Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ δημοσίων έργων και τιμολόγια


xathi

Recommended Posts

Στα δημοσια εργα για να απαλλαγεις απο την καταβολη εισφορων για εργασιες που εκτελουνται απο αφαλισμενους στον ΟΑΕΕ (εστεγασμενα επαγγελματα) και να παρεις βεβαιωση εισπραξης λογαριασμου αρκει η βεβαιωση ασφαλισης τους στον ΟΑΕΕ και το αντιστοιχο τιμολογιο που εκδιδει. Οι αποριες μου ειναι οι εξής

1)Κατα ποσο ειμαι υποχρεωμενος να προσκομιζω καθε φορα στο ικα, βεβαιωση του ΟΑΕΕ, οταν πολλοι απο τους εστεγασμενους συχνα δεν πληρωνουν τις εισφορες τους και ετσι δεν εχουν δυνατοτητα βεβαιωσης με αποτελεσμα να μην εχω και εγω δυνατοτητα πληρωμης αφου το ικα δεν μου δινει την αντιστοιχη βεβαιωση εισπραξης λογαριασμου

2)Συχνα οι εστεγασμενοι εκδιδουν τιμολογια πωλησης και οχι παροχης υπηρεσιων καθως προμηθευουν και τοποθετουν και τα υλικα και απο την εφορια τους δινεται η δυνατοτητα εκδοσης τιμολογιων πωλησης αν η σχεση αξιας υλικων-εργασιας υπερβαινει το 1/3 των υλικων.Δεν υποχρεουνται να αναγραψουν την αξια της εργασιας στο τιμολογιο πωλησης και ετσι αρχιζει το προβλημα με το ικα που απαιτει να αναγραφεται η εργασια. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Υπερισχυει ο Προισταμενος του ΙΚΑ που θελει εμφανως την εργασια σε ενα τιμ.πωλ. ή ο Προισταμενος της ΔΟΥ που δεν σε υποχρεωνει να την αναγραφεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.