Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Κοσμά για την απάντηση.

 

Έχω ρωτήσει λογιστές και παίρνω διφορούμενες απαντήσεις, αφού μου λένε ότι εξαρτάται από το μητρώο της ΔΟΥ που ανήκει το κτίριο. Λες και η κάθε ΔΟΥ παράγει νομοθεσία..

 

Βέβαιη απάντηση στο θέμα μου θα χρειαστώ σε λίγους μήνες, οπότε και θα ψάξω ακόμα και με επίσημο ερώτημα στη ΔΟΥ, απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει ήδη τεκμηριωμένη γνώση για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως πράγματι η κάθε ΔΟΥ κάνει οτι θέλει. Είχα φτάσει να σε σημείο να τους βάλω να πάρουν τηλέφωνο σε ΔΟΥ διπλανού δήμου για να τους πείσω οτι αλλού κάνουν αυτό που τους ζητάω. Μια ερώτηση στον επόπτη της ΔΟΥ θα σε κατατοπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κοσμά για την απάντηση.

 

Έχω ρωτήσει λογιστές και παίρνω διφορούμενες απαντήσεις, αφού μου λένε ότι εξαρτάται από το μητρώο της ΔΟΥ που ανήκει το κτίριο. Λες και η κάθε ΔΟΥ παράγει νομοθεσία..

 

Βέβαιη απάντηση στο θέμα μου θα χρειαστώ σε λίγους μήνες, οπότε και θα ψάξω ακόμα και με επίσημο ερώτημα στη ΔΟΥ, απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει ήδη τεκμηριωμένη γνώση για το θέμα.

 

 

Tι ακριβώς θέλετε να κάνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω ΚΑΔ υπηρεσιών μηχανικού με έδρα επαγγελματικό χώρο (όχι την οικία μου δηλ), ως γραφείο.

 

Στο εγγύς μέλλον θα προσθέσω ΚΑΔ εμπορίας (ουσιαστικά αγορά υλικών για κατασκευή και χρήση σε έργα) και κατασκευών και αναρωτιέμαι, αν σε κτίριο που διαθέτω και έχει χρήση "αποθήκη", μπορώ να μεταφέρω την έδρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Την αποθήκη τη θέλεις με πραγματικό σκοπό αποθήκευσης των υλικών η μόνο για να μπορείς να εμπορεύεσαι?

Απλά σου λέω οτι χονδρικό εμπόριο (τιμολόγιο πώλησης σε επαγγελματίες) κανείς ακόμα και αν δεν έχεις επαγγελματική έδρα τέτοιου τύπου (ακόμα και απο το σπίτι), και για λιανικό όπως με ενημέρωσαν χρειάζεσαι "κάτι τύπου μαγαζί , έστω αποθήκη" λόγω ταμειακής μηχανής αλλά και σε περίπτωση που ο πελάτης δε θα θέλει να πάρει τον εξοπλισμό που του πηγές ή ακόμα αν διαφωνήσατε για κάποιο λόγο εσύ θα πρέπει να έχεις κάπου να πας τα υλικά.

Έτσι ισχυρίζονται τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ασκώ εμπορική δραστηριότητα, με την έννοια, των καταστημάτων λιανικής πώλησης.

 

Πρόκειται για αγορά πχ ηλεκτρολογικού υλικού που θα χρησιμοποιηθεί σε έργο και θα τιμολογηθεί μαζί με την παροχή υπηρεσίας κατασκευής του έργου, με τιμολόγιο έργου ή με άλλο, λογιστικά πρόσφορο, τρόπο, είτε σε επαγγελματίες είτε σε μη.

 

Δεν θα διατηρείται απόθεμα (στοκ) εκεί, απλά θα ήθελα να γνωρίζω αν πληροί τις απαραίτητες προϋποθέσεις μεταφοράς έδρας.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τιμολόγιο εμπεριέχει υλικά κόστους άνω του 30% τότε θα πρέπει να κοπεί ξεχωριστό τιμολόγιο ή απόδειξη πωλήσεις. Επομένως θα ανοίξεις ΚΑΔ εμπορίας και θα σου δώσουν τιμολόγιο πώλησης ή και απόδειξη πώλησης αν πρέπει να πουλάς και σε ιδιώτες οπού συνεπάγεται και ταμειακή (αυτό είναι λίγο ασαφές αφού δε ξεκαθαρίζει πουθενά η νομοθεσία οτι δε μπορούμε να κόψουμε τιμολόγιο σε ιδιώτες).

Προσωπικά κόβω σε ιδιώτες και κάνω εμπορία με έδρα το σπίτι.

Θεωρώ οτι με την αποθήκη θα μπορείς να κανείς και νόμιμα "λιανικό εμπόριο" όπου θα μπορείς να τοποθετήσεις και την ταμειακή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δύο λογιστές ρώτησα (τον κύριο με τον οποίο ήδη συνεργάζομαι και έναν ακόμη), είναι η αλήθεια, οπότε μικρό το δείγμα.

 

Θεώρησα από το ύφος της απάντησής τους, ότι απλά δεν είχαν ξανασυναντήσει παρόμιο θέμα. Βέβαια, εν ευθέτω χρόνω θα γίνει επί τούτου έρευνα στα του Μητρώου.

 

Η απάντηση ποια είναι όμως?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι λίγο ασαφές αφού δε ξεκαθαρίζει πουθενά η νομοθεσία οτι δε μπορούμε να κόψουμε τιμολόγιο σε ιδιώτες

 

Μια χαρά το ξεκαθαρίζει. (αν εκδίδετε τιμολογία σε ιδιώτες προκειμένου να αποφύγετε χρήση ταμειακής μηχανής ή Η/Υ και μηχανισμού σήμανσης, τότε έχετε πρόβλημα )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.