Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Νέα μεζονέτα με υπόγειο - κόστος - επιστασία


jkarag

Recommended Posts

Τι ειναι το κελυφος....???

 

Προσεξε γτ την περιοδο αυτη θα βρεις ξεφτελιστικες τιμες (Χανια δουλευουν μεχρι και 35Ε φατουρα...) με αντιστοιχη ποιοτητα στη δουλεια...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κέλυφος (συγνώμη αν δεν είναι πάλι σωστός όρος) από ότι κατάλαβα από τον μηχανικό μου, είναι κάτι σαν θερμοπρόσωψη το οποίο περιβάλλει όλο το σπίτι εξωτερικά και το μονώνει.

 

Και καθώς είμαι υπέρ της μόνωσης το θέλω. Και όπως πάει το πετρέλαιο γίνεται και πιο γρήγορα απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

και το ρεύμα!!! Σε γενικές γραμμές μπορείς να έχεις και ειδική βλάστηση για την μείωση του θερμικού αποτυπωματος.

Link to comment
Share on other sites

καλό το κέλυφος αλλά πρέπει να τραβήξεις 5 πόντους μέσα την οικοδομή σου απο κάθε πλευρά για να μην έχεις πρόβλημα με υπέρβαση οικοδομικών γραμμών, οικοδομικής άδειας κλπ.

Επίσης ενδεχωμένος να παρουσιαστεί πρόβλημα ρηγματώσεων αν χρησιμοποιήσετε μονό τούβλο. Επίσης θέλει προσοχή με τα ρολλά αν υπάρχουν γιατί στους 15 πόντους το 20αρι ρολό δεν εγκιβωτίζεται εύκολα.

Σόρυ για το ύφος αλλά έτσι όπως το θεσες αρχικά παρεξηγήται ευκολα το τι θέτε να κάνετε. Επίσης να σου πώ ότι να μην παίρνεις ούτε κάν 3 γνώμη απο το φόρουμ, η δουλειά θέλει ψάξιμο και τριβές. Θα πρέπει ανα εργασία να παίρνεις 2-3 τιμές και να συγκρίνεις.

Ο καλύτερος δεν είναι πάντα ο φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω για το φθηνό, έτσι και αλλιώς πιστεύω πως η καλή δουλειά πληρώνεται, απλά προσπαθώ να είναι οι προσφορές κοντά σε ένα μέσο όρο.

 

Αυτό που έχω κάνει προς το παρών, είναι να παίρνω 2-4 προσφορές και προσέχω να είναι κοντά, και μετά ο μηχανικός θα αξιολογήσει και θα επιλέξει.

 

Για παράδειγμα, πριν καταλήξω στο φατούρα, παρότι με παρότρυνε ο μηχανικός να πάω σε φατούρα, ένας εργολάβος μου έδωσε 180/κυβικό κομπλέ με σίδερο/μπετά, το οποίο ήταν εκτός του μέσου όρου αυτήν την εποχή που είναι 220-235/κυβικό, οπότε χωρίς να τον ξέρω βέβαια και να είμαι αρμόδιος να τον κρίνω, τον απέριψα και δεν πήρα ούτε προσφορά για φατούρα (και ο μηχανικός όταν άκουσε 180 ανατρίχιασε λιγάκι!!!)

 

Και αναφορικά με την δουλειά, όντως χθες έγινε παρεξήγηση, δεν το κατάλαβα, τι να πώ.

Πάντως το πιο πετυχημένο ήταν το "Σύμβουλος Εγκυμοσύνης".

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.