Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eργατοτεχνίτες είναι, οπότε 3% επί του ακαθάριστου ημερομισθίου για ημερομίσθο πάνω από 24 ευρώ (άρθρο 57 παρ.1β, ν 2238/1994).

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτη την καταβολη, πρεπει να κανουμε καποιου ειδους "προσληψη"??

 

Το υψος του ημερομισθιου πως θα το περασουμε στα εξοδα μας?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν πληρωνονται τα πραγματικα ημερομοσθια.

 

Ενας συναδελφος μου ειναι για τα εργοσημα. (καλα τα λεω?)

Ισχυει κατι τετοιο?

 

Aπό την ΑΠΔ.

 

Εμενα και παλι μου φαινεται ατοπο αυτο.

Στην ΑΠΔ θα ειναι εργοδοτης ο ιδιοκτητης.

Πως θα αποδεοξω οτι εγω τους πληρωνω.

Με την ιδια λογικη παιρνω οποια ΑΠΔ βρω, απο το ενα ασχετο εργο και λεω "αυτους τους πληρωσα εγω".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πως σου φαίνεται, σημασία έχει ότι άλλο θέμα είναι το ασφαλιστικό και άλλο το φορολογικό. Φορολογικά για να έχεις εσύ το κόστος θα π΄ρεπει να έχεις συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη από το οποίο να προκύπτει ότι ο εργολάβος επιβαρύνεται με τα έξοδα του προσωπικού (αμοιβή και ασφαλιστική εισφορά, ή μόνο αμοιβή, ή μόνο ασφαλιστική εισφορά εργοδότη) .Ανάλογα με τη συμφωνία έχεις ακι τη δαπάνη και τα φορολογικά αυτής. Αυτή είναι η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορούμε μήπως να προσπαθήσουμε να το ... συμμαζέψουμε όλο αυτό?

έστω ότι αναλαμβάνω εργολαβία με τα υλικά για ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ/ΕΠΙΣΚΕΥΗ υφισταμένου, δηλαδή απ όσο ξέρω όχι τεχνικό έργο.

1)Πρέπει πρώτα να ανοίξω τον κατάλληλο ΚΑΔ με δήλωση στη ΔΟΥ.

2)Υπογράφω συμφωνητικό, το οποίο για πάνω από 6000 καθαρή αξία πρέπει να πάει στη ΔΟΥ 5 μέρες πριν την έναρξη εργασιών. Ειδάλλως, απλά κατατίθεται στην 3μηνη κατάσταση συμφωνητικών.

3) Ανοίγω -εφόσον είμαι τυπικός- καρτέλα στο ΙΚΑ, όπου βάζω ένδειξη ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ και όχι ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ (ή αφήνω ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΊΑ για να μη μπλέκω με τα τσακάλια του ΙΚΑ, και παρ΄όλα αυτά τα περνάω κανονικά στα βιβλία μου σαν έξοδα???)

 

--ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α) ΥΛΙΚΑ < 1/3 κόστους

4α) τα τιμολόγια κόβονται στο όνομά μου, με δελτίο αποστολής τον τόπο του έργου (χρειάζεται να δηλωθεί εργοτάξιο ή όχι?). Οι μάστορες κόβουν σε μενα ΤΠΥ -όσοι μπορούν-, και

ΕΓΩ κόβω ΤΠΥ (όχι ΔΑ) στο οποίο αναφέρω το σχετικό συμφωνητικό.

5α) Για μικρά υλικά που παίρνω με το αμάξι μου κλπ, εφόσον δεν έχουν προορισμό το συγκεκριμένο έργο, αν θέλω να είμαι εντάξει πρέπει να έχω δελτίο αποστολής με το οποίο τα πάω εγώ στο έργο?? με το αμάξι μου γίνεται αν δεν ειναι επαγγελματικό έτσι? δε θα τα τιμολογήσω μετά όμως ξεχωριστά, αλλά μέσα στο ΤΠΥ.

6α) ΦΜΥ - παρακράτηση? κάνω στα συνεργεία? 3%?

Ο πελάτης αν είναι ιδιώτης προφανώς δε μου κάνει παρακράτηση. Αν είναι επαγγελματίας? τί παρακράτηση κάνει σε μένα?

 

--ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β) ΥΛΙΚΑ >1/3 κόστους (τα βήματα -και ερωτήματα 1,2,3 παραμένουν ίδια)

4β) τα τιμολόγια κόβονται στο όνομά μου, με δελτίο αποστολής τον τόπο του έργου (χρειάζεται να δηλωθεί εργοτάξιο ή όχι?). Οι μάστορες κόβουν σε μενα ΤΠΥ -όσοι μπορούν-, και

ΕΓΩ κόβω τιιιιι??? ΤΠΥ για εργασία και Τ ή Τ-ΔΑ για υλικά? ΔΑ χρειάζεται? αφού τα υλικά κοβονται στο έργο??

5β) Σε αυτή την περίπτωση τί αλλάζει με τα υλικά που πήρα εγώ απευθείας με το αμάξι μου γιατί είναι μικρά κλπ κλπ? κόβω μετά ΔΑ?Τ-ΔΑ?

6β) Για την παρακράτηση τα ερωτήματα παραμένουν ίδια.

Κάθε συνδρομή στο να μπει ένας συγκεκριμένος μπούσουλας δεκτή. Εγώ πάντως όσο το ψάχνω και διαβάζω και ρωτάω λογιστή-εφορία κλπ μόνο μπερδεύομαι. Εχει... πλάκα όταν το σύστημα το ίδιο σε απωθεί και δε μπορεί να σε ...αντιμετωπίσει αν ψάξεις πώς θα είσαι τελείως εντάξει!!!! Βεβαια δε ξέρω τί πλάκα θα έχει σε καναν έλεγχο..

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

1) ΚΑΔ υποτιθεται οτι εχεις επιλεξει με την εναρξη του επαγγελματος. Προσθετεις αν δραστηριοοποιηθεις σε νεο αντικειμενο/κατηγορια

2) ναι

3) -

4)-6) με τις νεες εχουν απλοποιηθει λιγο.

 

Σε επιτηδευματιες εκδιδεις τιμολογιο αθεωρητο

Σε ιδιωτες αποδειξη θεωρημενη.

 

ΔΑ εκδιδεις εφοσον τα τα παραστατικα δεν αναφερουν προορισμο το εργο. Αν φροντισεις να αναγραφουν προορισμο το εργο δεν χρειαζεσαι προσθετα ΔΑ.

 

Παρακρατηση για υπηρεσιες 20%, για εργο 3% (πανω απο 300€) προς και απο επιτηδευματιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.