Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παντως, οσο λαμογια και αεριτζηδες ειναι οι μεσιτες, αλλο τοσο μ@λακες (sorry για την εκφραση) ειμαστε κι εμεις που τους κανουμε τα χατηρια για ψιχουλα...

 

Επισκεφτηκα σημερα μεσιτικο γραφειο για ενδεχομενη συνεργασια και με απερριψε (ακουσον ακουσον) γιατι, λεει, το ποσοστο που του προσεφερα (15-20%) επι της καθαρης αμοιβης ηταν πολυ χαμηλο συγκριτικα με το 35% που του προσεφερε ο μηχανικος του...

 

Πως κρατηθηκα να μην τον βρισω, μονον εγω ξερω...

 

Δηλαδη εγω θα δουλεψη για 150€+Φ.Π.Α. απο τα οποια θα αποδωσω 30,00€ στην εφορια, αλλα 52,50€ στο μεσιτη για την υπερπροσπαθεια του και θα μεινουν δικα μου 67,50€ σαν καθαρη αμοιβη, δηλαδη εγω σπουδασα 6 χρονια στο πολυτεχνειο, κανω ολη τη δουλεια και τη μελετη, βαζω το μυαλο μου και την τεχνογνωσια μου για να βγαλω μολις 15,00€ παραπανω απο εναν αμορφωτο που ξυνει τα.... (αντε τωρα) και θεωρει οτι με εχει και υπαλληλο του μη χεσω...

 

Τα πηρα μεσημεριατικα παλι...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια συμβαίνουν και με τις μελέτες στην έκδοση Ο.Α. Εκεί οι εκπτώσεις είναι της τάξης του 50%. Και οι χείριστοι όλων ως προς το ποσοστό των εκπτώσεων που ζητούν, είναι κατασκευαστές μηχανικοί. Έτσι για πλάκα μου έρχονται στο νου πέντε ονόματα. Πρόσφατα απέρριψα δουλειά γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Να το ζηταει ο κατασκευαστης παει κι ερχεται....

Οχι οτι το επικροτω, ειδικα οταν μιλαμε για εκπτωσεις αυτης της ταξεως...

 

Αλλα να ζηταει προμηθεια 35% και 40% ο μεσιτης επειδη θα σηκωσει το τηλεφωνο του και θα σε παρει για να σου πει τι να κανεις, το θεωρω τουλαχιστον αισχρο και απαραδεκτο...

 

Η πιο τζαμπατζιδικη δουλεια ειναι αυτη, δεν κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα, παιρνει το 4%+Φ.Π.Α. της αξιας του ακινητου, ητοι 4.000€ στα 100.000€ και εκτος αυτου, ζηταει και το 35% απο τη μελετη του μηχανικου για να του τη δωσει...

 

Το οτι θα μας κυβερναγανε αμορφωτοι και ανιδεοι και θα καθοριζανς τις τυχες μας ειναι η αληθεια οσο ημουν μικρος ουτε που το φανταζομουνα...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι είναι υποκριτικό να διαμαρτυρόμαστε για τον μεσίτη.

εγώ στην θέση του θα αναζητούσα και 60 % έκπτωση.

έχουμε μπει στην διαδικασία να δίνουμε εκπτώσεις ώστε να πάρουμε την δουλειά από άλλον μηχανικό και μετά να διαμαρτυρόμαστε γιατί άλλος κάνει μεγαλύτερη έκπτωση.

δεν μιλώ μονό για ΠΕΑ αλλά γενικα.

αλλος μηχανικός που θα έδινε στον μεσιτη την κατώτατη τιμή του ΤΕΕ τι θα έπρεπε να πει για τις εκπτωσεις;;;;

μόνοι μας ξευτελίζουμε το επάγγελμα , αλλά τουλάχιστον ας μην διαμαρτυρόμαστε για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα...

Πραγματικα δεν εχω προβλημα να δωσω κι εγω στο μεσιτη 35% μιζα αν ζητησω απο τον ιδιοκτητη διπλασια της κατωτατης αμοιβης...

Αλλα οταν ο αλλος, οχι μονο ζηταει την κατωτατη αμοιβη απο τον πελατη και πανω σε αυτην δινει και 35% μιζα στον αεριτζη μεσιτη, αυτο νομιζω ειναι διπλος εξευτελισμος του επαγγελματος μας...

Link to comment
Share on other sites

αυτό εννοώ και εγώ συνάδελφε όλοι κάνουμε εκπτώσεις από την κατώτατη αμοιβή.

αφού αυτό έγινε συνηθισμένη τακτική , φαντάσου σε 2 μήνες που θα υπάρχουν άλλοι 10000 πιστοποιημένοι. η αμοιβή θα φτάσει στα 20 ευρώ.

το ίδιο έγινε και με τα σχέδια για τοποθέτηση φυσικού αερίου όπου πλέον στοιχίζουν 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να απαντήσει στο παρακάτω.

Μετά τις αλλαγές που κάνανε στο 'εξοικονομώ κατ'οίκον' υπάρχει περίπτωση σε διαμέρισμα με κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία να μπορεί να είναι επιλέξιμη δαπάνη η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας που θα καλύπτει θερμικές και ψυκτικές ανάγκες και ΖΝΧ παράλληλα με ηλιακό και φυσικά αφαιρώντας το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης από το διαμέρισμα.

Ως ενεργειακή κατανάλωση είναι καλύτερα αλλά δεν ξέρω τι και πως μετράει ο ΚΕΝΑΚ και τι περνά από το πρόγραμμα.

Θέμα με τους υπόλοιπους ένοικους δεν έχω καθώς πρόκειται ουσιαστικά για οικογενειακή τριπλοκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που οι αντλιες θερμοτητος ποτε δεν ηταν επιλεξιμη δαπανη και ουτε προστεθηκε στην πορεια, δε νομιζω πως μπορει να γινει αυτη η προσθηκη στο διαμερισμα και να εγκριθει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μια ακόμη ερώτηση.

Είμαι τελευταίο όροφο αλλά η οικοδομή έχει ανεκτέλεστο συντελεστή, ο οποίος όμως δεν πρόκειται ποτέ να εκτελεστεί καθώς θεμέλια και σκελετός δεν αντέχουν για πανοσήκωμα. Θα μπορώ να περάσω στο πρόγραμμα μόνωση ταράτσας ή επειδή έχει ανεκτέλεστο δεν θα μου το επιτρέψουν;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.