Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοχωρητικότητα αέρα.


Στελιος1

Recommended Posts

Ένα εκκρεμές του 1m και 1kg θα έπρεπε να αποκλίνει 7cm!!!

Δεν το κατάλαβα... Σε ποιά διεύθυνση θα ήταν η απόκλιση;

 

αλλά θέλει αρκετή δουλειά για την προσαρμογή από ελέυθερη πτώση σε ροή μέσα σε σωλήνα

Ναι, για αυτό τονίζω ότι πρέπει να επιλεγεί η κατάλληλη διάμετρος PVC ώστε η ισορροπία να γίνεται ΕΞΩ από το σωλήνα.

Ούτως ή άλλως το μπαλάκι θα ισορροπεί κάπου μέσα στο σωλήνα. Αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ισορροπεί ΕΞΩ από το σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το εκκρεμές το είχα συνδυάσει με το πέρα-δώθε... ενώ εδώ έχει μόνο πέρα.

 

Ωραία ιδέα και αυτή για τον υπολογισμό της παροχής.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αν το θέτω σωστά, εννοώ εάν ανεβάσει συγκεκριμένη θερμοκρασία 50 βαθμούς πχ ένα κυβικό μέτρο αέρα πόσες θερμίδες έχει αποροφήσει.

Θερμοκρασία απλού θερμόμετρου ( λανθάνουσα λόγω υγρασίας κτλ δέν μ ενδιαφέρουν).

 

έχω λυμένο παράδειγμα με αέρα στη νέα θεωρία Θερμοδυναμικής

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=21409

 

Όμως αυτό που προσπαθείς να λύσεις δεν λύνεται θεωρητικά, διότι έχεις καύση δηλ. μεταβολή εντροπίας (και από μεταβολή μάζας και από μεταβολή της ειδικής σταθεράς).

Link to comment
Share on other sites

Milto παρα πολλες ειναι οι θερμιδες που λες. Alexis 0,34 βρηκα.. 310 μου λες.. (τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?) Ψαχνοντας στ ιντερνετ μαλιστα ειδα και καπου να δινουν <επισημα> 8000 θερμογονο δυναμη στ Δρυς και 10000 στο πευκο, τρελα νουμερα! Γ αυτο ρωταω εδω αμεσα, η μπαλα του εκρεμες τι ειδικο βαρος θα εχει? Costas το μπαλακι στον σωληνα ειναι ευκολο, θα το δοκιμασω. Το θεμα μου ειναι κυριως ομως να βρω την θερμοχωρητικοτητα του αερα σωστη! Διαβαζω κ ακουω τα πιο ακραια, ποια ειναι αυτη τελικα?

Link to comment
Share on other sites

έχω λυμένο παράδειγμα με αέρα στη νέα θεωρία Θερμοδυναμικής

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=21409

 

Όμως αυτό που προσπαθείς να λύσεις δεν λύνεται θεωρητικά, διότι έχεις καύση δηλ. μεταβολή εντροπίας (και από μεταβολή μάζας και από μεταβολή της ειδικής σταθεράς).

 

 

Δεν προκειται για τον θαλαμο καυσης, για κλειστο κυκλωμα αερα προκειται. 12 σωληνες εσωτερικης διαμετρου 24 χιλ διατρεχουν εσωτερικα την εστια, πατωμα-πλατη-και συλεκτης μεσα στην χοανη του τζακιου διαμετρου 75 χιλ βγαζει τον αερα εξω στον χωρο. Ο ανεμιστηρας εχει εξοδο 5,5χ6,5 χιλιοστα. Ολη η διαδρομη ειναι 1 μετρο περιπου συν 80 εκατοστα μιας ηχοπαγιδας που τοποθετω στην εισαγωγη, ο ανεμιστηρας εχει αρκετη δυναμη ακομα (επιταχυνει τραβωντας αμπερ αν φραξω την μιση εξοδο πχ) οι τριβες σ ολη την διαδρομη ειναι πολυ κατω απ τα ορια του και 3 μετρα σπιραλ επι πλεον οταν εβαλα δοκιμαζοντας, φαινοταν να μην πεφτει η ταχυτητα του αερα, απλα ανεβαζε στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, λες 0,34 και εννοείς kcal ανά κυβικό μέτρο στους 20°C μάλλον

Εγώ λέω 310Cal ανά κυβικό μέτρο στους 0°C.

 

1cal θερμαίνει 1gr νερού κατά 1°C.

 

Λοιπόν, δεν χρειάζεται να ψάξεις άλλο, την ειδική θερμότητα (θερμοχωρητικότητα) του αέρα την ξέρεις. Μένει η ταχύτητα, η οποία θα σε δυσκολέψει.

 

...επιταχυνει τραβωντας αμπερ αν φραξω την μιση εξοδο...

 

Δεν τραβάει περισσότερα αμπέρ όταν επιταχύνει, τραβάει λιγότερα! :)

 

200m³/h είναι πολλά. Θα πρέπει να νιώθεις δύναμη 72gr (όσο περίπου ένα άδειο ποτήρι) όταν πλησιάζεις την παλάμη στο στόμιο εξόδου (εφόσον το στόμιο είναι Φ100)! Νιώθεις όντως τέτοια δύναμη όντως;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα, στις εφαρμογές κλιματισμού, χρησιμοποιείται το νούμερο 0,29Kcal/m3*K. Για μεγαλύτερη ακρίβεια πας στον ψυχομετρικό χάρτη.

 

Επίσης, παρόμοιο είναι και το 310cal/m³/C° που σου έγραψε ο AlexisPap, το οποίο ισούτε με 0,31Kcal/m3*C°

 

Κάπου εκεί κυμαίνεται και το 0,34 που βρήκες.

 

Όπως βλέπεις, δεν υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στα 3 νούμερα. Το θέμα είναι για ποια θερμοκρασία μιλάμε, διότι η θερμοχωρητικότητα μεταβάλλεται με τη θερμοκρασία. Δηλαδή άλλες θερμίδες χρειαζόμαστε για να πάμε από τους 20-->40 και άλλες από τους 120-->140.

 

Milto παρα πολλες ειναι οι θερμιδες που λες.
Αναφέρεσαι στο 0,29 Kcal/m3*K?
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου ειναι κυριως ομως να βρω την θερμοχωρητικοτητα του αερα σωστη!

 

Με βάση τον πίνακα αυτόν, στους 20 deg C cp=1,21 kJ/m3K (1,205*1,005)

Στους40 deg C cp= 1,13 kJ/m3K (1,127*1,005)

Link to comment
Share on other sites

...Ψαχνοντας στ ιντερνετ μαλιστα ειδα και καπου να δινουν <επισημα> 8000 θερμογονο δυναμη στ Δρυς και 10000 στο πευκο, τρελα νουμερα!...

 

Τώρα τα είδα αυτά, συγνώμη...

Κοίταξε, αν μετρήσουμε σε θερμιδόμετρο συμπυκνώσεως, τις 7000cal/gr τις έχουμε σίγουρα, ακόμη και για παλιόξυλα.

 

Αλλά εμάς δεν μας ενδιαφέρουν αυτά τα νούμερα. Θέλουμε θερμογόνο δύναμη χωρίς συμπύκνωση, για θερμοκρασία καυσαερίων ~200°C. Εδώ υπεισέρχεται και η υγρασία του ξύλου που συνήθως είναι πάνω από 15%... Αλλά πέραν αυτής, το ξύλο (λιγνίνη + κυτταρίνη) είναι πολυσακχαρίτης. Και 0% υγρασία να έχει βγάζει νερό λόγω των +6 οξυγόνων που είναι ενσωματωμένα στο μόριο της γλυκόζης... Αυτά τα οξυγόνα - που είναι είδη ενωμένα με τον άνθρακα είναι που μειώνουν την διαθέσιμη ενέργεια του μορίου.

 

Για να καταλήξω, δεν νομίζω ότι είναι ρεαλιστικές τιμές πάνω από 3500 ~ 4500kcal.

 

Υ.Γ: Φυσικά, άλλο πράγμα ο συντελεστής απόδοσης που έρχεται μετά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.