Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Με το ελαφρώς συμφωνούμε, συνάδελφε.

Άριστα πράττεις που ακολουθείς τις κατευθύνσεις του λογιστή σου.

Η αντιμετώπιση των φορολογικών θεμάτων απαιτεί μεγάλη προσοχή και συνεχή ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

(Ας βοηθήσουμε την ομαλή λειτουργία του forum αποφεύγοντας τις άσκοπες παραθέσεις των αμέσως προηγουμένων δημοσιεύσεων.)

 

Αντιθέτως. Η μη παράθεση προηγούμενου ποστ στο οποίο απαντάμε, προσωπικά νομίζω ότι είναι ίσως ακόμα και αγένεια. Αδυνατώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο θα πρέπει να γράφουμε "στον αέρα". Μόνο σε αυτό το φόρουμ έχω παρατηρήσει (τώρα που το αναφέρεις) αυτή την ιδιορυθμία, καθιστά τα θέματα σίγουρα πιο δυσανάγνωστα ως προς την παρακολούθησή τους και θα παρακαλούσα για την αιτιολόγησή της από κάποιον moderator (αν όντως υφίσταται επίσημα ως κανόνας-προτροπή).

 

Μόνο που η βαρύτητά της είναι ελαφρώς μικρότερη όταν μιλάμε για επιχειρήσεις Chilon. Τέλος πάντων δεν είμαι μαιτρ των φορολογικών απλά ακολουθώ τις κατευθύνσεις του λογιστή μου...

 

Δηλαδή τόσα χρόνια, καταχρηστικά δέχονται τις ΑΠΥ μας οι εταιρείες με τις οποίες συνεργαζόμαστε; Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών σημαίνει το ακρωνύμιο "Α.Π.Υ". Το 90% των ΑΠΥ που κόβουν οι περισσότεροι από τους ΑΤΜ τουλάχιστον, για τους οποίους γνωρίζω, είναι προς νομικά πρόσωπα. Τ.Π.Υ. δε γνωρίζω κανέναν (από το στενό μου κύκλο έστω) να έχει θεωρήσει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Κανόνας 8.

Δεν κάνουμε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum.

Την άποψη των συντονιστών για τα σχόλιά σου -συνάδελφε- δεν την γνωρίζω.

Απλώς υπενθύμισα τον κανόνα, χωρίς ουδεμία διάθεση να παραστήσω τον έξυπνο.

Πιστεύω ότι δεν παρεξήγησες τις προθέσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Τ.Π.Υ. θεωρείται για να κόβεις τιμολόγια σε επαγγελματίες αλλά και στους ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ κλπ κλπ. Οι ΑΠΥ είναι για τον απλό εργαζόμενο που δεν τηρεί βιβλία. Κανονικά δηλαδή αν κάνεις δουλειά για κάποια εταιρεία είναι λίγο δύσκολο αυτοί να την δικαιολογήσουν ως έξοδο (είναι απόδειξη και όχι τιμολόγιο). Βέβαια πολλές φορές οι έφοροι κάνουν τα στραβά μάτια...

 

Δηλαδη cna εσυ κοβεις και τιμολογια?

Εγω εχω θεωρησει στην εφορια τιμολογια οταν εκανα εναρξη αλλα δεν εχω ακουσει κανενα μηχανικο να κοβει τιμολογια και τα εχω αφησει στο συρταρι.

Μαλιστα μου ζητηθηκε πριν καιρο απο εργολαβο που του εβγαλα διατομες δρομου αλλα του ειπα οτι δε γινετε?

Μηπως τελικα μπορουσα?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου μπορούσες, συνάδελφε koulosb. Αν και για μελέτη - επίβλεψη εκδίδεται Α.Π.Υ.

(ενώ για εκτέλεση έργου εκδίδεται Τ.Π.Υ.), η εφορία δεν έχει πρόβλημα.

Τουλάχιστον σε μένα, αυτό απάντησαν, όταν παλαιότερα είχα παρόμοιο -με το δικό σου- θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι μετά λύπης μου λεώ ότι

 

1) δε διαβάζετε ολόκληρα τα ποστς αλλά 2-3 γραμμές παραπάνω και ότι πιάσει το μάτι

2) έχετε κάποιοι άγνοια αλλά δεν κάνετε και τπτ για να βοηθήσετε τον εαυτό σας απέναντι σε λογιστές και εφορία.

 

3) τελευταία φορά:

 

ΑΠΥ = υπηρεσίες μηχανικού. Παροχή υπηρεσιών για μελέτες, επιβλέψεις, διοίκηση έργου, πραγματογνωμοσύνες, εκτιμήσεις.

Ότι δεν έχει εργασία ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

 

ΤΠΥ = παροχή υπηρεσιών δια την εκτέλεση εργασιών.

 

Παραδείγματα:

 

Κάνω στατική μελέτη --->ΑΠΥ

τοπογραφικό---> ΑΠΥ

επίβλεψη καυσίμου αερίου---ΑΠΥ

 

Κατασκευάζω μπετά ---ΤΠΥ

κατασκευάζω στέγη--->ΤΠΥ

κατασκευάζω εγκατάσταση αερίου--->ΤΠΥ

 

ΑΠΥ = εξωλογιστικά με εφαρμογή των συντελεστών

ΤΠΥ = λογιστικά με αφαίρεση των άμεσων εξόδων αλλά και των επιμερισμένων μεταξύ μηχανικού και εργολάβου.

 

Δλδ κατασκεύασα μια μόνωση.

 

Πληρώθηκα 1000δρχ.

Έδωσα σε υλικά και μεροκάματα 300δρχ. Έσοδο από ΤΠΥ 700δρχ.

 

Αλλά σαν ελ. επιτηδευματίας έχω 2000έξοδα σε κινητά, γραφικές ύλες, υπολογιστές κλπ κλπ (κοινά έξοδα).

Αν από μηχανικός(ΑΠΥ) έχω 900δρχ έσοδα και από εργολάβος(ΤΠΥ) 100 η σχέση τους καθορίζει τον επιμερισμό.

 

Δλδ 90% είναι έξοδα μηχανικού και 10% εργολάβου.

 

Άρα 2000δρχΧ90% = 1800δρχ θα αφαιρεθούν από έσοδα μηχανικού και 200δρχ από εργολάβου + ότι είχε από έξοδα για να κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά δλδ 300δρχ.

 

Τα εναπομείναντα έσοδα είναι τα καθαρά βάσει των οποίων φορολογούμαστε.

 

άλλος ΚΑΔ για μηχανικό(ΑΠΥ) άλλος για εργολάβο (ΤΠΥ).

 

Τρυπάμε ΑΠΥ σαν μηχανικοί και ΤΠΥ σαν κατασκευαστές- εργολάβοι.

Βιβλίο κοινό καθώς αναφέρονται και τα 2 σε ένα φυσικό πρόσωπο και απλά βάζουμε μια εξτρά κάθετη στήλη που λέει έσοδα από εργολάβο !!

 

cna κοίτα τι κάνει ο λογιστής σου καθώς από αυτά που λες πιστεύω ότι έχει κάνει βλακείες.

 

ΑΥΤΑ

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 για δημόσια έργα μελέτη-επίβλεψη ως μηχανικός δεν απαιτείται ΤΠΥ (όχι ίδιο με αυτό του κατασκεβαστή, άλλο μπλοκάκι);

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ?

 

Είσαι ο μελετητής ? Αν ναι τότε πήγες με 3316/05 και ΑΠΥ, νομίζω.

 

Για επίβλεψη είσαι η επιβλέπουσα αρχή ? Και τι θα κόψεις στον ΚτΕ ?

 

Αν εννοείς είμαι μηχανικός και δουλεύω σε εταιρείες δημ. έργων σε μελέτη και επίβλεψη αυτών τότε κόβεις πάλι ΑΠΥ στον εταιρεία που είσαι.

 

Δεν κατάλαβα το ερώτημα.....:???:

Link to comment
Share on other sites

δε διαβάζετε ολόκληρα τα ποστς αλλά 2-3 γραμμές παραπάνω και ότι πιάσει το μάτι
Συμφωνώ απολύτως.

 

Προς αποφυγή παρερμηνειών, τονίζω ότι στην #65 δημοσίευσή μου είπα ξεκάθαρα πως

για μελέτη - επίβλεψη εκδίδεται Α.Π.Υ.

(ενώ για εκτέλεση έργου εκδίδεται Τ.Π.Υ.)

Ακόμα έχω πει ότι, σε μένα η εφορία θεώρησε και Τ.Π.Υ. και Α.Π.Υ. (δραστηριότητες Μηχανικού).

Επίσης, ότι σε ερώτημα που υπέβαλα στην εφορία μου για το αν υπάρχει δυνατότητα έκδοσης Τ.Π.Υ. για μελετητική εργασία

(κατόπιν απαίτησης για κάποιον λόγο) έλαβα θετική απάντηση.

Νομίζω ότι είναι σαφές πως αναφέρομαι στην προσωπική μου εμπειρία και ότι δεν τοποθετούμαι ως οικονομολόγος ή λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.