Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Παιδια ας μου δωσει λιγο καποιος σας παρακαλω τα φωτα του...

 

Εχω δυο ξεχωριστες περιπτωσεις εκδοσης ΠΕΑ διαμερισματων τα οποια θερμαινονται με κεντρικη θερμανση πετρελαιου και φυσικου αεριου αντιστοιχα αλλα εχουν και τα δυο τζακια....

 

Στην περιπτωση αυτη το τζακι υπολογιζεται κανονικα οτι προσφερει στη θερμανση του διαμερισματος η ως εφεδρικο, απο τη στιγμη που υπαρχει κυριο συστημα θερμανσης δυναται να αγνοηθει?

 

Και something last.

Σε λεβητοστασιο βρηκα πανω στο μοναδικο κλαδο πανω απο τον κυκλοφορητη τοποθετημενο εναν αισθητηρα θερμοκρασιας που με καλωδιο συνδεοτανε και στον πινακα ωρομετρησης για το καθε διαμερισμα...

Εχει καμια σχεση με αντισταθμιση το ολο πραμα που πρωτη φορα ειναι η αληθεια συναντησα? Η παλι μπαινει κατηγορια Δ?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τζάκι σ' αυτή την περίπτωση είναι επικουρικό σύστημα και αγνοείται.

 

Για το καλώδιο του θερμοστάτη επαφής, φαντάζομαι ότι είναι κάτι στον αυτοματισμό, πιθανόν να δίνει σε σειρά με τον θερμοστάτη εντολή στην ωρομέτρηση ώστε να μην γράφει άδικα όταν το νερό είναι κρύο (φαντάζομαι...).

 

Δυστυχώς Inzaghi δεν βρήκες ακόμα την πολυπόθητη αντιστάθμιση για την κατηγορία Γ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έτσι θα πρέπει να είναι ώστε οι ωρομετρητές να μην ξεκινούν να γράφουν αμέσως από την εντολή του θερμοστάτη αλλά μόλις πάρουν εντολή από τον πίνακα και εφόσον η θερμοκρασία του νερού είναι πάνω από 45C περίπου.

 

Παιδιά αν θέλετε ρίξτε μια ματιά εδώ. Τουλάχιστον τους Η/Μ μηχανικούς όσον αφορά στις μελέτες νομίζω πως θα σας ενδιαφέρει. Αλλά και όλους τους υπολοίπους μηχανικούς για επιθεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση αυτη το τζακι υπολογιζεται κανονικα οτι προσφερει στη θερμανση του διαμερισματος η ως εφεδρικο, απο τη στιγμη που υπαρχει κυριο συστημα θερμανσης δυναται να αγνοηθει?

 

Λογικά μπορείς να βάλεις μέσο μηνιαίο ποσοστό κάλυψης ίσο με μηδέν, για όλους τους μήνες, αφού όπως είπες υπάρχει κύριο σύστημα θέρμανσης, (που μπορεί να καλύψει 100% χωρίς να χρησιμοποιηθεί το τζάκι).

Link to comment
Share on other sites

@ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

1). Αριθμός ιδιοκτησίας: αυτός που προκύπτει από τον πίνακα ποσοστών συνιδιοκτησίας και κατανομής δαπανών του κτιρίου (φαίνεται άλλωστε και στο συμβόλαιο και στην σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών-κανονισμό της πολυκατοικίας). Δες στη σελίδα 14 της ΤΟΤΕΕ 20701-4 / 2010.

2). Μάλλον θα αστειεύεσαι. Και βέβαια ΟΧΙ!

 

Από τον πίνακα ποσοστών συνιδιοκτησίας και κατανομής δαπανών του κτιρίου φαίνεται ότι είναι το Γ5, όμως εκεί που θα βάλουμε τον αριθμό ιδιοκτησίας δέχεται μόνο αριθμό όχι γράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Ακουσον ακουσον!!!

 

Επισκεπτομαι χτες οροφοδιαμερισμα ρετιρε με κεντρικη θερμανση φυσικου αεριου, που ομως ο λεβητας δεν ειχε φυλλο συντηρησης εδω και 5-6 χρονια.

 

Τους ζηταω συντηρηση κανονικα και εν τελει κανονιζω με εταιρεια κοινοχρηστων να ερθει ο συντηρητης σημερα, εμου παροντος, να κανει τη συντηρηση για να παρω τα στοιχεια που θελω για το ΠΕΑ μου...

 

Και το πρωι που πηγαινω, με διωχνουν και δε μου δινουν ουτε ενα στοιχειο που ηθελα, ενω βαζουν το συντηρητη να υπογραψει χαρτι οτι δε θα διαρρευσει τα στοιχεια της συντηρησης γιατι αλλιως θα χαλασει η συνεργασια με το γραφειο, επειδη ο ιδιοκτητης χρωσταει κοινοχρηστα!!!!!

 

Το πως δε χειροδικησα μονον εγω το ξερω... Μονο κατι γαλλικα ανταλλαξαμε...

 

Εν τελει μουντζωνω τον ιδιο μου τον εαυτο που καθομαι και ασχολουμαι με ολες αυτες τις μαλακιες... (με το συμπαθιο κιολας)

Link to comment
Share on other sites

Από τον πίνακα ποσοστών συνιδιοκτησίας και κατανομής δαπανών του κτιρίου φαίνεται ότι είναι το Γ5, όμως εκεί που θα βάλουμε τον αριθμό ιδιοκτησίας δέχεται μόνο αριθμό όχι γράμματα?

 

Γ-5 το δεχεται....

 

Ερωτηση νεα...

Την ισχυ του κυκλοφορητη την βαζουμε στις βοηθητικες μοναδες κατανεμημενη αναλογως τετραγωνικων διαμερισματος. Την ισχυ του καυστηρα τη βαζουμε κι αυτην επισης κατανεμημενη η την αγνοουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής,ο καυστήρας, οι ηλεκτροβάνες όπως και όλα τα υπόλοιπα βοηθητικά συστήματα, θεωρείται ότι λειτουργούν τις ίδιες ώρες που είναι ένα ποσοστό επί της περιόδου θέρμανσης ή/και ψύξης και η ισχύς τους επιμερίζεται με βάση τα τετραγωνικά της θερμαινόμενης επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστο θερμανσης?

Τουτ εστιν?

 

Δεν επιμεριζουμε 1kW ας πουμε, θεωρητικα, κυκλοφορητη σε ενα διαμερισμα 100τ.μ. σε συνολο 1000τ.μ. ουτως ωστε να λαβει το 0,10kW το διαμερισμα μας?

 

Καταλαβαινω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "που είναι ένα ποσοστό επί της περιόδου θέρμανσης ή/και ψύξης" είναι απλώς επεξηγηματικό :rolleyes: σχετικά με τον χρόνο λειτουργίας (δες λίγο τις ερωταπαντήσεις που ανέβασα).

Μια χαρά κάνεις τον επιμερισμό έτσι όπως τον περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.