Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Μια ερώτηση μήπως κ γνωρίζει κάποιος ή έχει το ίδιο θέμα με εμένα.

Αν κ νομίζω ότι είναι περισσότερο λογιστικό.

Είμαι μηχανολόγος και έκανα έναρξη μόλις χτες στην ΔΟΥ ΙΛΙΟΥ (έχει σημασία η ΔΟΥ). Μόλις πήρα στα χέρια μου την έναρξη (κ δυστυχώς είχα φύγει) είδα ότι σαν επιμελητήριο μου έβαλαν ΓΕΩΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ενώ εμείς ανήκουμε(όπως όλοι ξέρουν) στο ΤΕΕ. Υπόψιν ότι είχα πάει κ βεβαίωση εγγραφής του ΤΕΕ που έγραφε πάνω πάνω με κεφαλαία ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ. Την επόμενη ξαναπήγα για να τους πω το θέμα και μου είπαν ότι δεν βρίσκουν στο σύστημα το ΤΕΕ. Κ μάλιστα ο προϊστάμενος που ρώτησε η υπάλληλος ήταν και αυτός μηχανολόγος κ της είπε ότι δεν πειράζει και είναι το ίδιο. Αυτή προσπάθησε να μου κάνει μεταβολή στο επιμελητήριο αλλά επειδή δεν το "΄εβλεπε"το σύστημα δεν μπορούσε. Στο τέλος έφυγα με την αρχική έναρξη στην οποία η υπάλληλος διέγραψε το ΓΕΩ απο το ΓΕΩΤΕΧΝΙΚΟ με ένα στυλό κ έβαλε κ μια σφραγίδα. Ρώτησα κ λογιστή για το θέμα κ μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αλλά εγώ συνεχίζω να ανησυχώ γιατί δεν ξέρω τί θα γίνει σε μια περίπτωση που χρειαστώ να πάρω μια επιδότηση ή κάτι ανάλογο κ αν θα έχω πρόβλημα με αυτό.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Υ.Γ. Επειδή όπως προείπα πήγα 2 φορές στην ΔΟΥ και ρώτησα κ λογιστή, σας παρακαλω ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο ή του έχει τύχει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να πω περίεργο μου φαίνεται

λογικά ολες οι ΔΟΥ βλέπουν ένα κεντρικό σύστημα δεν έχει η καθεμία το δικό της

 

πάρε ένα τηλ http://www.gsis.gr/epikoinonia/ggps_tilefona.html

Link to comment
Share on other sites

Η ανησυχία μου δεν είναι τόσο σε ότι αφορά την εφορία. Εκεί πιστεύυω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το θέμα μου είναι μήπως αργότερα χρειαστώ να κάνω αίτηση για καμιά επιδότηση ή κάτι ανάλογο κ υπάρξει εμπόδιο αυτή η βλακεία.

 

Υ.Γ Στην τελική καλύτερα να μην μου είχαν βάλει κ εμένα καθόλου επιμελητήριο. Ποιο ήσυχος θα ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να επισημάνω την προσοχή σας στα εξής παρακάτω δεδομένα.

 

Το αντικείμενο μου είναι η λογιστική και τα φοροτεχνικά, ψάχνοντας για ένα φίλο για κάποιες extra συμβουλές βρήκα αυτό το forum και τα παραπάνω post και θα ήθελα να σας τονίσω

 

1) Όπως εμείς δεν λέμε "νομίζω μια κολόνα εδώ θα ήταν λογική γιατί έτσι μου είπε ένας φίλος μου" έτσι και στην λογιστική και τα φοροτεχνικά δεν υπάρχουν οι λέξεις

νομίζω, πιστεύω, θεωρώ, ίσως να, μπορεί, ενδέχεται κτλ

 

2) Εάν ζητάτε συμβουλές για συγκεκριμένα πράγματα όπως πχ τους ΚΑΔ δεν είναι ανάγκη να πληρώσετε ένα λογιστή για αυτό (που σε τελική ανάλυση μιλάμε για διψήφιο νούμερο σε euro για να σας διεκπεραιώσει τις συγκεκριμένες εργασίες) απλά πάρτε ένα τηλέφωνο σε ένα οποιοδήποτε λογιστικό γραφείο του χρυσού οδηγού η μπείτε στο πλησιέστερο λογιστικό γραφείο τις γειτονιάς σας και απευθύνεται τον λόγο σε ένα συνάδελφο ως εξής "θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους ΚΑΔ"

 

3) Ο ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και Στοιχειων) αντίστοιχος του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού, μονο που αναφέρεται στις επιχειρήσεις, ορίζει ξεκάθαρα σε ποιες περιπτώσεις Κόβουμε ένα Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και ποτε Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και η ερμηνεία του κώδικα αυτού όσον αφορά τα Στοιχεια (έτσι ονομάζονται τα τιμολόγια, Δελτία αποστολής, απόδειξη είσπραξης κτλ) είναι περίπου 150 σελίδες οποτε δεν νομίζω ότι μπορούμε να υπεραπλουστεύσουμε με ΑΠΥ κόβει αυτός ΤΠΥ κόβει ο άλλος

 

4) Οι ΚΑΔ είναι δύσκολο κομμάτι ακόμα και για εμάς τους λογιστές Προσέξτε τα εξής!!!!!!!!!

 

Υποθετικά ένας αρχιτέκτονας κάνει έναρξη σήμερα με ΚΑΔ για μελέτες

και σε 15 μέρες κόβει ΑΠΥ για παράσταση του σε εργοτάξιο με σκοπό την επίβλεψη ΕΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ "ΕΛΑΒΑ ΤΟ xxxxx ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ xxxxxx ΤΟΠΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ είναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ και θα έχετε πρόβλημα

 

Η λογική του αν θες να κανεις κάτι extra πας στην εφορία και αλλάζεις τον ΚΑΔ είναι λογική που θα πρέπει να αποφεύγετε και θα πρέπει να συμβαίνει μονο σε έκτακτες περιπτώσεις. Τι γίνετε όμως σε περίπτωση που κόψετε παροχή υπηρεσιών με αντικείμενο ΚΑΔ που δεν έχετε δηλώσει? είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε κάποιο πρόστιμο?

Διαλέξτε ΚΑΔ με προσοχή και φροντίστε οι ΚΑΔ σας να ανταποκρίνονται στις ανάγκες σας. Ότι διαβάζετε στην περιγραφή του ΚΑΔ αυτό είναι, Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να εννοεί ένας ΚΑΔ. Αν για παράδειγμα λέει παροχή υπηρεσιών μέσο διαδικτύου δεν σημαίνει ότι μπορείτε να κόβετε ΑΠΥ σε οποιονδήποτε έρχεται στο γραφείο σας με το σκεπτικό "Ε.. Εδώ μπορώ να κόψω σε κάποιον στην άλλη άκρη του κόσμου στον φίλο μου τον Κώστα από το πάνω σπίτι δεν μπορώ? έλα από το γραφείο και τα βρίσκουμε."

 

σας παραθέτω μερικές Βασικές διατάξεις που θα έπρεπε να γνωρίζετε εφόσον θέλετε να αποφύγετε τα λογιστικά έξοδα όμως η εξοικείωση με το συγκεκριμένο αντικείμενο απαιτεί πολύ χρόνο και πολλές ερωτήσεις στις ΔΟΥ και στο υπουργείο οικονομικών.

 

ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και στοιχείων)

http://www.fle.gr/forologika/snomoi/-2002/kbs.htm

 

Φορολογία Εισοδήματος http://www.ggea.gr/documents/vivliothiki/nomoi/N3296_04.pdf

 

ΦΠΑ

http://www.fle.gr/forologika/snomoi/-2002/Nomos2859_2000_kfpa.htm

 

Ελεύθεροι επαγγελματίες

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=29437

 

όλα αυτά αναθεωρούνται με γρήγορο ρυθμό και έχουν πέρα από τα αμιγώς νομικά κείμενα και ερμηνείες. Αναζητήστε ότι περισσότερο θέλετε.

 

Κάνω αυτό το post με φιλική διάθεση αν και κάπως ενοχλημένος από την λογική "μου είπαν, άκουσα κάπου, έχω ένα φίλο κτλ". Όπως εγώ και ο κάθε άλλος επαγγελματίας όταν θα έρθει η ώρα να φτιάξει ένα σπίτι δεν θα φορτωθούμε τούβλα και θα αρχίσουμε να χτίζουμε γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά μας και δεν είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα έτσι και στην λογιστική η γνώση που χρειάζεται για να γίνει μια δουλειά σωστά είναι συγκεκριμένη και δεν συνοψίζεται σε 2-3 γραμμές.

 

από τις συνολικές 11 σελίδες τον Post που είδα μονο 3-4 post ήταν σωστά.

 

Δεν κάνω post εδώ για να αποκτήσω "πελάτες". Θα χαρώ να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία στο forum σας.

 

────────────────────────────

Μην χρησιμοποιείτε greeklish στο κείμενο ή στον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Nikos84, οι συμβουλές σου είναι κάτι παραπάνω από σημαντικές και πάντα καλοδεχούμενες...Αν και σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, διάβασε τους κανόνες συμμετοχής ;)

Όπως έχεις καταλάβει, πάρα πολλοί συνάδελφοι προτιμάμαι να ασχολούμαστε με τα λογιστικά μας, προσωπικά, ενδεχομένως χρησιμοποιώντας λογιστή σαν την έσχατη λύση. Αυτό γίνεται και για λόγους κόστους αλλά και γιατί δεν είναι τόσο δύσκολο...απλά πράγματα είναι, τις περισσότερες φορές. Τώρα, σε μπερδεμένες περιπτώσεις, προφανώς πρέπει να συμμετέχει και κάποιος εξιδεικευμένος...Πάντως πράγματι, όπως θα έχεις διαπιστώσει, λείπει από το φορουμ κάποιος καταρτισμένος στα φοροτεχνικά...αν έχεις όρεξη και διάθεση, η βοήθειά σου θα είναι ανεκτίμητη...

 

 

gangelakop, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, μιας και θα έχεις τη βεβαίωση του ΤΕΕ ότι είσαι μέλος (Επιδότηση; Τι Επιδότηση; ;))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να δηλώσω σαν έδρα τον τόπο μόνιμης κατοικίας,ο οποίος όμως είναι ενοικιαζόμενος,αν γενικά οι ιδιοκτήτες συναινούν γιατί άκουσα οτι αν σου δώσουν την βεβαίωση που θες,δεσμεύονται για κάποια χρόνια και γι'αυτό δεν το κάνουν εύκολα.Είναι όντως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δίνει κάποια βεβαίωση ο ιδιοκτήτης, απλά στο μισθωτήριο θα αναγράφεται ότι η κατοικία θα χρησιμοποιηθεί και ως επαγγελματική στέγη. Έτσι έγινε και στη περίπτωση μου. Όταν βέβαια, έψαχνα σπίτι για να νοικιάσω το έθετα όρο στους ιδιοκτήτες εξ αρχής ότι το σπίτι θα δηλωθεί και ώς έδρα μου.

Συνήθως οι ιδιοκτήτες φέρνουν αντίρρηση για το ποσό που θα κόβουν στην απόδειξη και όχι τόσο για την επαγγελματική στέγη.......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά να σε ρωτήσω,δεν σου έκανε υπεύθυνη δήλωση οτι στο παραχωρεί για επαγγελματική έδρα;Επίσης ισχύει αυτό που μου έχουν πει οτι έτσι δεν μπορεί να σε βγάλει απο το σπίτι για κάποια χρόνια,γι'αυτό δεν το κάνουν πολλοί ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου γράψει στο μισθωτήριο ότι στο παραχωρεί για επαγγελματική στέγη δεν χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση. Όντως δεν μπορεί να σε βγαλει για κάποια χρόνια. 10 μου είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.