Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή σχεδίων κτηρίου


fecaccia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,για πρώτη φορά μου ζητήθηκε απλά να ετοιμάσω τα σχέδια ενός κτηρίου στο Autocad και δεν γνωρίζω πόσα χρήματα να ζητήσω!Ετοίμασα την όψη ,τις δυο κατωψεις κ τις δυο τομές!Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς να ετοιμάσεις?

Τη σχεδιαστική ιδέα εσύ τη συνέλαβες ή απλά περνάς στο AutoCAD σχέδια που η ιδέα είναι αποτυπωμένη στο χέρι?

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε την εργατοώρα σου και πολλαπλασίασε με τις ώρες που εργάστηκες.

Link to comment
Share on other sites

250, εξαρτάται και την πολυπλοκότητα των σχεδίων αλλά και τη ποιότητα εργασίας σου. Το χρονοδιάγραμμα το τήρησες; είναι γνωστός; περιμένεις και άλλη δουλειά από αυτόν; Πιο κάτω από 200 με τίποτα(τουλάχιστον εγω)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι γνωστός και ήμουν και εντώς χρονοδιαγράμματος!Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου,τουλάχιστον τώρα εχω μια ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

1. Το πρόγραμμα το έχεις νόμιμα;

2. Για τί είδους σχέδια και γιατί είδους προσχέδια μιλάμε;

3. Πρόκειται για σταθερή συνεργασία (έστω μελλοντική) ή για μία και μόνο δουλειά;

4. Το κάνεις (ή θα το κάνεις) ως μέρος των δραστηριοτήτων σου ή μόνο για τώρα;

5. Τα σχέδια θα τα διορθώσεις κιόλας μετά τις παρατηρήσεις της πολεοδομίας ή όχι;

6. Παράδοση σε ηλεκτρονική μορφή ή χαρτί;

7. Αν σε ηλεκτρονική μορφή, τα δίνεις σε επεξεργάσιμη μορφή ή όχι;

8. Εργάζεσαι άνετα ή τα θέλουν "σήμερα";

 

Πολλοί παράγοντες καθορίζουν τη τιμή...

Η τιμή που σου έδωσαν είναι μικρή, ειδικά αν πρόκειται για μία μόνο δουλειά ή είχες πρόχειρα σκαριφήματα για αρχή. Επίσης μη χρεώνεις με την ώρα ή το τετραγωνικό, πάντα να εκτιμάς τη δουλειά σου και να χρεώνεις ανάλογα... Μια αποθήκη 1000τ.μ. είναι πολύ πιο απλή και εύκολη από ένα δύσκολο μικρό οικόπεδο με μια μεζονέτα των 90 τετραγωνικών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.