Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

Για πες μας man που βρισκόσουν και τι ήταν αυτό που σε απογοήτευσε?Με ενδιαφέρει όπως και πολλούς άλλους φαντάζομαι (ειδικά αν μιλάς για Europe μιας και την MIddle East κατάσταση την γνωρίζω καλά).

Σε δυο Ευρωπαϊκές πόλεις (αλληλοδιαδόχως) για εκπόνηση construction design & detailed drawings μαζί με δυο άλλους συνάδελφους σαν ομάδα.

Για έναν νέο μηχανικό θα ήταν άριστη εμπειρία και το συνιστώ για να δουν "πως σχεδιάζονται και κατασκευάζονται τα έργα", για μένα σπαστική εμπειρία.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι σπουδάσαμε και λεγόμαστε μηχανικοί (ένας καθηγητής μου ο κ. Βωβός μας έλεγε ότι ο ηλεκτρισμός είναι πηγή πολιτισμού) δε σημαίνει ότι αυτόματα θα δουλέψουμε κι ως μηχανικοί. Αυτό που είχε παγιωθεί στη χώρα μας => τελειώνω μια Σχολή => αυτόματα θα εργαστώ στο στοιχείο μου πιάνοντας καρέκλα, άρχισε να μη συμμερίζεται πλέον ως άποψη. Κι εδώ η κρίση έπαιξε καταλυτικό ρόλο.

Προσωπικά θεωρώ το πτυχίο ως ένα πιστοποιητικό γνώσεων και τίποτε περισσότερο.

 

Φυσικα ξερω και ""μηχανικους"" που δεν ξερουν να δεσουν τα κορδονια τους και παλι δεν ξερουν τι εχουν. Ολα παιζουν.....
Εγώ ξέρω Πολιτικό Μηχανικό που δουλεύει επί σειρά ετών ως ιδιώτης και πληρώνει άλλους συναδέλφους για να του κάνουν τα σχέδια :mrgreen:

Τι να πεις όχι για την τιμή της αλληνής, αλλά για δαύτονε.....

 

Να καλλιεργήσω και να έχω οικόσιτα ζωα
Μαζί σου.

Η κάθε εργασία δεν είναι ντροπή. Η καθαρή μιλάω.

Κι εγώ παρόλο που θα μπορούσα να έπινα κρασί τα Xmas στις ταβέρνες, πήγα και μάζευα με ψοφόκρυο ελιές στο πατρικό χωράφι παρόλο που ανήκει στα αδέλφια. Το έκανα μόνο και μόνο για την ψυχή των παππούδων που έλειωσαν χρόνια εκεί πάνω, για να μπορέσω εγώ να λιώνω στα θρανία.

Είχαμε καλομάθει συνέλληνες κι η κρίση χρειαζότανε μπας και βάλουμε πλάτη.

Edited by YiagosXXL
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε , για να σπουδάσω στην Πάτρα 5 χρόνια ,

 

α. Ανάγκασα την οικογένειά μου να πληρώνει για 5 χρόνια .

β. Εχασα 5 ετών εισοδήματα που θα είχα αν δούλευα σε οποιαδήποτε δουλειά ακόμα και ως ανειδίκευτος εργάτης .

γ. Χρέωσα επί 5ετία τον κρατικό προυπολογισμό για μισθούς καθηγητών και λοιπά έξοδα λειτουργίας του Π.Π. κατά το μερίδιο που μου αντιστοιχεί.

 

Είναι πολύ μεγάλη η δαπάνη για να πω ότι σπούδασα από χόμπι για να πάρω ένα πιστοποιητικό γνώσεων όπως αποκαλείς το δίπλωμα.

Και προφανώς όταν γίνεσαι μηχανικός ως τέτοιος θέλεις να δουλέψεις και όχι ως σερβιτόρος.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί την πνευματικη εργασία την απαξιώνετε έναντι της χειρωνακτικής ( πιάνω καρέκλα κλπ). Το αντίθετο λέω εγώ.

Ελιές μπορεί να μαζέψει ο καθένας. Ενα σύστημα αυτομάτου ελέγχου όμως δεν το κάνει ο καθένας.

 

Αν δεν υπηρχαν οι "καρεκλάτοι" , ακόμα θα οργώναν οι αγρότες με τα βόδια , θα θερίζανε με τα δρεπάνια και θα ελαιοποιούσαν με τα τσουβάλια .

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ να είστε πιο διακριτικοί με το συμπαθές επάγγελμα του σερβιτόρου.

 

Ειδικά στην πόλη μου ή σερβιτόρος θα γίνεις ή θα ανοιξεις δικό σου καφέ.Οπότε μιας κ κεφάλαιο=μηδέν μάλλον ήμαστε να μάθουμε για δίσκο.

δεν βρίσκεις και ντελιβεράς πλεόν εύκολα

Link to comment
Share on other sites

avgoust σε αρκετά από όσα αναφέρεις με βρίσκεις σύμφωνο. Καταλαβαίνω (προσπαθώ δηλαδή) πως ένοιωσες όταν διάβασες τις λέξεις πιστοποιητικό γνώσεων, αλλά πίστεψέ με και εμένα δε μου άρεσε να πω έτσι. Να απαξιώσω κάτι που αγωνίστηκα (όπως όλοι μας) να το πάρουμε.

Όμως θα πρέπει κάπου να σκεφτόμαστε και το μετά, ειδικότερα οι νέοι κάτω των 18 που είναι σε ένα σταυροδρόμι. Δηλαδή τι θέλω να πω:

Εφόσον υπάρχει κρίση στην αγορά εργασίας και δυσκολεύουν τα πράγματα (έχουν κορεστεί αρκετές Σχολές) τότε ίσως να είναι καλύτερο να ασχοληθείς με κάτι διαφορετικό. Για παράδειγμα οι ΦυσικοΜαθηματικές Σχολές έχουν τιγκάρει από χρόνια. Θα μου πεις βρε εξυπνάκια είναι προτιμότερο να τις κλείσουμε για μια δεκαετία ή να μειώσουμε τον αριθμό των εισακτέων??

Ο προβληματισμός αυτός όμως ξεφεύγει από το θέμα μας.

Εν κατακλείδι λέω αυτό που λέει ο θυμόσοφος λαός => μάθε τέχνη κι άστηνε κι όταν πεινάσεις πιάστηνε...

Link to comment
Share on other sites

α. Ανάγκασα την οικογένειά μου να πληρώνει για 5 χρόνια .

β. Εχασα 5 ετών εισοδήματα που θα είχα αν δούλευα σε οποιαδήποτε δουλειά ακόμα και ως ανειδίκευτος εργάτης .

γ. Χρέωσα επί 5ετία τον κρατικό προυπολογισμό για μισθούς καθηγητών και λοιπά έξοδα λειτουργίας του Π.Π. κατά το μερίδιο που μου αντιστοιχεί.

 

Είναι πολύ μεγάλη η δαπάνη για να πω ότι σπούδασα από χόμπι για να πάρω ένα πιστοποιητικό γνώσεων όπως αποκαλείς το δίπλωμα.

Και προφανώς όταν γίνεσαι μηχανικός ως τέτοιος θέλεις να δουλέψεις και όχι ως σερβιτόρος.

 

 

Παραφραζοντας την αγαπημενη ταινια "ολα ειναι δρομος" εγω θα σου πω φιλε μου οτι στην ζωη ολα ειναι ρισκο.

 

Ολοι σπουδασαμε, καναμε μια μεγαλη επενδυση χρονου και χρηματος με την προοπτικη να βρουμε μια καλυτερη δουλεια

και με καλυτερες απολαβες σε σχεση με εναν που δεν σπουδασε.

 

Ε αυτο γινοταν μεχρι ενος βαθμου και μετα ηρθε η κριση σπαζοντας και την φουσκα που υπηρχε στον χωρο της οικοδομης

και φυσικα στον χωρι της παιδειας. Κοντολογις παιξαμε και χασαμε, ρισκαραμε και δεν μας βγηκε. Υπαρχει παντα η δυνατοτητα

να γινει αποσβεση της επενδυσης με μια αξιοπρεπη δουλεια στο εξωτερικο.

 

Και για να γινω λιγο κακος σ`αρεσει ολο το παρτυ με τις τακτοποιησεις και ολη αυτη την τεχνητη ζητηση που δημιουργησε το

ελληνικο κρατος για τους μηχανικους?

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Οσονούπω, έρχεται και η "ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίων". Ανοίγουν οι δουλειές σιγά σιγά!! Τα νέα μέτρα και η μνημονιακή πολιτική αποδίδουν! :P

Link to comment
Share on other sites

σαν μέτρο, σωστή η ταυτότητα κτηρίων , αλλά από κάπου πρέπει να φύγει και κανένας συντελεστής φόρου ή να μειωθεί τουλάχιστο

αλλιώς δεν βλέπω να ανασταίνεται η ανοικοδόμηση

προσωρινά μόνο φαίνεται να ανοίγουν..

Φόροι

ΠΕΑ για ενοικιάσεις-πωλήσεις-μεταβιβάσεις ακόμη και γονικής παροχής

4014

Δημοτικά τέλη

ε!!! αγανακτεί ο κόσμος - όταν μάλιστα όλα έρχονται όταν τα οικονομικά στενεύουν όλο και πιο πολύ

εδώ στις πολυκατοικίες μαλώνουν γιατί δεν έχουν να βάλουν τα καύσιμα, σκέψου τι θα γίνει αν τους πουν και για την επιβολή ¨ταυτότητας"

αμοιβή αποτυπώσεων - αρχ/κων-αμοιβή στατικών-αμοιβή μηχ/κών -μεγάλη δαπάνη

αν υπήρχε εξ αρχής της κατασκευής, η ανα 10/ετία ανανέωση της δεν θα ήταν και μεγάλη δαπάνη-τώρα όμως...

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι ημίμετρα. Ας περιμένουμε να δούμε μετά από αυτό (που δεν το βλέπω να εφαρμόζεται.. ή ακόμα και αν εφαρμοστεί προβλέπω πλήρη αποτυχία όπως οι τακτοποιήσεις..) τι άλλο θα σκαρφιστούν αυτού που "δουλεύουν" για μας.. Για να μας "στραγγίζουν" :shock:

Link to comment
Share on other sites

επιμένω ότι σαν μέτρο είναι πολύ καλό και θα μπορούσε να απαλλάξει τον κόσμο από πολύ γραφούρα και από πολύ τρέξιμο σε υπηρεσίες

π.χ τη βεβαίωση κύριου χώρου για τα καταστήματα να την εκδίδει ο υπεύθυνος των αρχιτ/κών

το ΠΕΑ ο μηχανολόγος χωρίς να τρέχεις από εδώ και εκεί σε διάφορες υπηρεσίες με αιτήσεις κλπ (υπόψη ότι αυτή χρειάζεται σε ενοικιάσεις μεταβιβάσεις κλπ)

την αλλαγή χρήσης ο αρχιτέκτονας και ο πολιτικός μηχανικός και ο μηχ/γος χωρίς πολεοδομίες και τα τοιαύτα

 

Έρχεται όμως, αν έρθει, σε ακατάλληλο χρόνο από οικονομικής πλευράς-αλλιώς αποτελεί μια μεγάλη διοικητική καινοτομία, αν το δεις με το παραπάνω πνεύμα

 

υ.γ και κάτι άλλο- τέρμα και στις αυθαιρεσίες - δεν θα μπορούσαν να γίνουν πλεον

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.