Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενσωμάτωση της στέγης στον τελευταίο όροφο του κτηρίου


Recommended Posts

Σε ισόγειο κτίριο ενταγμένο στα χαμηλά κτίρια, με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 8.5μ συν στέγη 1.5μ ,το ύψος της πλάκας του φτάνει τα 4,00μ, λόγω υπερυψωσης 0,80μ.

Θέλω να πραγματοποιηθεί προσθήκη ενός επιπλέον ορόφου με προκύπτον συνολικό ύψος 7.0μ. Στη συνέχεια κατασκευή περιμετρικών τοίχων μέχρι τα 8.5μ και τοποθέτηση στέγης ύψους 1.5μ, με προκύπτοντα χώρο συμπεριλαμβανομένου της στέγης, πού αρχίζει από το 1,5μ και καταλήγει στα 3μ. Μπόρει να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο. Η πολεδομια της περιοχής μου το αρνείται κατηγορηματικά, γιατί όπως λέει, δημιουργώ χώρο πάνω από το μεγιστο επιτρεπόμενο ύψος. Από μεριάς δόμησης έχω ύπερ αρκετή.

Θα ήθελα την άποψη ενός πιο έμπειρου μηχανικού. http://img59.imageshack.us/img59/6885/stegh.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικά αυτό που δεν γίνετε είναι ότι δεν μπορείς να έχεις ύψος κύριου χώρου κάτω απο 2,40 αλλά για τις στέγες υπάρχει ένα άρθρο που αναφέρει ότι το ύψος μετράει στο μέσο του σκέλους της. Για ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό που δεν γίνετε είναι ότι δεν μπορείς να έχεις ύψος κύριου χώρου κάτω απο 2,40 αλλά για τις στέγες υπάρχει ένα άρθρο που αναφέρει ότι το ύψος μετράει στο μέσο του σκέλους της. Για ψάξτο λίγο.

Ποιο άρθρο; Το έχω ψάξει και με βοήθησε το μπλογκ με κάποιες συζητήσεις. Πούθενά δεν υπάρχει καθαρά ότι επιτρέπεται, αλλά ούτε οτι απαγωρεύεται. Το συγκεκριμένο αρθρο δεν το έχω βρει. Έχω βρει το παρακάτω. Μήπως γνωριζεις για Highlander ποιο είναι αυτό που αναφέρεις ή τουλάχιστων πώς να το ψάξω;

Αποφ-80851/90

Οτι ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1γ του άρθ.16 του Ν-1577/85 επιτρέπεται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτίριου εφόσον ο δημιουργούμενος χώρος πληροί τις προϋποθέσεις των παρ.1 και 2 του Αρθ-8 του κτιριοδομικού κανονισμού.

Η επιφάνεια του δημιουργούμενου χώρου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης.

Σε περίπτωση που καθορίζεται επιτρεπόμενος αριθμός ορόφων στην περιοχή δεν επιτρέπεται να δημιουργηθεί επί πλέον όροφος λόγω ενσωμάτωσης της στέγης.

Με την παρούσα καταργούνται οι ΕΓΚ-25/89 (19862/26-4-89) και ΕΓΚ-59/89 (39858/11-7-89)".

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 8 παρ 2.1 του κτιριοδομικου : Ελαχιστον ελευθερο υψος που προσμετραται για χωρο Κ.Χ ειναι τα 2,00μ.

Ο φερον οργανισμος της στεγης θα ειναι καποιο δοκαρι ή ο τοιχος των 1,5μ που αναφερεις?

Αυτο θα δωσει την απαντηση και στο προβλημα σου...

Link to comment
Share on other sites

ο τοίχος των 1,5μ θα είναι αυτός που θα πατήσει η στέγη. Από εκεί και πάνω θα αρχίσουν οι αμείβοντες, που θα φτάσουν άλλο 1,5μ ψηλότερα όπως φαίνεται και στο σχήμα

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό που δεν γίνετε είναι ότι δεν μπορείς να έχεις ύψος κύριου χώρου κάτω απο 2,40 αλλά για τις στέγες υπάρχει ένα άρθρο που αναφέρει ότι το ύψος μετράει στο μέσο του σκέλους της. Για ψάξτο λίγο.

 

Μπορεί δηλαδή ένα μέρος του 2,4μ να είναι πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος που είναι το 8,5μ; Έκει είναι που η πολεοδομία μου λέει ότι δεν γίνεται. Το ότι δημιουργώ χώρο πάνω απο το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε....οτι γινεται, γινεται....

Προφανως και αναφερεσαι σε πολεοδομια επαρχιας οπου εχουν μαυρα μεσανυχτα απο ΓΟΚ και δεν εχει ξανασυναντησει τετοια περιπτωση ο υπαλληλος.

Απλα προσεξε λιγο το κομματι με τα υψομετρα που σου λεω και τι θα θεωρησεις φεροντα οργανισμο της στεγης.Διαβασε τον κτιριοδομικο....

Ορθως εχεις αφησει εκτος τα ''πλαινα κομματια''...

Link to comment
Share on other sites

άντε πάλι με τη στέγη,

 

1ον βάλε ένα σκίτσο τομής (λάθος είδα πως κάτι έχεις)

 

2ον δες το σχήμα κατα ΓΟΚ

http://www.michanikos.gr/album.php?albumid=129&pictureid=283

 

3ον διάβασε το σχετικό θεμα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=20710

 

η στέγη πάει επιπλέον του ύψους του κτιρίου

δεν έχει να κάνει με το αν ενσωματώνεται στο ύψος του τελευταίου ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε....οτι γινεται, γινεται....

Προφανως και αναφερεσαι σε πολεοδομια επαρχιας οπου εχουν μαυρα μεσανυχτα απο ΓΟΚ και δεν εχει ξανασυναντησει τετοια περιπτωση ο υπαλληλος.

Απλα προσεξε λιγο το κομματι με τα υψομετρα που σου λεω και τι θα θεωρησεις φεροντα οργανισμο της στεγης.Διαβασε τον κτιριοδομικο....

Ορθως εχεις αφησει εκτος τα ''πλαινα κομματια''...

 

Δηλαδή salpigoal να μην θεωρήσω φέροντα οργανισμό οτιδήποτε πάνω από το 8,5μ, αν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.