Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστος ρυθμός βροχόπτωσης


AlexisPap

Recommended Posts

Δεν πρόλαβα να διαβάσω το άρθρο του Γιώργου Βαρβαγιάννη, αλλά δεν βλέπω κάτι λάθος στο συλλογισμό του Γρηγόρη.

 

Εγκαταλείπω για σήμερα, τα λέμε αύριο

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αρκετα πολυπλοκοτερο...

Το βασικοτερο ειναι να ξερουμε τα χιλ βροχοπτωσης σε τι αναφερονται..(σε μηνα, σε χρονο, σε ωρα, σε λεπτα...)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι επιμενω οτι η εννοια του υψους βροχοπτωσης δεν ειναι αυτη που λεει ο κ. Βαρβαγιαννης

 

Εγώ νομίζω ότι η έννοια ύψος βροχόπτωσης είναι αυτό που λέει ο Βαρβαγιάννης.

Η διαφορά είναι ότι εσύ μιλάς για ρυθμό βροχόπτωσης που είναι άλλο πράγμα...

Και προσπαθώντας να καταλάβω τον συλλογισμό σου βρίσκω ότι έχεις δίκαιο που φωνάζεις.

Ωραία λες....Μπορεί να έχουμε μία παρατραβηγμένη βροχή δύο ωρών με ύψος βροχής 90 χιλιοστών ...για αυτές τις δύο ώρες... αλλά ο ρυθμός βροχόπτωσης για κάποια λεπτά να ξεπερνούσε τα 100 χιλιοστά.

Αν εγώ διαστασιολογίσω ...για παράδειγμα... βάση του ύψους και όχι του ρυθμού την αντλία μου ή την σκάρα μου τότε για αυτά τα λίγα λεπτά θα έχω πρόβλημα.

Το φρεάτιο όμως αν διαστασιολογιθεί βάση του μέγιστου ρυθμού τότε χρειαζόμαστε μία πισίνα όπως είπες και εσύ.

Αν όμως διαστασιολογιθεί βάση του δυσμενέστερου ύψους βροχής και με πρόβλεψη buffer για μερικές ώρες θεωρώ ότι είμαστε αρκετά καλυμμένοι.

Τα λέω σωστά Terry;

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω φιλε αφου μελετησω...

Το θεμα δεν ειναι θεμα λογικης αλλα ολοκληρης επιστημης.... :smile:

Ακομα σημαντικοτερο ειναι οτι δεν χωνεψα ποτε την κ. Μιμικου και δεν διαβασα ποτε υδρολογια.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες aithilenio... Κάπως έτσι γίνεται ο σχεδιασμός όλων των αντιπλημμυρικών έργων. Το ζήτημα είναι ο σωστός υπολογισμός του αναμενόμενου ύψους βροχής για δεδομένο χρονικό διάστημα, το οποίο διάστημα είναι διαφορετικό ανάλογα με το στοιχείο που διαστασιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε Terry...

Θα περιμένω νέα σου.

Κάνεις όμως λάθος παραπάνω που λες

Οπως καταλαβαινεις, αν εγω μετρησω με ενα βροχομετρο 85χιλ βροχης (το βροχομετρο ειναι συγκεκριμενου τυπου, διαστασεων κτλ) δεν σημαινει οτι αν βαλλει στη σειρα ενα νεροποτηρο, ενα κουβα, μια δεξαμενη 1κμ και αδεια πισινα θα εχω υψος βροχης 85χιλ..

 

Γιατί ακριβός αυτό σημαίνει.

http://www.rcn27.dial.pipex.com/cloudsrus/measurerain.html

http://www.matia.gr/7/78/7806/7806_2_16.html

Link to comment
Share on other sites

aithilenio δεν έχεις δίκιο στο τελευτέο , το ύψος βροχής αναφέρεται μόνο στο τύπο του συλλέκτη (τα rain gauges) σαφώς και αν χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο θα βρεις μικρότερο ή μεγαλύτερο ύψος. Και ενοείται τα βροχόμετρα είναι συγκεκριμένου τύπου (δε χρησιμοποιούνται ούτε κουβάδες ούτε πισίνες) οπότε δεν έχει νόημα το θέμα!

 

EDIT: Τώρα μπήκα σε σκέψεις (να δω πότε θα τελειώσω τη κολοδιπλωματική μου). Έχω την εντύπωση ότι όντος έχεις δίκιο και το συνολικό ύψος βροχής αναφέρεται σε όλη την επιφάνεια (ίδιο ύψος νεροπότηρο και κουβάς). Τα rain gauges είναι μόνο για την ένταση της βροχόπτωσης (mm/time). Αλλιώς δεν έχει νόημα να πολλαπλασιάζεις με την επιφάνεια για να βρεις τον όγκο πχ σε ένα reservoirs.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.