Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστος ρυθμός βροχόπτωσης


AlexisPap

Recommended Posts

Δεν τσακωνόμαστε μωρέ....

Προσπαθώ να σας πωρώσω να φτιάχνεται μεγαλύτερα φρεάτια.:)

Αμα πέσουν τα μπετά που να σκάβω εγώ και τι να φτιάχνω....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Ο κανονισμός δεν λέει ότι τα φρεάτια αυτά ακόμα και στεγανά θα πρέπει να είναι άνω του 1 μέτρο (αν δεν κάνω λάθος ) μακρυά από τα θεμέλια;

 

Πρέπει να ξέρεις Terry ότι σας εκτιμώ πολύ και σένα και τον Αλέξη και σας διαβάζω συχνά.

Δεν μπορώ όμως να συμμετέχω στα δικά σας θέματα γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Τα φρεάτια όμως των ομβρίων με απασχολούν χρόνια τώρα.

Με ενδιέφερε να βρω την μέγιστη βροχόπτωση που έχει παρουσιαστεί στην Αθήνα για να έχω ένα φρεάτιο για buffer έστω και για λίγες ώρες σε μια στραβή.

Τώρα άμα γίνει ο κατακλυσμός του Νώε τότε πάνε και τα φρεάτια πάνε και οι αντλίες...Θα πηδήξει το νερό το πεζοδρόμιο θα χειμάρει μέσα και που τον είδατε τον παναή...

Link to comment
Share on other sites

διαφορα οργανωμενων κρατων, με το δικο μας ......

 

NATIONAL STANDARD PLUMBING CODE

http://www.state.nj.us/dca/divisions/codes/codreg/pdf_misc_codes/2006_nspc.pdf

σελ 221

Table A.1 RAINFALL RATES FOR CITIES

STORM DRAINAGE 60-MIN, 15-MIN 100-YR RETURN

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να συγκρίνεις τις 2 χώρες για μένα. Λογικό στις ΗΠΑ να χρησιμοποιούν τόσο μεγάλο return period με τόσα ακραία φαινόμενα που κατα καιρούς εμφανίζονται. Ο παράγοντας που για μένα κρίνει το return period είναι η κοινωνία και οι πιθανότητα να έχεις θύματα παρά το να πλημιρίσει ένα υπόγειο. Και στις ΗΠΑ όλοι έχουμε δει στις ειδήσεις τεράστιες καταστροφές και νεκρούς από πλημύρες. Κάπου είχα διαβάσει πριν καιρό ότι το φράγμα στη λουιζιάνα που έσπασε τότε στις πλημύρες είχε σχεδιαστεί με 15κ χρόνια return period, το μέγιστο δηλαδή, κι όμως έσπασε! Βέβαια και πάλι 100 χρόνια return period για την αποροή από τις οροφές μοιάζει τεράστιο! Προφανώς μια και ο κανονισμός αυτός είναι του 2006 να είναι μέρος καινούριας , πιο sustainable, πολιτικής.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω απλώς ότι άλλες οι απαιτήσεις των κτηριακών έργων και άλλε οι απαιτήσεις των αντιπλημμυρικών έργων.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με τον μηχανολόγο Κ. Βαρβαγιάννη.

Ο Μίλτος τον ξέρει καλά, πιθανόν να τον γνωρίζουν και άλλα παιδιά ιδίως μηχανολόγοι.

Ως προσωπικός μου φίλος και λόγο της οικειότητας που έχω μαζί τους του ανέφερα την κουβέντα μας εδώ....

Ρε σι μου λέει... έχω δημοσιεύσει στο σίτε μου ένα αρθράκι απο το 2007... διάβασε το μου λέει.

Πράγματι το διάβασα και σας δίνω το λίνκ για όποιον ενδιαφέρετε να το διαβάσει.

http://www.gvarv.gr/edu/RainW/RainWaters.htm

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, απλά νομίζω ότι δεν έγινε σαφές από την αρχή, ότι υπολογίζεις το φρεάτιο ώστε να μπορεί να συλλέξει τα νερά για κάποιο διάστημα, αν δεν λειτουργήσει η αντλία (διακοπές ρεύματος).

Link to comment
Share on other sites

Milto μια χαρα κατανοητο εγινε αυτο..

 

Αλλα και παλι επιμενω οτι η εννοια του υψους βροχοπτωσης δεν ειναι αυτη που λεει ο κ. Βαρβαγιαννης...

 

Οπως καταλαβαινεις, αν εγω μετρησω με ενα βροχομετρο 85χιλ βροχης (το βροχομετρο ειναι συγκεκριμενου τυπου, διαστασεων κτλ) δεν σημαινει οτι αν βαλλει στη σειρα ενα νεροποτηρο, ενα κουβα, μια δεξαμενη 1κμ και αδεια πισινα θα εχω υψος βροχης 85χιλ..

 

Ειναι ααυτονοητο αυτο..

 

Δυστυχως δεν ημουν καλος στην υδρολογια και δνε μπορω να το εξηγησω επιστημονικα, αλλα κατεβασα τα βιβλια μου και θα επανελθω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, ο όγκος του φρεατίου θα υπολογιστεί για τον ρυμό βροχόπτωσης που αντιστοιχεί στον χρόνο πλήρωσης, και ο οποίος είναι πολύ - πολύ μικρότερος του ρυθμού της ΤΟΤΕΕ.

 

Πχ: Θέλω το φρεάτιο να κρατάει για 2h χωρίς ρεύμα. Χρόνος βροχόπτωσης = χρόνος συρροής + 2h -> ύψος βροχής -> όγκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.