Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοχωρητικότητα αέρα.


Στελιος1

Recommended Posts

Καλημερα. Θελω να μετρησω τον ογκο του αερα που βγαζει η καμιναδα (σε διαφορες φασεις, κλειστη- ανοιχτη η πορτα, σιγανη η δυνατη φωτια κ.α.) και αντιστοιχα τον θερμο αερα που ζεσταινει ενεργειακη εστια, ωστε να βγαλω σωστο βαθμο αποδοσης. Η θερμοκρασια ειναι περιπου η ιδια, ειναι θεμα ποσοτητας μονο.

Κανω και καποιες δοκιμες κ ενδεχομενες αλλαγες. Με κλειστη πορτα καταλληγω οτι βγαζει 100 κυβικα η καμιναδα αλλα ειναι πολυ αβεβαιο. Με ανοιχτη 200 και πανω σιγουρα. Αν υπαρχει τροπος, ωστε να συγκρινω καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στέλιο, πρέπει κατ' αρχάς να υιοθετήσεις ένα "πρότυπο τζάκι" στο οποίο θα αναφέρονται οι μετρήσεις σου. Είναι προφανές ότι αν μετρήσεις το ίδιο τζάκι τοποθετημένο σε ένα οποιοδήποτε σπίτι δεν θα λάβεις τις ίδιες μετρήσεις λόγω πλήθους παραγόντων (διαφορετικό ύψος καμινάδας, διαφορετική πυκνότητα αέρα λόγω υψομέτρου, διαφορετική θερμοκρασία, διαφορετικές συνθήκες αερισμού κλπ κλπ)

 

Απ' την στιγμή που ενδιαφέρεσαι σοβαρά, θα πρέπει να φτιάξεις ένα οργανωμένο σύστημα μετρήσεων. Υπάρχουν βιομηχανικά όργανα μέτρησης ταχύτητας ροής, θερμοκρασίας, ανάλυσης καυσαερίων κλπ, με ηλεκτρονική έξοδο που μπορούν να συνδεθούν σε dataloger. Με αυτά μπορείς να έχεις την απαιτούμενη ακρίβεια μέτρησης και να λάβεις αναλυτικές καταγραφές που θα μπορέσεις να τις επεξεργαστείς στον Η/Υ για να εξάγεις μέσες τιμές και έπειτα την απόδοση.

 

Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι η καύσιμη ύλη. Δεν μπορείς να βασιστείς στην θερμογόνο δύναμη που αναφέρει το κάθε βιβλίο. Αλλά και να μπορούσες, δεν μπορείς να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τον ρυθμό καύσης, ούτε και τον βαθμό απόδοσης. Θα χρειαστείς ένα πρότυπο καύσιμο (το οποίο θα μπορούσε να είναι πετρέλαιο, αέριο, ή ακόμη και ηλεκτρισμός) και μία πρότυπη συσκευή καύσης. Το δύσκολο είναι να προσομοιώσεις συνθήκες ακτινοβολίας αντίστοιχες με εκείνες της πραγματικής φωτιάς, αν και η ακρίβεια δεν παίζει τόσο ρόλο: Καμία φωτιά δεν είναι ίδια με τις άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Αλεξη! Για πολιτικος μηχανικος και τετοια γνωση σε θερμοδυναμικη ηλεκτρολογικα μηχανολογικα κ οπου αλλου εχω διαβασει εισαι απιστευτος!

Οχι δεν θελω να βγαλω ισχυ η τετοιες ακριβιες κ οσοι αναφερουν πχ τοσα κιλοβατ κτλ μονο για διαφημιση ειναι σε πραγματικες συνθηκες δεν ισχυουν, ουτε η αποδοση μπορει να ναι ιδια σ ολα τα σταδια της καυσης (χαμηλη δυνατη μετρια κτλ) οι ιδιοι προτεινουν κασετα σε τζακι που καπνιζει, αφου δεν τραβα καλα δεν θα εχει τ αποδοση που πρεπει.

Εγω θελω να κανω μια συγκριση των ποσοτητων μονο. Του θερμου αερα που κερδιζω με την ποσοτητα που βγαζει η καμιναδα. Αν τα ξυλα ειναι υγρα πχ αυτο επιβαρυνει και τις δυο ποσοτητες. Δεν θελω να πω δηλαδη.. ζεσταινει τοσο χωρο με τοσα ξυλα την ωρα. Αυτα ας τα πουν αλλοι.

Αν βρω ταχυτητα εξοδου οσο γινεται ακριβεστερα των δυο (καμιναδα και αεραγωγους) επι το εμβαδον θα εχω κυβικα ανα ωρα και θα συγκρινω. Αυτο. Αν ο ενας καψει υγρα ξυλα κ ο αλλος δαδια μαζι με κουκουναρες αυτο ειναι αλλο θεμα.

Να εξηγησω.. εχω θερμοκρασιες υψηλες και στ δυο (80-140) με κλειστη πορτα, με ανοιχτη στ καμιναδα πεφτει γιατι ανακατευεται με αερα που μπαινει ασκοπα και της ριχνει την θερμοκρασια. Εαν βρω παρ ομοια κυβικα πρεπει να ανεβασω διατομες στ αεραυλους και ανεμιστηρα. Αλλα. Εκει χρειαζομαι και αυτοματο ροοστατη γιατι με δυνατο ανεμιστηρα σ χαμηλη φωτια αυτη κρυωνει και σβηνει. Θελω απλα να συγκρινω τις δυο ποσοτητες ωστε να μην κανω ασκοπες αλλαγες και μαλιστα χωρις να ξερω αν αξιζουν. Θα φτιαξω καλουπια, φορμες και αν γινεται γιατι να μην βελτιωσω την ολη κατασταση?..

Συγνωμη για το μεγαλο αρθρο, αλλα ρωταω εδω ρωταω εκει, ε επρεπε να εξηγησω κ ολας γιατι τρωγομαι..

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, ένας αναλυτής καυσαερίων μπορεί να σε βοηθήσει πολύ.

 

Μπορείς να μετρήσεις την περίσσεια αέρα ή τον λόγο αέρα "λ" . Αυτός μας δείχνει την ποσότητα αέρα που μπαίνει στην εστία διά την απαιτούμενη ποσότητα αέρα για στοιχειομετρική καύση. Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί με στεραιά καύσιμα και δεν ξέρω κατά πόσο ποικοίλει η σύσταση του καυσίμου, η οποία επηρεάζει την μέτρηση. Πιθανότατα με σταθερή ποιότητα ξύλου να μπορείς να έχεις καλές συγκριτικές μετρήσεις.

 

Επίσης ο αναλυτής σου υπολογίζει τον βαθμό απόδοσης του τζακιού. Εδώ υπάρχει ένα θέμα. Αν σε ενδιαφέρει η περίπτωση του αναλυτή να το συζητήσουμε.

 

Ένα άλλο θέμα είναι ότι κλείνοντας την εστία, αλλάζει η ισχύς της φλόγας, αλλά και ο βαθμός απόδοσης (β.α.).

 

Επίσης, ανάλογα με την ισχύ της φλόγας, δηλαδή ανάλογα με το πόσα ξύλα καίγονται, αλλάζει η ισχύς, ο β.α. και η παροχή καυσαερίων.

 

 

EDIT: Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του topic, ή να μεταφερθεί ένα μέρος του σε καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Δεν εννοω τοσο εξειδικευμενα πραγματα, καταλαβαινω τι λετε και σωστα το θετετε ετσι κ ετσι πρεπει να κανετε.. Δεν εχω βλεψεις να βγαλω μια σειρα εστιων στο εμποριο, θελω να βελτιωσω οτι κανω μονο και αυτο να ειναι για την ποιοτητα του πολυ φτηνο. Με την ποιοτητα καυσης μου ειναι σχεδον αδυνατον να ασχοληθω και πρακτικα ειναι δωρον αδωρον, γιατι ειναι τοσοι πολλοι (οπως σωστα ειπατε) οι παραμετροι που καταληγεις αναγκαστικα στο εξης συμπερασμα.. το καλυτερο στ κοσμο ενεργειακο τζακι μπορει να εχει ακομα και χειροτερη καυση απο ενα ανοιχτο. Παααρα πολλα προβληματα σε ενεργειακα (οσα και στα απλα μπορω να πω) λογω κακων συνθηκων λειτουργιας.

Αποδοση εγω εννοω ΜΟΝΟΝ τι κερδιζω και τι χανω απ την καυση, καλη η κακη ειναι αλλο θεμα. Αυτο εγω θα το τονιζω και θα το εξηγω οσο μπορω στο μπλοκ μου. Αναλυτη οι καυστηριατζηδες εχουν η ειναι κατι εργαστηριακο? Εαν ειναι χρονοβορο και δαπανηρο ειναι προτιμοτερο για μενα να παρω ινβερτερ και μεγαλυτερο ανεμιστηρα και να δω στην πραξη την διαφορα. Να αυξησω τα κυβικα προς θερμανση και να δω που θα πανε οι θερμοκρασιες.

Σε χαμηλη καταναλωση (2-3 κιλα τ ωρα) ειναι ενταξει (70-90 βαθμους εξοδο), σαν βοηθητικη θερμανση η και κυρια σε μικρο σπιτι αρκει η ισχυς. Σε δυνατη φωτια παει 120-140 εκει πλεον σιγουρα εχει απωλειες σοβαρες! Το θεμα ειναι, ποιος εχει το κουραγιο να παρακολουθει και να καιει το τζακι συνεχως δυνατα? Ελαχιστοι.

Τα ξυλα τελικα ειναι το Α και το Ω, φετος σπιτι εχω συμπτωματικα τα καλυτερα! Με παρ ομοιο χειμωνα εως τωρα με περσι με βλεπω δυο τονους κατω. 8 περσι και το πολυ 6 φετος.

Link to comment
Share on other sites

Την ταχύτητα ροής μπορείς να την βρεις χονδρικά κρεμώντας απάνω από την καμινάδα ένα φουρφούρι σαν αυτά που βάζουμε πάνω από τα καλοριφέρ για παιχνίδι. Δεν πρόκειται να μετρήσεις κάτι φοβερό, ούτε θα έχεις ακρίβεια. Αλλά θα ξέρεις συγκριτικά ότι υπάρχει αναλογία: όταν διπλασιάζεται η ταχύτητα περιστροφής, διπλασιάζεται και η ταχύτητα του καπνού. Θα φτιάξεις λοιπόν ένα φουρφούρι από λαμαρίνα με λίγα πτερύγια για να μην εμποδίζει πρακτικά την ροή. Δεν θα έχει κουζινέτο, αλλά θα στρέφεται πάνω σε μία ακίδα όπως η βελόνα της πυξίδας για να μην έχει τριβές.

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/AM4836V-Digital-Anemometer-Air-Flow-Wind-Speed-Meter-C-/270688179505?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0645d531

κατι τετοιο σου λυνει τα χερια. εχει και με 12 ευρα. δεν εχει μεγαλη ακριβια. αλλα και +-5% να ειναι εσενα σε καλυπτει. βγαινεις στην κορυφη της καμιναδας και μετρας και ταχυτητα αερα και καλα ειναι να μετρας και θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Alexis κολλησα φτερωτη σ <γενητριουλα> απο κουρδιστο φακο αλλα δεν βρηκα ταση, στ φακο ειχε παρα πολλες στροφες (αυξαναν με γραναζια) και επισης οι αεραγωγοι ειναι στενοι με πολλυ μεγαλυτερη ταχυτητα απ την καμιναδα.

Aginor αυτο φαινεται τελειο! Θα εχει πιστευετε γρηγορη αποκριση (ενδειξη ταχυτητας)? Για θερμοκρασια θα βαζω ξεχωριστο θερμομετρο, αυτο πανω απο μισο- ενα λεπτο δεν κανει να μεινει εκει. Στην ταχυτητα λογικα θα ειναι γρηγορο. Αυτο επρεπε να υπαρχει και σαν επαγγελματικο εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

με ενα φυσιμα το κανεις και σπινιαρει.... μετραμε ταχυτητα στην εξατμιση φορτηγων. δεν εχει προβλημα. και θερμοκρασιες μεχρι 85 μας δουλευει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.