Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Ουτε εγω θα αποκαλουσα φουσκα τα Φ/Β, φουσκα μπορει να αποκαλεσουμε τα ''λαμογια'' που μυριστηκαν πριν 5 χρονια ''ψωμι'' σε Φ/Β κ επεσαν σαν τα κορακια να παρουν μερος της αγορας. Αυτοι θα κλεισουν κ δεν ειναι κατ'αναγκη κακο.

 

Η τιμη πωλησης της kWh ηταν αναμενομενο να μειωθει αλλα οτιδηποτε με αναδρομικη ισχυ θα ειναι αισχος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

george_RES αυτό πιστεύω κι εγώ...

Το να μειωθούν οι ταρίφες σε νέα συμβόλαια, είναι κάτι το οποίο ο επενδυτής το λαμβάνει υπόψη του και προχωράει ή σταματάει. Το πολύ, κάνοντας πίσω να διακινδυνεύσει ένα κεφάλαιο, όσο η αμοιβή του μηχανικού για την σύνταξη του φακέλου και το παράβολο για την κατάθεση της αίτησης στην ΔΕΗ, δηλαδή μικρό το κακό.

Το να μειωθούν όμως σε εν ισχύ συμβόλαια, είναι κάτι που παραβιάζει τις αρχές της καλής πίστης και της φερεγγυότητας της επενδυτικής συμφωνίας, μεταξύ του κράτους και των επενδυτών.

Κοινώς, εκτιμώ ότι είναι περίπτωση κοινής απάτης και αν ληφθούν τέτοιου είδους μέτρα βλέπω ορατό το ενδεχόμενο μαζικών προσφυγών στα δικαστήρια, στο ΣτΕ, καθώς και στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια που θα δικαιώσουν (μετά από αιώνες ίσως!) τους επενδυτές, ενώ στο μεταξύ η Ελλάδα θα πληρώνει τις καμπάνες από την Κομισιόν, με λεφτά που δεν υπάρχουν...

Και όλο αυτό, απλά και μόνο επειδή είναι στρεβλό το σύστημα υπολογισμού του τέλους ΑΠΕ και την απόδοσης του στο ΛΑΓΗΕ.

 

Τέλος, εκτός του κινδύνου του κουρέματος της τιμής, υπάρχουν και οι γνωστές καθυστερήσεις στις πληρωμές. Με αυτό τί γίνεται;

Δεν γίνεται κάποιος να χρεώνεται κάτι εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε δάνειο (αν το πάρει) έχοντας υπολογίσει κάποιες σταθερές χρηματορροές, και να μπαίνει 4 και 5 δόσεις μέσα εξαιτίας της καθυστέρησης πληρωμών του ΛΑΓΗΕ.,, αυτό βγάζει εκτός όποια έννοια προγραμματισμού επενδύσεων!

 

Δεν υπάρχει φούσκα, αφερέγγυος πελάτης υπάρχει ο οποίος δυστυχώς είναι ο μοναδικός!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω οτι οι καθυστερησεις κ αυτα που ακουγονται πληγωνουν τον κλαδο, αλλα η μειωση στις τιμες επρεπε να γινει αλλα κατα την γνωμη μου θελει προσεκτικο σχεδιασμο κ οχι αντε εξαγγελουμε μια μειωση αναδρομικη κιολας κ οποιον παρει ο χαρος..δλδ τα bussiness plan παλαιοτερων εγκαταστεων πανε στα σκουπιδια.

 

Πολλα πραγματα φοβιζουν επενδυτες ειδικα σε Φ/Β, κ αναφερομαι σε σοβαρους επενδυτες μεγαλων εγκαταστασεων, δεν βλεπω φυσικα να διορθωνονται αυτα κ ανησυχω.

 

Θα πρεπει η κυβερνηση να ξεχωρισει τα παλαια συμβολαια κ ας κανουν κατι για τα νεα, ας εφαρμοσουν νεα τιμολογηση αλλα χωρις αναδρομικη ισχυ. Απο εκει κ περα οποιος θελει κ θεωρει την επενδυση βιωσιμη κ ελκυστικη ας επενδυσει.

Link to comment
Share on other sites

H κατάσταση με την αβεβαιότητα δημιουργει προβληματα.

Προτείνουν τωρα ως λυση και φορολόγηση των στεγών(έως 10 kW)

Αν συμβεί αυτό, το κράτος βάζει ταφόπλακα στα Φ/Β και δείχνει πόσο αφερέγγυο ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδιστάν. Συνάδελφοι αν ισχύσουν τα όσα έχουν δημοσιευθεί σήμερα απλά δεν υπάρχει μέλλον για τα φωτοβολταϊκά στο Ελλαδισταν. Καλύτερα να περιμένουμε να δούμε που θα κάτσει η μπίλια. Πάντως προβλέπονται σφοδρές αντιδράσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω πάντως πως η φορολογία θα βοηθήσει την ΔΕΗ η οποία μάλιστα θέλει να ιδιωτικοποιηθεί.... γιατί εντάξει τώρα είναι η ίδια τσέπη ΔΕΗ κράτος του χρόνου όμως;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα παίξει μείωση του FiT για τα συμβολαιοποιημένα, μάλλον η έκτακτη εισφορά πάνω στο Τζίρο είναι ένα πιθανό σενάριο

Τώρα ποιος λογικός άνθρωπος σκέφτηκε φορολόγηση επι του τζίρου είναι απορίας άξιον. Δυστυχώς για άλλη μια φορά το κράτος αποδικνύει ότι ο προγραμματισμός του είναι σε επίπεδο 5λέπτου με ορίζοντα ρηχό χωρίς κανένας να αναλογίζεται και να μετράει τις παράπλευρες απώλειες των αποφάσεων τους.

Σχετικά με τα οικιακά όντως είναι πολύ κακό το σενάριο γιατί αν απλά προστεθεί στην κλίμακα και για κάποιους πάει με φορολόγηση στο 40% απλά το σκοτώνει!

Φούσκα δεν είναι σε καμμία περίπτωση, σε φούσκα το μετέτρεψε το κράτος και οι ασόβαροι προμηθευτές-κατασκευαστές, συγνώμη αλλά πρέπει να βλέπουμε την αλήθεια στα μάτια.

 

Πάντως αν για τα πάρκα μετά τις αλλάγες εκλείψουν η μαύρη αγορά των αδειών, και οι τραχανάδες πωλητές και το έργο (ένα πάρκο) αποφέρει έσοδα με απόδοση κοτνά στο 13-15% αλλά με πληρωμές στην ώρα τους και αντιμετώπιση ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ-ΛΑΓΗΕ σοβαρή εγώ θα είμαι πολύ ευχαριστημένος, και είμαι σίγουρος ότι θα δούμε ξένους παίχτες να επιστρέφουν στην Ελλάδα για τέτοιες επενδύσεις, δεν ξέρω αν το θέλουμε όλοι αυτό πάντως θα συμβεί. Αν και δαιτηρώ τις επιφυλάξεις μου ότι θα συμβςεί κάτι τέτοιο γιατί τα όποια μέτρα θα είναι σχεδιασμένα στο πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που διαπιστώνω είναι οτι προσπαθούν απο ενα τομεα (Φ/Β) να βγάλουν κάποια χρήματα για να καλύψουν άλλες τρύπες.

Και ποιος μου εγγυάται εμένα οτι και με την έκτακτη εισφορά ο ΛΑΓΗΕ θα αρχίσει να πληρώνει στην ώρα του.

Επίσης γτ δεν πειράζουν τις άλλες ΑΠΕ (Ανεμο- ΣΗΘΥΑ). Μήπως επειδη ειναι τα μεγαλυτερα συμφέροντα εκει και δεν τους αφήνουν.

 

 

Καποιοι υπόσχονταν ανάπτυξη και προσπάθειες για βελτίωση του κλίματος της αγοράς.

Ελλάς στο μεγαλείο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω σημερα στο energypress πιστευω οτι τα φωτοβολταικα τελειωσαν για την Ελλαδα..απο δω και περα τα εργα που θα γινονται πιστευω οτι θα ειναι μονο απο μεγαλους.περιορισμενα και αυτα. και ειναι κριμα να πειραζουν ειδικα τα φωτοβολταικα στις ΣΤΕΓΕΣ που οι πιο πολλοι που τα εχουν βαλει ειναι μικροι..ντροπη τους για αλλη μια φορα.κυριαρχησε παλι το κεφαλαιο και τα συντεχνιακα συμφεροντα που ηθελαν τα φωτοβολταικα ειδικα τους μικρους (ΣΤΕΓΕΣ)και μικρομεσαιους (Παρκα κατω απο 100kw) φωτοβολταικους απ´εξω..ειναι γνωστο ποιοι πολεμουν αλλη μια φορα τα φωτοβολταικα..και τον πολεμο τον κανουν συμφεροντα απο 5-6 μεγαλες εταιριες που παραγουν ρευμα οχι με ΑΠΕ... δεν βγαζουμε ακρη σε αυτο το κρατος αν δεν γινει μια λαικη επανασταση τελος.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη καλά τα λές αλλά θα πρέπει να σκεφτείς και το εξής,

Και οι ίδιοι οι εγκαταστάτες βγάλανε/με τα ματάκια τους με τα χεράκια τους γιατί όταν ο ΥΠΕΚΑ Βλέπει 10αρι με 18κ all in και απόσβεση σε 2 έτη με την μισή ελλάδα ανέργους σου λέει κάτσε να το μαζέψουμε γιατί θα μας πάρουν με τις ντομάτες, σωστό? λάθος? δεν ξέρω.

 

Η ανακοίνωση της ΡΑΕ είναι σχετικά τεκμηριωμένη και αναφέρω σχετικά γιατί και το επιτόκιο που υπολογίζουν είναι χαμηλό (δες τι γίνετε με τα leasing) αλλά και το κομμάτι φορολογίας είναι πολύ ασαφές.

 

Εγώ περιμένω να δώ τι θα κάνουν με τα υφιστάμενα έργα, εκεί θα γίνει το παρτυ το μεγάλο.

 

Επίσης κάτι τελευταίο που δεν έχουν υπολογίσει (ή μάλλον δεν θέλανε να το βάλουν στην εξίσωση) οι φωστήρες είναι το εξής

 

ΑΝ δεί κάποιος τα νούμερα των 5 μαγαλύτερων κινέζων θα κλάψει, μιλάμε για -20αρια orerating margins και για ζημίες που σε κάποιυς αγκίζουν τα 300m, νομοτελειακά λοιπόν κάποια στιγμή αν δεν θέλουν να κλείσουν (και αν φυσικά δεν πέσει το κόστος παραγωγής) και αφού έχουν τελειώσει με το νταμπινγκ και κλείσουν του ευρωπαίους θα ανεβάσουν τιμές, άρα θα ανέβει η κατασκευή, η συντήρηση η ασφάλιση και γενικά όλο το πακετάκι, εκεί τι γίνετε. όπως μου αρέσει να λέω σε ανάλογες περιπτώσεις www.καριερα.gr για career change :smile: για να κάνουμε και λίγο πλάκα.

 

** Κάνω μια προσθήκη γιατί μόλις διάβασα την επιστολή του ΣΠΕΦ, οι άνθρωποι θα έπρεπε να ντρέπονται, το μύνημα της επιστολή με το σύστημα ασφάλειας των 20.000 και των σιναζιών είναι ξεκάθαρο, σκίστε τα όλα αλλά μην πειράξετε τα παλιά, άκου αυτοπαραγωγός το οικιακό και ότι περισευει το πουλάς στη ΔΕΗ, ποίος έκατσε και έγραψε τέτοιες χαζομάρες, ποιός έγραψε για υλοποίηση μέσα 2011 330.000€ επειδή βάζει σινάζι και σύστημα ασφάλειας 20.000€.

¨Οταν το κλαδικό όργανο των παραγωγών έχει τέτοιο approach ας προσέχαμε! Να μην σχολιάσω ότι ΣΕΦ & ΣΠΕΦ κάνουν reference σε μελέτη του ΑΠΘ για την στρέβλωση με διαφορετικά data!

ΑΝ εγώ ήμουν πρωθυπουργός και μου ερχότανε τέτοια επιστολή θα είχε φύγει σαίτα, πρέπει να μάθουμε σε αυτή την έρημη ρημαδοχώρα να μην αντιδρούμε σπασμωδικά στο πανικό, το ίδιο κάνει και η κρατική μηχανή το ίδιο κάνει και ο κλάδος και δυστυχώς δεν είναι αντίροπα να ισοσκελιστούν

Με πολύ εκνευρισμό όμως!!!!

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.