Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Συναδελφε εχω διασταυρωσει την εγκυροτητα της προσφορας και της εταιρειας....

 

Σιγουρα για αρπαχτη δεν προκειται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικα και ηταν κατανοητο...

 

Αλλα ειναι διαοφορετιο να θελει να "χτυπησει" 10 εγκαταστασεις σε ολο το νομο και διαφορετικο να θελει 5000-10000 (που πιστευω οτι ειναι εφικτο)...

 

Οποτε κανε εναν υπολογισμο, βγαλλε και το κοστος τις εταιρειας για τη "συντηρηση" αυτη και δες για τι καθαρα λεφτα μιλαμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν θέλεις πες μας αυτήν την εταιρεία, να δούμε αν ισχύουν αυτά που λες. Αν όντως ισχύει θα ευνοηθεί και η εταιρεία και πολλοί πελάτες. Και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση σου στέλνω mail να μου το στείλεις εκεί. Υπόσχομαι ότι διαπιστώσω να το αναφέρω άχετα αν είναι λάθος η όχι. Θα θελήσω να βρώ, εγγύηση κατασκευστική, δηλαδή το εργοστάσιο που παράγει το πανέλο δίνει 25 χρόνια εγγύηση? Πόσα KW έχει κάνει αυτή η εταιρεία?

 

χαχαχα δεν εβαλα το mail. [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους .

 

Πριν από μερικές ημέρες έλαβα την έγκριση από την ΔΕΗ για να κάνω ένα Φ/Β πάρκο των 40KW .Σήμερα έμαθα και το τελικό ποσό που μου ανάλογη στα έξοδα σύνδεσης της ΔΕΗ .Το ποσό αυτό ανέρχεται στα 17.900 Ευρώ .

Δηλαδή τοποθέτηση μετασχηματιστή και 5 κολόνες και το ρολόι (κομπλέ )στην περιοχή που έχω το κτήμα μου .

Αυτή την στιγμή σκοπεύω να βάλω μια εικοσάρα που μου είπαν ότι γίνετε και αργότερα αν όλα πάνε καλά και το Φ/Β πάρκο αποδίδει σκοπεύω να το επεκτείνω με άλλη μια εικοσάρα .

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τους συναδέλφους .

Για αρχή εάν αξίζει το κόπο να βάλω Γερμανικά Πάνελ Περιστρεφόμενα ή να προτιμήσω τα σταθερά που θα είναι και ποιο φθηνά ?

Προβληματίζομαι στην επιλογή διότι δεν γνωρίζω πως θα πάνε τα πράγματα στην πορεία και εάν η ΔΕΗ στο μέλλον με πληρώνει στην ώρα μου και δεν μου δημιουργήσει τυχών άλλα προβλήματα.

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα και το τελικό ποσό που μου ανάλογη στα έξοδα σύνδεσης της ΔΕΗ .Το ποσό αυτό ανέρχεται στα 17.900 Ευρώ .

 

Λογικό πόσο το ποσο για τη κατασκευή της διανομής.

 

Για αρχή εάν αξίζει το κόπο να βάλω Γερμανικά Πάνελ Περιστρεφόμενα ή να προτιμήσω τα σταθερά που θα είναι και ποιο φθηνά ?

 

Στην περιοχή που μένεις, το κέρδος με την τοποθέτηση των περιστρεφόμενων φοβάμαι ότι είναι σχετικά χαμηλό. Η δυτ. Μακεδονία έχει μικρή ηλιοφάνεια, και έτσι τα παραπάνω ευρώ που θα δώσεις δε ξέρω αν μπορούν να σου δώσουν και το ανάλογο κέρδος.

 

Προβληματίζομαι στην επιλογή διότι δεν γνωρίζω πως θα πάνε τα πράγματα στην πορεία και εάν η ΔΕΗ στο μέλλον με πληρώνει στην ώρα μου και δεν μου δημιουργήσει τυχών άλλα προβλήματα.

 

ΔΕΗ=εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να μεινεις στις σταθερες βασεις.Γνωμη μου ειναι οτι δεν θες να εχεις το μυαλο σου συνεχως για πιθανες βλαβες,οριζωντιοποιησεις λογω αερα, (κλπ) συνεχως.Επισης πολλοι λενε οτι οι αποδοσεις που υποσχονται οι περισσοτεροι τρακεραδες δεν επιτυγχανονται ποτε..Γενικα πολλη φασαρια για κερδος το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εξασφαλισμενο.

Link to comment
Share on other sites

kusta80

 

Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα με τον αέρα και τις οριζοντιοποιήσεις διότι από ότι γνωρίζω και από ότι μου έχουν πει και άλλοι ότι στα περιστρεφόμενα υπάρχει σύστημα μετεωρολογικού σταθμού όπου αυτόματα τα ρυθμίζει ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες .

 

spgirl

 

Το ποσό αυτό που μου βγάλανε είναι λογικό αλλά ο μετασχηματιστής του είναι εκατοστάρης .Δεν ξέρω αν μπορώ να ρίξω και άλλο την τιμή εάν ζητήσω μετασχηματιστή πενηντάρη .Διότι και με μετασχηματιστή πενηντάρη την κάνω την δουλειά μου .Όσο για την προσφορά που μου δίνουν από Θεσσαλονίκη αυτή την στιγμή για τα περιστρεφόμενα είναι περίπου 70.000 Ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Το ποσό αυτό που μου βγάλανε είναι λογικό αλλά ο μετασχηματιστής του είναι εκατοστάρης .Δεν ξέρω αν μπορώ να ρίξω και άλλο την τιμή εάν ζητήσω μετασχηματιστή πενηντάρη .Διότι και με μετασχηματιστή πενηντάρη την κάνω την δουλειά μου .Όσο για την προσφορά που μου δίνουν από Θεσσαλονίκη αυτή την στιγμή για τα περιστρεφόμενα είναι περίπου 70.000 Ευρώ .

 

Δε σου προτειναν 100άρι Μ/Σ για να βγάλουν παραπάνω λεφτά, αλλά για την ευστάθεια του δικτύου. Και το δίκτυο που θα γίνει δε θα είναι δικό σου, ιδιόκτητο, αλλά πάλι στη ΔΕΗ θα ανήκει. Και από το δίκτυο αυτό θα γίνουν μελλοντικά και άλλες αναχωρήσεις προς άλλους πελάτες. Γι αυτό σου είπαν 100άρι, για μελλοντικές ανάγκες πελατών και για ευστάθεια. (50άρι Μ/Σ βάζουν πάρα πολύ σπάνια πια...).

Με τι αγωγό σου έκαναν προσφορα?

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Δεν μου είπαν τίποτα παραπάνω αλλά το ποσό και το ότι ο μετασχηματιστής θα είναι εκατοστάρης .

Μας είπαν όμως από την ΔΕΗ ότι εάν θέλει κάποιος άλλος να συνδεθεί στο μετασχηματιστή που θα πληρώσουμε εμείς θα πρέπει να μας πληρώσει το ανάλογο αντίστοιχο ποσό του μετασχηματιστή σε εμάς. Δηλαδή εάν ένας άλλος θέλει να συνδέσει τα Φ/Β του στο μετασχηματιστή που θα πληρώσουμε εμείς θα πρέπει να μας καταβάλει το αντίστοιχο ποσό του μετασχηματιστή .

Όσον αφορά για την προσφορά την ζήτησα κομπλέ όλο το πακέτο από την εταιρία για τα Φ/Β και δεν μπήκα τόσο στις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.