Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Σιγουρα θα εχετε πιο σωστη αποψη. Αλλα θα ηθελα να σχολιασετε αυτα :

"Δεv απαγoρεύεται η έκδoση Τιμoλoγίoυ Πώλησης και σε ιδιώτες, αρκεί vα

αvαγράφεται o Αριθμός Φoρoλoγικoύ τoυς Μητρώoυ και η έvδειξη "IΔIΩΤΗΣ".

Τέτoιες περιπτώσεις εμφαvίζovτια όταv o ιδιώτης θέλει vα δαvειoδoτηθεί από

κάπoια τράπεζα για τηv αγoρά πoυ κάvει, ή πρόκειται vα δημιoυργήσει

επιχείρηση, η oπoία όμως δεv έχει ακόμη ιδρυθεί."

 

και,

1. Σύμφωνα με την παρ.12.2.4 (περ. θΆ) της εγκυκλίου 3/1992 η έκδοση τιμολογίων προς

ιδιώτες, μολονότι δεν απαγορεύεται ρητά από τον Κώδικα, πρέπει να αποφεύγεται γιατί δημιουργεί

σύγχυση όσον αφορά άλλες φορολογικές διατάξεις (διάκριση χονδρικών- λιανικών πωλήσεων κ.λπ).

Σε καμία δε περίπτωση δε μπορεί να εκδοθεί τιμολόγιο προς ιδιώτη, όταν η πωλήτρια επιχείρηση

εμπίπτει στην υποχρέωση χρήσης φ.τ.μ., οπότε η σχετική συναλλαγή καλύπτεται μόνο με την

απόδειξη της φ.τ.μ., γιατί διαφορετικά καταστρατηγούνται οι σχετικές φορολογικές διατάξεις και

συντρέχει λόγος καταλογισμού παραβάσεων για τη μη χρήση φ.τ.μ. (άρθρο 10 παρ. 3 του ν

1809/1988).

2. Περαιτέρω,σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 (περ.θΆ), του άρθρου 5 του ν.2523/1997

,κατΆ εξαίρεση δεν επιβάλλεται πρόστιμο όταν για τη συγκεκριμένη συναλλαγή έχει εκδοθεί το μη

προσήκον φορολογικό στοιχείο, εφόσον το εκδοθέν περιλαμβάνει τουλάχιστον τα δεδομένα του

προβλεπόμενου, έχει εκδοθεί στον οριζόμενο γιΆ αυτό χρόνο και φέρει θεώρηση στην περίπτωση

που απαιτείται.

3. Ενόψει των προαναφερομένων, δε στοιχειοθετείται παράβαση των διατάξεων του Κ.Β.Σ. σε

περίπτωση έκδοσης τιμολογίου πώλησης αγαθών προς ιδιώτη, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις

που αναφέρονται στις παρ.1 και 2 του παρόντος, θέμα πραγματικό, που εκτιμάται σε κάθε

περίπτωση από τα αρμόδια όργανα κατά τη διενέργεια του φορολογικού ελέγχου.

 

Επισης γνωριζω επαγγελματιες τεχνικου κλαδου που κανουν το ιδιο, αν τυχον ειναι παρανομο θα θελαμε να το ξερουμε απλα σας ενημερωνω οτι καλως ή κακως γινεται αυτο στην αγορα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν από τον φορολογικό νόμο (ΚΒΣ και σχετικές αποφάσεις) είστε υποχρεωμένος στην εγκατάσταση φορολογικής ταμειακής μηχανής (ν 1809/1988 ) και δεν έχετε εγκαταστήσει τέτοια (ή εναλλακτικά Η/Υ και μηχανισμό σήμανσης ) τότε οι λιανικές πωλήσεις που γίνονται με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ έχουν πρόβλημα.

Εγκαταστήστε ταμειακή μηχανή του ν 1809/1988 και τιμολογείστε τους ιδιώτες με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ αντί ΑΛΠ , όταν αυτό είναι αναγκαίο (όπως πχ αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο που παραθέτεις ή πχ στην περίπτωση που ιδιώτης θέλει να πάρει αποζημίωση από ασφαλιστική εταιρεία για ζημιά στο ΙΧ του ....)

Σε κάθε περίπτωση πάντως τον σχετικό λογαριασμό θα τον σερβίρει ο αρμόδιος ΔΟΥάρχης συνεκτιμώντας τα πραγματικά δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δηλώσουμε λιανικό εμπόριο (γιατι δεν εχουμε μαγαζι) και δεν πρέπει να έχουμε ταμειακή τι γίνεται ?

Απλά δε γίνεται να εξυπηρετήσουμε ιδιώτη πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

και για τις περιστασιακές λιανικές αν εμπίπτεις στην χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής , είσαι υποχρεωμένος να την εγκαταστήσεις. Διαφορετικά χρησιμοποιείς το ΤΔΑ και άν κάποιος το βρεί και το "ψυρίσει" ,θα συνεκτιμήσει τα "πραγματικά δεδομένα" και θα πράξει ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μένα, περι έναρξης.

 

Πάω σήμερα στην Α'Περιστεριου ΔΟΥ, μέ σφραγίδα, βιβλια, μπλοκ ολα τα δικαιολογητικα που φαινονται στις γνωστες λιστες που βρίσκουμε με μια απλη αναζητηση.

 

Εχω συμπληρώσει τους ΚΑΔ μου στο Μ2 "κυριος", και μετα απο μισαωρη αναμονη παω στο γκισε. Δινω τα χαρτιά, τα κοιταει τα ξανακοιτάει, και μου λεει οτι πρεπει να παω στον ΟΑΕΕ. Της εξηγω οτι ειμαι νεος μηχανικός, κανω πρώτη φορά έναρξη και οτι εχω ταμειο το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα κανω εμποριο, τι να το κανω το ΟΑΕΕ; Παιρνει τηλ στον ΟΑΕΕ, μιλαει εκει με καποιον, και της λεει πρεπει να παω απο κει με το χαρτι του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Τεσπα, παω στον ΟΑΕΕ, και μου λενε οι υπαλληλοι οτι δεν εχω δουλεια σε αυτους, αφου για το καθαρο επαγγελμα του μηχανικου μελετητη αρκει το χαρτι του Τσμεδε.

 

Μιλαω μετα με τον προισταμενο, με τον οποιο μίλησε η εφοριακος στο τηλεφωνο, και μου λεει οτι πρεπει να παω στο ΕΤΑΑ-Τσμεδε να παρω βεβαιωση που να λεει οτι κανω εναρξη, με εδρα κλπ. Η βεβαίωση του τσμεδε αυτη δεν κανει, ειναι μονο για θεωρηση βιβλιων, οχι για εναρξη. Μα γραφει για καθε νομιμη χρηση του λεω. Οχι. Θελει άλλο.

 

Τους εξηγω οτι μεχρι και πριν 2 μήνες, μια φιλη μου εκανε εναρξη απλως με τα χαρτιά ενημερότητας απο ΤΕΕ και Τσμεδε οτι δεν χρωσταει.

 

Τιποτα. Επιμενει οτι χρειαζομαι αυτο το χαρτι.

 

Παιζει κατι τετοιο; Δινει τέτοια βεβαίωση το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Παιζει κατι τετοιο; Δινει τέτοια βεβαίωση το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Thanx

 

Όχι. Δεν υπάρχει άλλη βεβαίωση από αυτή που πήρες. Ζήτησέ τους να σου δώσουν γραπτά από που προκύπτει η παράλογη απαίτησή τους, ειδάλλως θα τους καταγγείλεις. Δεν έχει δουλειά το ΤΣΜΕΔΕ ούτε "συνεννοούμαστε" μαζί του προηγουμένως, να καθορίσει το που θα ασκήσουμε το επάγγελμα. Έχουν ξεφύγει τελείως ορισμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μένα, περι έναρξης.

 

Πάω σήμερα στην Α'Περιστεριου ΔΟΥ, μέ σφραγίδα, βιβλια, μπλοκ ολα τα δικαιολογητικα που φαινονται στις γνωστες λιστες που βρίσκουμε με μια απλη αναζητηση.

 

Εχω συμπληρώσει τους ΚΑΔ μου στο Μ2 "κυριος", και μετα απο μισαωρη αναμονη παω στο γκισε. Δινω τα χαρτιά, τα κοιταει τα ξανακοιτάει, και μου λεει οτι πρεπει να παω στον ΟΑΕΕ. Της εξηγω οτι ειμαι νεος μηχανικός, κανω πρώτη φορά έναρξη και οτι εχω ταμειο το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα κανω εμποριο, τι να το κανω το ΟΑΕΕ; Παιρνει τηλ στον ΟΑΕΕ, μιλαει εκει με καποιον, και της λεει πρεπει να παω απο κει με το χαρτι του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Τεσπα, παω στον ΟΑΕΕ, και μου λενε οι υπαλληλοι οτι δεν εχω δουλεια σε αυτους, αφου για το καθαρο επαγγελμα του μηχανικου μελετητη αρκει το χαρτι του Τσμεδε.

 

Μιλαω μετα με τον προισταμενο, με τον οποιο μίλησε η εφοριακος στο τηλεφωνο, και μου λεει οτι πρεπει να παω στο ΕΤΑΑ-Τσμεδε να παρω βεβαιωση που να λεει οτι κανω εναρξη, με εδρα κλπ. Η βεβαίωση του τσμεδε αυτη δεν κανει, ειναι μονο για θεωρηση βιβλιων, οχι για εναρξη. Μα γραφει για καθε νομιμη χρηση του λεω. Οχι. Θελει άλλο.

 

Τους εξηγω οτι μεχρι και πριν 2 μήνες, μια φιλη μου εκανε εναρξη απλως με τα χαρτιά ενημερότητας απο ΤΕΕ και Τσμεδε οτι δεν χρωσταει.

 

Τιποτα. Επιμενει οτι χρειαζομαι αυτο το χαρτι.

 

Παιζει κατι τετοιο; Δινει τέτοια βεβαίωση το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Thanx

 

 

Τα γνωστά χάλια της δημόσιας διοίκησης....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το μπλόκ ΑΠΥ όταν το πρωτοθεωρούμε μπορεί ο έφορας να σφραγίσει λίγα φυλλα; και συνήθως πόσα σφραγίζει;

συνήθως ποιό τύπου μπλόκ χρησιμοποιείτε το μικρό 10Χ18cm ή το περίπου τετραγωνο 17Χ21cm; διπλότυπο ή τριπλότυπο; αριθμηση με το χέρι;

εκεί πού λέει ΣΕΙΡΑ στήν αρίθμηση βαζουμε κάτι;

από βιβλίο εσ-εξ υπάρχει κάποιο ειδικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.