γίνει αυτοψία και μετά θα μιλήσουμε για το κόστος και τη μέθοδο αποκατάστασης.

 

Δεν θα αφήσω άλλον να πάει να καθαρίσει, θα γίνει μαντάρα και δεν θα βλέπω τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και αργά, απαντώ κάτι που δεν ξέρω πόσοι παρατηρήσατε:

φωτο 1111... (Πανέμορφη!)

Για δείτε κάτω...

Από την κολώνα προς την είσοδο...

Βλέπετε κάτι;

 

Γωνία κολώνας-γωνία κτιρίου... Τα μάρμαρα έχουν σπάσει λες και κάνει "γούβα" το έδαφος από κάτω.

 

Αφού λες οτι έχεις υγρασίες, πολύ πιθανό να υπάρχει καθίζηση, πολύ πιθανό να μην υπέρχει συνδετήριο δοκαράκι εκεί που να ενώνει τα υποστυλώματα -δηλ. η θεμελίωση να είναι από μεμονωμένα πέδιλα- και όπως καθιζάνει το έδαφος, να συμπαρασύρει μπαζόπλακα κ τοίχο. Και στην δοκό "τίναξε" ο σοβάς διότι τότε -όπως έχω ακούσει- τα σφηνόματα ήταν πολύ καλά. Πέρασαν και 30+ χρόνια, "έδεσε" η τοιχοποιία με τον σκελετό και κάνει αυτό που βλέπεις...

 

Πολύ πιθανό να βρεις "Ροδοπούλεια" φαινόμενα στον οπλισμό, αλλά μάλλον θα είναι παράπλευρο φαινόμενο και όχι κύριο.

 

Αν έχω πέσει μέσα, θα πρότεινα ενίσχυση θεμελίωσης (υποσκαφή κ έγχυση σκυροδέματος). Όσο για την ανωδομή, πρόσεχε με τα μεταλλικά πλαίσια.... Κάνουν μαλακό όροφο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, όλους σας... Αλλά για να δείτε τί τελικά καταλαβαίνει ο πελάτης, με πήρε η διαχειρίστρια και μου είπε ότι προς το παρόν δεν θα κάνουν κάτι,αν αποφασιστεί να ασχοληθούν θα με πάρουν τηλέφωνο... Και αυτό είναι απόφαση συνέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ε, άμα τους λείπουν τα $$$...

Τι να πεις, σε τέτοιους καιρούς δικαιολογούνται και αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είν' η ζωή... Πριν από έξι χρόνια (εποχές με λεφτά δηλαδή) έλαβα την ίδια απάντηση από την συνέλευσης οικοδομής που έγερνε (και γέρνει ακόμη) ~15cm (δηλαδή ρωγμή αποκόλλησης 15cm από την διπλανή της!)...

Μην σκας για λίγες ρωγμούλες στον σοβά του υπογείου!

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι γνωστή. Στο τέλος θα βρούν τον Χασαν να το φτιάξει. Ετσι είναι. Ειδικά τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε, άμα τους λείπουν τα $$$...

Τι να πεις, σε τέτοιους καιρούς δικαιολογούνται και αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους.

 

Σωστό, αν και επικίνδυνο....

 

Παντως από τη περιγραφή σου, τείνω να πιστέψω κι εγώ ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να συμβαίνει κάτι γενικότερο εκεί... Το ζήτημα όμως είναι ότι η ρωγμή στο δοκάρι είναι καταμεσής και λίγο από την αντίθετη του τοίχου, άρα δεν πιστεύω ότι είναι απλώς σοβάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.