Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάλυση χρονοϊστορίας


 
jackson

Recommended Posts

Προκειμένου να συγκρίνω κάποια αποτελέσματα, θα μπορούσε κάποιος να πραγματοποιήσει μία πολύ απλή ανάλυση χρονοϊστορίας;

 

Τα στοιχεία είναι:

 

- Στύλος 40x40, Ε=29.000.000, ύψος 5m

- Μάζες μόνο το ίδιον βάρος με γ=70κΝ/m3

- Μία φορά χωρίς απόσβεση και μία με απόσβεση 5%

- Το μόνο διάγραμμα που θέλω είναι η χρονοϊστορία μετατόπισης της κορυφής του στύλου.

 

Όποιος μπορεί μου λέει, για να του στείλω το επιταγχυνσιογράφημα και 1-2 πραγματάκια ακόμα.

 

Ευχαριστώ.

 

 

ΥΓ. Οποιοδήποτε πρόγραμμα πέραν του Sofistik.

Link to comment
Share on other sites

Το δυναμικό σύστημα ποιό είναι? Πρόβολος με κατανεμημένη τη μάζα στη κορυφή (Κ=3EI/h^3)?

Η επίσημη διαδικασία είναι η επίλυση του ολοκληρώματος Duhamel για κάθε t...

Θα σου δώσει το σύνολο των θέσεων της κορυφής (μάζας) για το σύνολο των t που χρησιμοποίησες (Χρονοϊστορία-u(t)).

Αυτό μπορείς να το κάνεις σε ένα excel-άκι "προγραμματίζοντας" τη μέθοδο κεντρικής διαφοράς.

Βλέπε στο παρακάτω link σελίδα 9. Είναι αρκετά κατατοπιστικό(και ΦΑΙΝΕΤΑΙ σχετικά απλό να το κάνεις)...

 

http://lee.civil.ntua.gr/pdf/mathimata/antiseismiki_texnologia_1/simeioseis/kefalaio_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες Civilkald...

 

Χρειάζομαι να κάνω κάποια σύγκριση μεταξύ αποτελεσμάτων προγραμμάτων. Το έχω ήδη κάνει σε Nastran και Sofistik, έχουν κάποιες διαφορές και χρειάζομαι να εφαρμόσω ανάλυση χρονοϊστορίας σε κάποιο κτήριο. Θέλω λοιπόν και μια τρίτη "γνώμη" (γράφημα) από κάποιο άλλο πρόγραμμα, να δω τί γίνεται...

 

Στύλος κατανεμηνένης μάζας είναι το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω χρόνο για να ασχοληθώ, νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αριθμητική ολοκλήρωση των εξισώσεων σε ένα εξελάκι ή καλύτερα fortran και να υπολογίσεις ότι θες...Όπως τα λέει ο CivilKald δηλαδή...Ρίξε και μια ματιά στον Chopra για τις εξισώσεις και τους τρόπους επίλυσης...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρόνο για τέτοια πράγματα δεν έχω αυτή τη στιγμή, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για πολυβάθμιο σύστημα.

 

Απλώς το λέω, γιατί η διαδικασία σε ένα πρόγραμμα δεν ξεπερνά τα 5 λεπτά για αυτή την ανάλυση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελαστική ανάλυση ή ανελαστική? Απο οτι καταλαβαινω μιλας για ελαστική ανάλυση.

Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα, πες μου επιταχυνσιογραφημα και μεσα στις επομενες 2-3 μερες θα στο τρεξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.