Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

@Lazarosk

 

Το οτι μπορει να εχουν μετεωρολογικο σταθμο τα αποτρεπει να οριζοντιοποιωνονται οταν φυσαει δυνατα?Δεν το καταλαβα....

Επισης εχω ενα σωρο φωτο στον υπολογιστη μου που πολλα τρακερ σε παρκα δειχνουν αλλα ντ'αλλα.Αλλα ανατολη,αλλα δυση και ενας μαλιστα γνωστος μου το κλειδωσε στο νοτο γιατι οι βαρεθηκε νε φωναζει συνεχως την εταιρια να του το φτιαχνει.Μιλαω για τοσο τραγικες καταστασεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kusta80

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω .

Από συναδέλφους του πατέρα μου που είναι προϊστάμενοι μέσα στην ΔΕΗ και που έχουνε βάλει δικά τους πάρκα του εξήγησαν ότι δεν τίθεται κανένα τέτοιο πρόβλημα .Αυτόματα τα ρυθμίζει όλα ο μετεωρολογικός σταθμός .

Αλλά γενικά τα τεχνικά προβλήματα που παρουσιάζονται είναι θέμα καθαρά επιλογής εταιρίας .

Επίσης υπάρχει και η εγγύηση στην μέση αλλά και η συμφωνία του παραγωγού με την εταιρία και οι όροι που τίθενται στην συμφωνία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μϊα αρμονική παραμόρφωση μία υπέρταση και τα κυκλώματα τρελένονται. Δεν αξίζει το ρίσκο. Ρώτα τους με 70000 πόσα kw σταθερών θα βάλεις και θα δεις πως σε συμφέρει αν υπολογίζεις το τελικό ποσό στα 20 χρόνια.

Επίσης ρώτα τους τη διαφορά στο κόστος συντήρησης έχουν τα σταθερά από αυτά που σου πρότειναν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πόση αυξημένη παραγωγή σου υποσχέθηκαν σε σχέση με τα σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη αναφερθηκε νωριτερα , η δυτικη μακεδονια έχει απο τις καλυτερες αποδόσεις της ηπειρωτικης Ελλάδας, σχεδον ιδια με νοτια πελοποννησο, η ανατολικη μακεδονια -θρακη πράγματι υστερουν λιγο αλλα και πάλι εχουν παραπάνω απο ικανοποιητικες αποδοσεις

 

Λαζαρε για να σου πουνε 20% πάνω στην απόδοση μάλλον μιλάμε για μονοαξονικά μερικά απο αυτα δεν οριζοντιώνονται καθόλου με τον δυνατό αέρα γιατι ειναι κάπως πιο ενισχυμένες κατασκευες απο τα διαξονικά .

 

Θα σου μιλησω για διαξονικα. Τα διαξονικά αποδιδουν +35 έως +40 %.

Τα διαξονικά κοστίζουν περιπου 850-1300 ευρώ / KW . Τα σταθερα στοιχίζουν 140-200 ευρώ / KW. Δηλαδη ανα εγκατεστημένο KW έχεις μια επιπλέον επιβάρυνση 700-1100 ευρώ.Για τα 40 KW αυτό σημαινει ενα επιπλέον κόστος 28.000 με 45.000 ευρώ.

 

Αν θεωρησουμε πως ένα σταθερό στη περιοχή σου παράγει 1450 kwh/kw , τότε το διαξονικό θα σου δώσει κάπου 2000 kwh/kw , με 42 λεπτά για τα 40 KW αυτό μεταφράζεται σε 33.000 ευρώ. Βάλτα κάτω και δες τι σε συμφερει να κανεις λαμβάνοντας υπόψη επίσης τις αποσβέσεις ,το κόστος συντηρησης και τον τρόπο που θα φορολογηθεις

 

Η ΔΕΗ δεν ξέρει τι ζητάει τελικά, σε άλλες περιοχές για 40αρι ζητάει 100KVA ,και σε άλλες τον ιδιο Μ/Σ για 100αρια...! οτι να'ναι

 

@kusta80

ο μετεωρολικός σταθμος μετρά συνεχώς την ένταση του ανέμου και πληροφορει τα συστηματα ελεγχου των τρακερ. Όταν ο άνεμος περάσει το ανώτατο οριο,οπως το έχει καθορίσει ο εκαστοτε κατασκευαστης των τρακερ, τότε αυτά οριζοντιώνονται. Στα τρακερ το ανεμόμετρο ειναι ζωτικής σημασίας όργανο και πρέπει να συντηρειται / αντικαθίσταται με συνέπεια στις οδηγιες των κατασκευαστων. Καλα θα ήταν να υπάρχουν δυο σε καθε πάρκο, δε στοιχιζουν και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα σε όλους .

Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους για τις συμβουλές τους .

 

Σύμφωνα με το προηγούμενο μήνυμα και τις τιμές που παίρνω κάνω τον εξής πρόχειρο υπολογισμό:

 

 

Περιοχή Πάρκου Πτολεμαΐδα .

Φ/Β πάρκο 20 KW Περιστρεφόμενων Διαξονικών Γερμανικών Πάνελ .

Συνολικό κόστος μαζί με τα έξοδα σύνδεσης της ΔΕΗ 94700 Ευρώ .

(Αυτό είναι ακριβή ποσό από την προσφορά που έχω μέχρι στιγμής .Αναλυτικά 76800 Εταιρίας +17900 της ΔΕΗ) .

 

Παραγωγή Διαξονικού το χρόνο 2000 kwh/kw με τιμή 0.42 Λεπτά .

2000 Kwh Χ 20 KW = 40000 Kwh Το χρόνο .

40000 Kwh X 0.42 Λεπτά = 16800 Ευρώ το χρόνο .

16800 Ευρώ Χ 6 Ετη =100800 Ευρώ .

Άρα η απόσβεση γίνετε σε 5.5 με 6 χρόνια .

 

Φ/Β πάρκο 20 KW Σταθερών Γερμανικών Πάνελ .

Συνολικό κόστος μαζί τα έξοδα σύνδεσης της ΔΕΗ περίπου λέμε max 85000 Ευρώ .

Παραγωγή Σταθερού το χρόνο 1450 kwh/kw με τιμή ο.42 Λεπτά .

1450 Kwh Χ 20 KW = 29000 Kwh Το χρόνο .

29000 Kwh Χ 0.42 Λεπτά = 12180 Ευρώ το χρόνο .

12180 Ευρώ Χ 7 Ετη = 85260 Ευρώ .

Άρα η απόσβεση γίνετε σε 7 χρόνια .

 

Από τις δύο συγκρίσεις βλέπουμε ότι με τα σταθερά πάνελ χρειάζεται 1 περισσότερο χρόνο απόσβεση άρα και ένα λιγότερο χρόνο κέρδους .

Αν υπολογίσουμε ότι η Εγγύηση που δίνει η εταιρία είναι 10 χρόνια τότε το καθαρό κέρδος από τα περιστρεφόμενα είναι 4 έτη εντός εγγύησης ενώ για τα σταθερά 3 έτη εντός εγγύησης .

Σήμερα ενημερώθηκα ότι το κόστος συντήρησης είναι πάνω κάτω το ίδιο .

Για σοβαρές βλάβες αναλαμβάνει η εταιρία αλλά μου είπαν πως το χρόνο χρειάζεται μια φορά ένα ας το πούμε γρασάρισμα στα σημεία τριβής των περιστρεφόμενων .

Το φορολογικό κόστος από την ενημέρωση που είχα μου είπαν πως είναι χαμηλό .

Άρα λοιπόν από τους μέχρι τώρα υπολογισμούς μου συγκλίνω προς περιστρεφόμενα διότι ποιο πολύ με συμφέρει .

Επιπλέον ρώτησα για την υπέρταση των κυκλωμάτων και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον συνδέονται με τον inverter .

 

Εάν κάπου έχετε εντοπίσει τυχών λάθη στους υπολογισμούς μου ή έχω ξεχάσει κάποια παράμετρο παρακαλώ να μου τα διευκρινίσετε .

Οι γνώμες σας θα μου είναι απαραίτητες .Ευχαριστώ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις χωρίς απάντηση:

 

Δάνειο δεν θα πάρεις? Δεν θα έχεις μεγαλύτερο τόκο?

Ποιος σου είπε ότι το κόστος συντήρησης είναι το ίδιο? (θέλεις να σου συντηρώ τα σταθερά με το ίδο κόστος που θα συντηρείς τα trackers?)

Ποιος σου εγγυάται το 37% αύξηση παραγωγής με τα trackers? Στο υπογράφουν?

Η περιοχή έχει αέρα γενικά?

Κρίσιμη ερώτηση: Μένεις κοντά?

Link to comment
Share on other sites

chris_gr

 

1.Καταρχήν δεν θα ασχοληθώ με τις τράπεζες και εάν αυτό γίνει θα γίνει μόνο και μόνο για 10000 με 20000 Ευρώ και εάν χρειαστεί .Από εκεί και πέρα υπολογίζω απόσβεση δικών μου χρημάτων και όχι των Τραπεζών .

2.Για το κόστος συντήρησης έχω ενημέρωση από προϊστάμενο της ΔΕΗ που είναι στενός φίλος με τον πατέρα μου και έχει βάλει και αυτός εδώ και τρία περίπου χρόνια .

3.Ο ίδιος προϊστάμενος μας ενημέρωσε για την απόδοση αυτών των συστημάτων και για το κέρδος που είχε σε αυτά τα τρία χρόνια. Το πάρκο που το έχει αυτός είναι στης Σέρρες .

Το πάρκο που θέλω να κάνω εγώ είναι στην περιοχή της Πτολεμαΐδας .

Ο αέρας δεν επηρεάζει την απόδοση τους .Διότι εάν αυτός που το είχε στης Σέρρες που έχει περισσότερο αέρα έβγαλε καλή απόδοση αυτό σημαίνει πως στην περιοχή μου που έχω λιγότερο αέρα θα έχω μεγαλύτερη απόδοση ίσως και την ίδια.

Κλείνοντας να αναφέρω ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν έχει κανένα προσωπικό όφελος από την δική μου διαδικασία διότι εγώ ψάχνω προσφορές αυτή την στιγμή από όλες τις εταιρίες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.