Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ποιο λόγο χρειάζομαι ΚΑΔ εμπορίου; Απο την στιγμή που δεν έχω κατάστημα που θα πουλάει σκέτα φωτοβολταικά αλλα θα είναι σαν εγκατάσταση συνολο στην οποία θα χρησιμοποιώ υλικά που θα αγοράζω για το συγκεκριμένο έργο. Δεν είναι όπως στα κτηρικά που αγοράζεις τα υλικά και στο τέλος κόβεις ένα σκέτο τιμολόγιο αλλα χωρις εμπορικό ΚΑΔ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αντιπρόσωπος των ΦΒ τα τιμολογήσει σε σένα τότε εσυ πρέπει να τα ξεφορτωθείς και να τα τιμολογήσεις στο πελάτη. Αρα μιλάμε για εμπόριο. Αυτό γίνεται με τον ανάλογο ΚΑΔ.

Και έκδοση στοιχείον πώλησης, Τιμολόγιο - Δ.Α.

Αλλιώς τιμολογεί ο αντιπρόσωπος στο πελάτη απευθείας. Τότε υπάρχουν δυο περιπτώσεις: ή έχεις συνεννοηθεί με τον αντιπρόσωπο για την προμήθεια σου, που θα ειναι μικρή γιατί θα είναι μαύρη και δε ξέρω στα ΦΒ αν παίζει αυτό και αν υπάρχει το περιθώριο.

ή ανοίγεις ΚΑΔ προμήθειας, οπου εισπρατεις την προμήθεια και κόβεις τιμολόγιο στον αντιπρόσωπο. Ειναι εναλλακτική που δεν συνηθίζεται νομίζω.

 

Κατάστημα η εφορία θα σου ζητήσεις αν θα πρέπει να κόψεις ΑΛΠ. Για χονδρικό δε χρειάζεται.

 

Δεν κόβουμε τιμολόγιο πώλησης αν τα υλικά μας δεν υπερβαίνουν το 30% του σύνολου αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

JTB Με ποιο σκεπτικό δε συμφέρει ?

 

Παλιότερα δεν συνέφερε λόγω διαφορετικής φορολόγησης...

Τώρα δεν υπάρχει θέμα νομίζω...

Αλλά ποτέ δεν προτιμώ τα πολλά παραστατικά γιατί φανερώνονται και τιμές αναλυτικά και αυτό δεν το θέλω... Πάντα μου έκανε ζημιά.

 

Προσωπική μου εμπειρία με το θέμα:

Οταν πήγα ΔΟΥ για ΚΑΔ ΦΒ, αφού είχα ψαχτεί στο PDF των ΚΑΔ από GSIS βρήκα το πιο κοντινό που μιλά για Χονδρ-Λιαν. εμπορία και έβαλα αυτό... Μετά πήγα στη ΔΟΥ και μου το απέρριψαν γιατί μόνο με τη λέξη "λιανική" υποχρεούμαι σε ταμειακή μηχανή...

Δεν βρήκαμε τίποτε άλλο και τελικά καταλήξαμε σε ένα κωδικό που μιλά για Αντιπροσωπεία προϊόντων π.δ.κ.α. (!!!) Το κοίταγα λοιπόν με απορία! Το π.δ.κ.α. είναι "Που Δεν Κατονομάζονται Αναλυτικά" (!!!!!!!)

Αυτό μου το πρότεινε η προϊσταμένη στο Μητρώο της ΔΟΥ και με αυτό προχώρησα.

 

Τώρα, εκτός των ΦΒ, και βέβαια των υπηρεσιών μου σαν μηχανικός, μπορώ να φέρω κιλίμια από Ινδία, ξηρούς καρπούς, εσώρουχα, πλακάκια, πόρτες, φορέματα, προϊόντα περιποίησης κλπ... αρκεί να μην τα κατονομάσω αναλυτικά!!!!!!!!!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Είδες... Ποσο ευρύ ειναι το επάγγελμα του μηχανικού? :P

 

Ναι αλλα με τον κωδικό αυτό έχεις το δικαίωμα να κόβεις απόδειξη λιανικής χωρίς ταμειακή? Δε νομίζω πάλι ..

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα δεν συνέφερε λόγω διαφορετικής φορολόγησης...

Τώρα δεν υπάρχει θέμα νομίζω...

Αλλά ποτέ δεν προτιμώ τα πολλά παραστατικά γιατί φανερώνονται και τιμές αναλυτικά και αυτό δεν το θέλω... Πάντα μου έκανε ζημιά.

 

Προσωπική μου εμπειρία με το θέμα:

Οταν πήγα ΔΟΥ για ΚΑΔ ΦΒ, αφού είχα ψαχτεί στο PDF των ΚΑΔ από GSIS βρήκα το πιο κοντινό που μιλά για Χονδρ-Λιαν. εμπορία και έβαλα αυτό... Μετά πήγα στη ΔΟΥ και μου το απέρριψαν γιατί μόνο με τη λέξη "λιανική" υποχρεούμαι σε ταμειακή μηχανή...

Δεν βρήκαμε τίποτε άλλο και τελικά καταλήξαμε σε ένα κωδικό που μιλά για Αντιπροσωπεία προϊόντων π.δ.κ.α. (!!!) Το κοίταγα λοιπόν με απορία! Το π.δ.κ.α. είναι "Που Δεν Κατονομάζονται Αναλυτικά" (!!!!!!!)

Αυτό μου το πρότεινε η προϊσταμένη στο Μητρώο της ΔΟΥ και με αυτό προχώρησα.

 

Τώρα, εκτός των ΦΒ, και βέβαια των υπηρεσιών μου σαν μηχανικός, μπορώ να φέρω κιλίμια από Ινδία, ξηρούς καρπούς, εσώρουχα, πλακάκια, πόρτες, φορέματα, προϊόντα περιποίησης κλπ... αρκεί να μην τα κατονομάσω αναλυτικά!!!!!!!!!!!! :) :)

 

 

Και με τη λιανική πώληση τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη μιας και τα λεμε,μεχρι να μας πει και ο JTB, ειναι υποχρεωτική η τιμολόγηση υλικών? Έστω οτι τα έχεις διώξει φυσικά με Δ.Α. αλλά θες να τα χαρίσεις ας πούμε..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ειναι απλά τα πράγματα τελικά και τα αντιλαμβανόμαστε εμείς ώς πολύπλοκα; Διαβάζοντας ολα τα σχετικά μέχρι στιγμης (ερωτήσεις και απαντήσεις) κατάλαβα ένα πράγμα: Εφ οσον πρόκειται για τεχνικό έργο και έχεις δηλωμένο το ανάλογο ΚΑΔ εισαι καλυμμένος να αγοράσεις και τα ανάλογα υλικά. Επειδη αναφέρθηκε οτι στα φ/β το κέρδος ειναι μικρό αν τα θεωρήσουμε υλικά έργου και όχι εμπορία, αναφέρω οτι τα υλικά ενός ηλεκτρομηχανολογικού έργου πχ κεντρική θέρμανση στη χοντρικη που θα τα αγοράσει ο ανάδοχος του έργου θα έχει αρκετά υψηλό κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.