Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκάζι, Τεχνόπολις etc.


Τινάκι

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread ή έπρεπε να γράψω το παρόν στα Στατικά.

 

Ενδιαφέρομαι να έχω περισσότερες πληροφορίες για τις παρακάτω κατασκευές, στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό:

http://www.goingyouthfestival.gr/upload/TEXNOPOLIS_PHOTO_1.jpg

 

Πληροφορίες σχετικά με τη χρήση τους στο παρελθόν, την αξιοποίηση τους αρχιτεκτονικά στο παρόν, καθώς επίσης και ό,τι σχετίζεται με το στατικό τους σχεδιασμό, τα υλικά και την κατασκευή τους παλιά.

 

Γνωρίζει μήπως κανείς αρχιτέκτονας ή συνάδελφος μηχανικός κάποιο website ή βιβλίο ή άλλη πηγή με πληροφοριακό υλικό και παραδείγματα;

Link to comment
Share on other sites

Τινάκι,

 

Είναι κατασκευές για το φυσικό αέριο (δεν είναι τυχαίο οτι βρίσκονται στο Γκαζι...)

 

Οι Αγγλία είναι γεμάτες απο τετοια...

 

Κάνε ένα search στο google για steel structure for gas storage

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε. Έχω την εντύπωση ότι στο Λονδίνο έχω δεί ακόμα να είναι σε χρήση τέτοιες κατασκευές, το δε αέριο ήταν μέσα σε φούσκα που μεγάλωνε ή μίκρυνε ανάλογα το αποθηκευμένο αέριο και ουσιαστικά το μεταλλικό πλαίσιο έλεγχε την μέγιστη ακτίνα της σφάιρας.

 

Ρίξε και μια ματία εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Gasometer,_Vienna

 

Στην Ελλάδα δεν ξέρω εάν υπάρχουν αλλού τέτοιες κετασκευές εκτός απο το Γκάζι.

Link to comment
Share on other sites

Οι Αγγλία είναι γεμάτες απο τετοια...

 

Ναι είναι αλήθεια αυτό, συνήθως τις συναντάει κανείς κοντά σε σιδηροδρομικούς σταθμούς, αλλά δε θυμάμαι να είδα ποτέ κάποιες από αυτές αξιοποιημένες στο παρόν αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

...δε θυμάμαι να είδα ποτέ κάποιες από αυτές αξιοποιημένες στο παρόν αρχιτεκτονικά.

 

Από ότι θυμάμαι, δεν είδα και πολλές να αξιοποιούνται για οικίες πχ. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους:-

 

1. Οι Άγγλοι αγαπάνε την ιστορία τους και δεν γκρεμίζουν τα πάντα για να "σηκώσουν" κουτιά από μπετό

2. Μπορεί να υπάρχει θέμα μόλυνσης του εδάφους (soil contamination) οπότε η γη έχει χαρακτηριστεί brown field και για να μπορεί να χτιστεί πρέπει να γίνουν ειδικές προεργασίες. Βλέπεις, οι Άγγλοι εκτός του ότι σέβονται την ιστορία τους, παίρνουν στα σοβαρά και την κατασκευή νέων κτηρίων...

3. Οι κατασκευές αυτές ανήκουν στην εταιρία φυσικού αερίου (υπάρχουν 2-3 σε όλη τη χώρα) και απλά να μην είναι για πώληση

Link to comment
Share on other sites

Στο γκάζι ή αλλιώς Γκαζοχώρι υπήρχαν οι εγκαταστάσεις του φωταερίου στις αρχές του αιώνα και έτσι ηλεκτροφωτιζόταν η μισή Αθήνα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα αεροφυλάκια του φωταερίου.

 

Κάποτε, όταν το εργοστάσιο του φωταερίου λειτουργούσε, τα αεροφυλάκια φρόντιζαν για την "εξομάλυνση" της διαφοράς μεταξύ παραγωγής και ζήτησης φωταερίου. Ήταν δεξαμενές μορφής κώδωνα, σταθερής πίεσης - μεταβλητού όγκου. Η κυκλική δικτυωτή κατασκευή της φωτογραφίας είναι οι οδηγοί μεταξύ των οποίων ανεβοκατέβαινε η "δεξαμενή".

 

Κάνε μία αναζήτηση στο google για "gasometer". Θα βρεις πολύ πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.