Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Συνάδελφοι, συγνώμη αν η ερώτηση που κάνω έχει απαντηθεί σε άλλη θέση, αλλά είναι πολλές οι 70 σελίδες να τις ψάξω μια – μια, [...]

 

Υπάρχει η αναζήτηση μέσα στο θέμα πάνω πάνω εδώ σε αυτήν την οθόνη πάνω ακριβώς από το πρώτο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει η αναζήτηση μέσα στο θέμα πάνω πάνω εδώ σε αυτήν την οθόνη πάνω ακριβώς από το πρώτο μήνυμα.

 

Αν μου λεγες και τι πρέπει να κάνω, γιατί έγραψα το θέμα αλλά .....

 

Για να σε βοηθήσω, δεν είμαι και εξπέρ στα pc

Link to comment
Share on other sites

@inzaghi

Εγώ στο γραφείο που δουλεύω που είναι κτήριο του '60 ζεσταίνομαι με A/C και ηλεκτρικές θερμάστρες. Αν με φωνάξει ο ιδιοκτήτης για πιστοποιητικό πρέπει να τα αγνοήσω και να πάω με λέβητα βαθμού 0,935? Προφανώς όχι.

Τώρα στα σπίτια που έχουν κεντρική θέρμανση προφανώς αγνοείς το Α/C όπως και τα τζάκια.

Η στρέβλωση ξεκινάει με τα A/C το καλοκαίρι. Στο σπίτι μου π.χ. έχουμε ένα παλιό στο σαλόνι και την κρεβατοκάμαρα το οποίο δεν χρησιμοποιείται ποτέ. Τώρα ο επιθεωρήτης που θα έρθει δεν μπορεί να το αγνοήσει, υποβιβάζοντας αυτόματα την κατηγορία. Δεν ξέρω αν με τα τιμολόγια της ΔΕΗ αν το πρόγραμμα κάνει διορθώση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Χτες προσομοιωνοντας το σπιτι μου, με καποιες ενδεικτικες τιμες για τα Η/Μ μιας και δεν μπορουσα να εχω τα ακριη στοιχεια, μου δημιουργηθηκε απορια σχετικα με τα βοηθητικα συστηματα θερμανσης.

 

Καθοτι εχουμε λεβητα φυσικου αεριου, δεν εχουμε βοηθητικα συστηματ, κυκλοφορητες και τα σχετικα.

 

Στην περιπτωση προσομοιωσης κτηριου ανευ θερμανσεως, θα πρεπει, βασει προγραμματος να βαλουμε 5w/m2 ισχυ βοηθητικων συστηματων. Αλλα το κελι στο προγραμμα δεχεται kW. Θα πρεπει να πολλαπλασιασουμε την τιμη αυτη με το εμβαδον της θερμαινομενης επιφανειας και να το διαιρεσουμε με 1000?

 

Και something last (but not least...)

Προσομοιωνοντας κτηριο ανευ θερμανσης, η βοηθεια του προγραμματος λεει να αφησουμε κενο το κελι της ισχυος του λεβητα. Κανοντας το αυτο ομως μου βγαζει σφαλμα και δεν προχωραει στα αποτελεσματα, παρα μονον αμα βαλω μηδενικη τιμη ισχυος, οποτε και μου βγαζει κανονικα τα αποτελεσματα.

 

Ξερετε αν ειναι καποιο Bug του συστηματος, αν πρεπει πραγματικα να αφηνουμε κενο το κελί η να βαζουμε μηδενικη τιμη?

 

EDIT

Αν εχει καποιος συναδελφος την καλοσυνη ας εξηγησει τι ακριβως κανουμε στην περιπτωση θερμανσης με A/C και καθολου κεντρικο η ατομικο λεβητα...

Και ειδικα αν το a/C ειναι ενα και καλυπτει τον εναν χωρο μοναχα.

Τι εισαγουμε στο προγραμμα?

Μονο αυτο το A/C με την ισχυ του, το βαθμο αποδοσης του και μηνιαια καλυψη 1 για τους μηνες θερμανσης η θα πρεπει να συμπληρωσουμε και με επιπλεον "θεωρητικα" A/C ιδιας απδοσης και ισχυος τετοιας ουτως ωστε βασει τετραγωνικων να καλυπτεται πληρως ο χωρος απο πλευρας θερμανσης?

 

Η 1η ΤΟΤΕΕ αναφερει χαρακτηριστικα οτι αμα ο χωρος δεν καλυπτεται πληρως απο το συστημα θερμανσης η ψυξης αντιστοιχα, τοτε θεωρουμε οτι θερμαινεται η ψυχεται με αναλογο συστημα ιδιας αποδοσης.

 

Τα φωτα σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, συγνώμη αν η ερώτηση που κάνω έχει απαντηθεί σε άλλη θέση, αλλά είναι πολλές οι 70 σελίδες να τις ψάξω μια – μια, συνεπώς αν κάποιος

έχει αντίστοιχη εμπειρία, ας απαντήσει μ’ ένα ναι ή όχι.

 

Στη περίπτωση του προγράμματος εξοικονόμηση κατ’ οίκον για ενεργειακή αναβάθμιση του κελύφους, λέβητα κλπ., στην ενεργειακή επιθεώρηση χρεώνουμε εκτός από το κέλυφος (ανάλογα με τα τ.μ.) και επιθεώρηση για λέβητα και συσκευή/ες κλιματισμού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν

 

Μα ακόμα δεν υπάρχει πιστοποιημένο λογισμικό για επιθεώρηση λεβήτων, και εγκαταστάσεων θέρμανσης και κλιματισμού. Οπότε τι επιθεώρηση να κάνεις και να χρεώσεις; Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακόμα δεν υπάρχει πιστοποιημένο λογισμικό για επιθεώρηση λεβήτων, και εγκαταστάσεων θέρμανσης και κλιματισμού. Οπότε τι επιθεώρηση να κάνεις και να χρεώσεις; Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος.

 

Συνάδελφε, ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά με πιάνεις αδιάβαστο!!!!!

 

Τα υπάρχοντα εμπορικά προγράματα & του ΤΕΕ, δεν κάνουν γι' αυτή τη δουλειά ή πρέπει να βάλουμε πάλι το χέρι στη τσέπη για άλλα προγραμματα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Στην περιπτωση προσομοιωσης κτηριου ανευ θερμανσεως, θα πρεπει, βασει προγραμματος να βαλουμε 5w/m2 ισχυ βοηθητικων συστηματων. Αλλα το κελι στο προγραμμα δεχεται kW. Θα πρεπει να πολλαπλασιασουμε την τιμη αυτη με το εμβαδον της θερμαινομενης επιφανειας και να το διαιρεσουμε με 1000?

 

Και something last (but not least...)

Προσομοιωνοντας κτηριο ανευ θερμανσης, η βοηθεια του προγραμματος λεει να αφησουμε κενο το κελι της ισχυος του λεβητα. Κανοντας το αυτο ομως μου βγαζει σφαλμα και δεν προχωραει στα αποτελεσματα, παρα μονον αμα βαλω μηδενικη τιμη ισχυος, οποτε και μου βγαζει κανονικα τα αποτελεσματα.

 

Ξερετε αν ειναι καποιο Bug του συστηματος, αν πρεπει πραγματικα να αφηνουμε κενο το κελί η να βαζουμε μηδενικη τιμη?

 

1ον για τους κυκλοφορητές το λές σωστά. Βάζεις σε ΚW την τιμή. Την είχα πατήσει την 1η φορά και έβγαζε ότι νά`ναι σε αποτελέσματα...

 

2ον είναι BUG, όπως πολλά άλλα, αλλά ότι ισχύς και να βάλεις δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα.. Οπότε βάζε ή μηδενική ή κάποια στην τύχη

 

Όσο αφορά την ερώτηση για το A/C , Ο κανονισμός δεν είναι αρκετά σαφης σε κάτι τέτοια.. Εγώ θα έβαζα ότι χρησιμοποιούνται μόνο για ψύξη και για θέρμανση θα έβαζα ότι και στο κτίριο αναφοράς..

 

Αυτό για δύο λόγους:

 

1ον θές να επιθεωρήσεις το κέλυφος, την δυνατότητά του να εκμεταλλεύεται την εκπομπούμενη ενέργεια. Αν συγκριθεί με το Κ.Α. στην θέρμανση (που ουσιαστικά με 1 A/C δεν έχει..) τότε το έχασες... και

 

2ον θα έχει καλύτερη κατάταξη το σπίτι (ΑΝ σε ενδιαφέρει αυτό)

 

Αν πχ εκδίδεις ΠΕΑ για το εξοικονομώ (δεν τον ενδιαφέρει ο βαθμός κατάταξης) και ο πελάτης θέλει να βάλει λέβητα μήν κάνεις τα παραπάνω και βάλε το AC για θέρμανση.. Θα έχει καλή εξοικονομούμενη ενέργεια / m2 / €..

 

Δίαβασε το παράδειγμα επιθεώρησης από το ΤΕΕ, νομίζω είναι καλό σε πολλά σημεία,

 

Χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχουμε δώμα ή pilotis συμπληρώνουμε τους συντελεστές σκίασης?

 

Συνάδελφοι και εγώ έχω την ίδια απορία. Φαντάζομαι η pilotis θα είναι μονίμως σκιασμένη.

Χάθηκα στις 70 σελίδες αλλά δεν μπόρεσα να το βρω κάπου και στις οδηγίες ή στις ΤΟΤΕΕ δεν μπόρεσα να βρω αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά παντού θέλει στο πρόγραμμα συντελεστές σκίασης, 0 για πλήρη σκίαση (πυλωτή), 1 για πλήρη ηλιασμό (δώμα). προσοχή στις γωνίες προσανατολισμού τους..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχουμε ένα ισόγειο και περιμετρικά κολλητά στο όριο 7/όροφα κτίρια πάλι θα βάλουμε 1 στο δώμα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.