Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση με pvsyst


shortjohn

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι νέο μέλος στο forum. Αρχικά θέλω να συγχαρώ για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την επιλογή inverter μέσω του προγράμματος pvsyst.

Έχω ξεκινήσει και διαβάζω βιβλία σχετικά με φωτοβολταικά πιο πολύ από ενδιαφέρον μέχρι στιγμής παρά από επαγγελματικής κατεύθυνσης.

Προσπάθησα να τεσταρω λοιπόν με ένα υποτιθέμενο πάρκο 150 kW.

Επέλεξα τα πλαίσια της Schueco MPE 220 PS4 και σαν inverter το

RefuSol 15K.

Ενώ τα αποτελέσματα που μου δείχνει είναι αποδεκτά μου βγάζει ότι πρέπει να δημιουργηθούν 34 strings από 20 modules το καθένα τα οποία να χωριστούν σε 9 inverters.

Η ερώτηση μου αν και μπορεί να είναι αφελής είναι:

Σύμφωνα με αυτό θα πρέπει 8 inverters να έχουν απο 4 strings συνδεδεμένα παράλληλα μεταξύ τους και το έννατο να τροφοδοτείται απο 2 μόνο.

Κάτι τετοιο είναι αποδεκτό;

Δηλαδή γίνεται να υπάρχουν inverters σε ένα σύστημα που η κατανομή των strings να μήν είναι ίδια για όλα;

Σε τέτοια περίπτωση τί μπορώ να κάνω ώστε να μην πέσει πολύ σε ισχύ το σύστημα και να παραμείναι κοντά στα 150 kW;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.