Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Κολώνες ΔΕΗ


christoskas

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω ένα οικόπεδο και προβληματίζομαι από κολώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται στο απέναντι πεζοδρόμιο.

Μπορεί καποιος να μου πει τι τάσεως είναι αυτή η κολώνα και πόση είναι η απόσταση που πρέπει να έχω για να μην υπάρχει κίνδυνος από τα πεδία?(δεν εννοώ ηλεκτροπληξία...)

Ευχαριστώ

post-49039-131887253233_thumb.jpg

post-49039-131887253269_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρόκειται για μια κολόνα που φέρει εναέριους αγωγούς Μέσης Τάσης (20.000 Volt) και Χαμηλής Τάσης (400 Volt).

 

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος ανησυχίας !!!

 

Να σου τω κάνω λιανά : Αν μου άρεσε το σπιτι και τα είχα βρει στην τιμή κλπ.....

η κολόνα δεν θα με απασχολούσε καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρόκειται για μια κολόνα που φέρει εναέριους αγωγούς Μέσης Τάσης (20.000 Volt) και Χαμηλής Τάσης (400 Volt).

 

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος ανησυχίας !!!

 

Να σου τω κάνω λιανά : Αν μου άρεσε το σπιτι και τα είχα βρει στην τιμή κλπ.....

η κολόνα δεν θα με απασχολούσε καθόλου....

 

Κι αν ο άνθρωπος θέλει να πετάει χαρταετό μπροστά από το σπίτι του;

Αστιεύομαι φυσικά :P .

Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω και γω στο θέμα πιο τεχνικά:

Απ' οτι βλέπω η κολώνα είναι τσιμεντένια 11ΛΒ, και η κατασκευη είναι:

Μέση Τάση (20kV): P5K2, και τερματισμό P11

Χαμηλή Τάση (230V): 5S3 και 5S5.

 

Όσο για τα όρια ασφαλειας, αφού λες ότι είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο, τότε είσαι πλήρως ασφαλής. Αυτό που ίσως θα ανησυχούσε θα ήταν αυτός που έχει την κολώνα μπροστά του... Αλλά και πάλι, όταν η ΔΕΗ κάνει μελέτες για το δικτύο της, παίρνει υποχρεωτικά υπ' όψιν όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας...

 

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα κανένα...

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά και πάλι, όταν η ΔΕΗ κάνει μελέτες για το δικτύο της, παίρνει υποχρεωτικά υπ' όψιν όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας...

 

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα κανένα...

 

Συμφωνώ απλά πολλές φορές δίνουν άδειες οικοδομής εκεί που δεν πρέπει. Βλέπε Πυλαία Θεσσαλονίκης. Πυλώνες δίπλα σε οικοδομές. Δεν είναι να επιστεύεσαι κανέναν.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ.

 

http://www.eeae.gr/gr/docs/president/_xamilosixna.pdf

 

http://www.dei.gr/Documents/Power_Lines_Cancer_2005_GR.pdf

 

Πάντως γενικά περισσότερο θα με ενδιέφερε σε τι απόσταση είναι η κοντινότερη κεραία εταιρίας κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλά πολλές φορές δίνουν άδειες οικοδομής εκεί που δεν πρέπει. Βλέπε Πυλαία Θεσσαλονίκης. Πυλώνες δίπλα σε οικοδομές. Δεν είναι να επιστεύεσαι κανέναν...

 

με μία ...μικρή διαφορα!

 

οι πυλώνες υπήρχαν από την αρχή

αργότερα με μαγικό τρόπο εμφανίσθηκαν οι οικοδομές

τώρα οι κάτοικοι ζητούν την απομάκρυνση τους!!!

 

παρόμοια αιτήματα υπάρχουν και στη δυτική πλευρά της πόλης, όπου κάποιοι ζητούν την μεταφορα του διυλιστηρίου των ΕΛΠΕ γιατί είναι κοντά στα σπίτια τους...

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ισχύει και στον Κορυδαλλό, όπου οι κάτοικοι χτίζαν γύρω από τις υπάρχουσες φυλακές και τώρα ζητάνε να φύγουν (μη πέσετε να με φάτε, εκεί μεγάλωσα και ξέρω...)

το θέμα είναι ότι αν αρχίζουμε και αναρωτιόμαστε τι μπορεί να βλάψει την υγεία μας, τότε τα μισά από αυτα που τρώμε είναι καρκινογόνα, άρα παύουμε να τρώμε...

Ναι η υγεία είναι το πιο πολύτιμο αγαθό και οι αγωγοί ρεύματος παράγουν ηλεκτρομαγνητικό πεδίο... Αλλά δεν είναι τόσο ισχύρο όσο τα πεδία από τα κινητα τηλέφωνα... Δε νομιμοποιώ καμμία ενέργεια που μπορεί να βλάψει την υγεια κατοίκων, απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο κύριος δε θα έχει τόσο πρόβλημα όσο ο ιδιοκτήτης του γωνιακού σπιτιού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.