Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση και επέκταση δικτύου ΔΕΗ εντός σχεδίου


nikolasf

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελά τη βοήθεια σας για το παρακάτω θέμα.

Έχω αγοράσει μεζονέτα στον Κάτω Άσσο Κορινθίας σε μία οδό που είναι έξι συνεχόμενες μεζονέτες.

Να σημειώσω ότι είναι εντός σχεδίου.

Έκανα αίτηση για ηλεκτροδότηση από την ΔΕΗ για 3 φασικο ρεύμα.

Ήρθαν για προμέτρηση και είπαν ότι θα χρειαστεί κάπου στη μέση να βάλουν μια κολώνα για να μπορέσω να πάρω ρεύμα εγώ και οι άλλες 2 δίπλα μου.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος για όλη αυτήν την διαδικασία και αν γνωρίζεται το κοστος για σύνδεση 3 φασικου ρεύματος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος για την επέκταση του δικτύου της ΔΕΗ θα στο πει η ίδια η ΔΕΗ αφού θα βγάλει την μελέτη παίρνοντας ένα σορό παραμέτρους.

Τώρα για το κόστος 3φασικου μετρητή είναι 850€ + φπα

Πρόσεξε όμως την ηλεκ. Εγκατάσταση και συγκεκριμένα τον ηλεκ πίνακα της μεζονέτας εάν είναι τριφασικός

Και κάτι άλλο, τα πάγια του 3φασικου είναι λίγο ακριβότερα από του μονοφασικού όπως και η KW/h

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Για τον ηλεκτρολογικό πίνακα είναι σίγουρο ότι είναι 3 φασικός.

Για το υπόλοιπο κόστος γνωρίζεις τις παραμέτρους ή έχεις ένα τάξη μεγέθους του κόστους;Θα με βοηθήσεις πολυ σε αυτο το θέμα γιατί φαίνεται ότι θα δώσω χρήματα που δεν τα είχα υπολογίσει καθόλου.

Γιατί αυτό το κόστος να μην χρεώνεται στον Δήμο;

Link to comment
Share on other sites

Αν βρίσκεται η περιοχή σου εντός σχεδίου, είναι υποχρέωση του Δήμου σου, όχι απλώς να επιβαρυνθεί την δαπάνη των κολωνών, αλλά και του εξωτερικού φωτισμού των οδών της.

Link to comment
Share on other sites

ο Δήμος έχει υποχρέωση μόνο τον τοπικό φωτισμό...Αν είχες κάνει συνενόηση με το Τεχνικό Τμήμα του Δήμου, θα μπορούσε ο Δήμος, με πρόσχημα την επέκταση του Δ.Φ., να πληρώσει την επέκταση του δικτύου Χαμηλής Τάσης...

Δεν έχει και μεγάλη σημασία αν ήταν ή όχι εντός σχεδίου, αρκεί να είναι στα όρια του Δήμου...

Φαντάζομαι για επέκταση μια κολώνας σου χρέωσαν 2000, σωστα? Αν μίλαγες με το Δήμο εγκαίρως, δε θα πλήρωνες τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας.

Έχω βάλει απαγωγό υπέρτασης σε οικία με 3φασικό ρεύμα και το 'εχω ασφαλίσει με 4πολική ασφάλεια.

Το ερώτημα είναι αν κοκκινίσει η ένδειξη του αντικεραυνικού μετά από πτώση κεραυνού, που σημαίνει ότι θέλουν αλλαγή τα φυσίγγια του, θα έχω πτώση στην ασφάλεια του αντικεραυνικού,θα έχω πτώση στην γενική ασφάλεια ή και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.