Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατάτμηση γηπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα σας.

 

Έχω ένα γήπεδο σε περιοχή της Βορειοανατολοκής Αττικής, εκτάσεως 10820τμ.

Ειναι εκτός σχεδίου και εντός ζώνης των 500μ.

 

Τα όρια του οικισμου της περιοχής εχουν καθοριστεί με απόφαση Νομάρχη το Νοεμβρη του

1977.(εχω σχεδια απο πολεοδομία).

 

Εχει πρόσωπο 125μ σε νομιμη κοινοτικη οδο και σχεδον 87μ σε χωματοδρομο, τον οποιο χρησιμοποιουσαν απο πολυ παλια και στον οποίο εχω δωσει μια λωρίδα απο το γήπεδο μου, για την διαπλατυνσή του.Η δωρεά μου, περασε απο κοινοτικο συμβούλιο και πήρα χαρτι απο τη κοινότητα οτι 'εδωσα τοσα τετραγωνικά για τον δρομο.(γήπεδο γωνιακό)

 

Το γήπεδο δωθηκε στη μητέρα μου με συμβολαιο το 1969 και σε μένα με συμβολαιο του 2009.

 

1η ερώτηση αν γίνεται κατάτμηση του γηπέδου(χωρίζεται σε 2 τμηματα των 5στρ)

2η ερωτηση αν θα περασει δασικη υπηρεσια και χαρακτηριστούν 2στρ δασικο η δομηση γινεται στα 10820τμ ή στα 8820τμ.

(Σημειωτέων οτι 10820τμ ειναι οτι εμεινε αφου δοθηκε τμημα για το δρομο)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στην απόφαση του Νομάρχη αναφέρεται η διάταξη της νομοθεσίας, με βάση την οποία εκδόθηκε η απόφαση.Από τη χρονολογία (1977) πιθανολογώ ότι εκδόθηκε με το καθεστώς των οικισμών προ 23, το οποίο κρίθηκε άκυρο με απόφαση του ΣτΕ, επειδή η υπουργική απόφαση δεν στηριζόταν σε διάταξη νόμου. Στη συνέχεια (1979) ρυθμίστηκε νομοθετικά το θέμα, εκδόθηκε το πδ 2/13.3.1981 και αργότερα το από 24.4.1985 πδ για τους οικισμούς <2000 αλλά, προφανώς, ο οικισμός αυτός παρέμεινε με το παλιό καθεστώς.

 

1. Επειδή στην Αττική έχουν εκδοθεί πολλά πδ για την κατάτμηση γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές, πρέπει να συμβουλευτείς ένα τοπογράφο με γνώσεις της συγκεκριμένης περιοχής.

2. Εάν τμήμα του γηπέδου χαρακτηριστεί ως δασικό, η ιδιοκτησία παραμένει ως έχει αλλά ως οικοδομήσιμο θεωρείται το υπόλοιπο τμήμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.