Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιδράσεις στις στηρίξεις μεταλλικής πινακίδας


 

Recommended Posts

Οι διατομές ακούγονται μεγάλες.

Το έχω ξαναπεί πολλές φορές, ειδικά στις κοίλες διατομές κοιτάζουμε να αυξάνουμε το πάχος !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- Οι διατομές είναι μεγάλες.

- Η επιλογή για "πάκτωση" στις στηρίξεις δεν μου φαίνεται ούτε αναγκαία ούτε λογική.

- Το άνω πέλμα θέλει μία στοιχειώδη εξασφάλιση σε πλευρικό λυγισμό.

- Λογικό θα ακουγόταν κάτι σε QHS70x3

-Τι φορτία έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό θα ακουγόταν κάτι σε QHS70x3

 

Πολύ μικρό πάχος και ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα στις συγκολλήσεις.

Μου φαίνεται μόνος μου μιλάω όταν λέω προσοχή στα πάχη των κοίλων διατομών...

Link to comment
Share on other sites

Archytas, πρόσεχε λίγο το ύφος στα μηνύματά σου σε παρακαλώ...Κανένας Μηχανικός εδώ μέσα δεν ανέχεται "πατρονάρισμα"...... Και η ουσία είναι ότι το συνεχίζεις (μάλλον δεν το έχεις καταλάβει ακόμη από μόνος σου....)

Πολύ γρήγορα επίσης αλλάζεις ειδικότητες....μέχρι πρότεινως δήλωνες Δομοστατικός Μηχανικός....ο οποίος σε κάποιες δημοσιεύσεις του αγνοούσε την έννοια του "μαλακού ορόφου"!!

 

Επί του θέματος τώρα, 3 mm δεν είναι καθόλου μικρό πάχος....αντιθέτως 10 mm που θέλει να χρησιμοποιήσει ο φίλος belbos είναι πολύ μεγάλο....

Επίσης το 1.5 m είναι ένας πολύ ικανός μοχλοβραχίονας, ο οποίος σου δίνει την δυνατότητα για χρήση "καλών" διατομών.... Θα πρότεινα συνάδελφε belbos, να ξανακοιτάξεις τις διατομές σου......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό πάχος και ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα στις συγκολλήσεις.

Μου φαίνεται μόνος μου μιλάω όταν λέω προσοχή στα πάχη των κοίλων διατομών...

 

 

Συμφωνώ με τον Archytas!

(και δεν θεωρώ ότι έχει κάτι το ύφος του, στο thread αυτό τουλάχιστον... :) )

 

Έγω προσωπικά θέτω σαν ελάχιστο πάχος ραφής τα 4mm για μικρά πλαίσια (και 6mm για μεγάλα) εμπειρικά δεν βάζω ποτέ πάχος μικρότερο απο το πάχος της ραφής.

 

Εμπειρικά πάλι, το πάχος των δυο διατομων που συγκολλούνται θέλω να είναι 1 τάξη μεγέθους πάνω ή κάτω από το πάχος της ραφής (ή το ανάποδο). Πχ εάν συγκολλείς δύο SHS 100x100x8 τότε το πάχος της ραφής πρέπει να είναι 6mm, 8mm ή 10mm (ανάλογα με τι εντατικά μεγέθη έχεις) στην ουσία όμως στις πιο πολλές περιπτώσεις 6mm είναι αρκετά.

 

Το ξανάλεω, τα παραπάνω είναι με βάση την εμπειρία μου στις μεταλικές κατασκευές. Δεν είναι κανόνας, κανόνας είναι ο EN 1993.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό πάχος και ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα στις συγκολλήσεις.

 

Έχεις δίκιο. Αλλά δεν θέλει να κάνει ζευκτό 20m... μία πινακίδα θα κρεμάσει, σε εσωτερικό χώρο, με άνοιγμα 10m... Δεν είναι λογικά αυτά που έβγαλε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγω προσωπικά θέτω σαν ελάχιστο πάχος ραφής τα 4mm για μικρά πλαίσια (και 6mm για μεγάλα) εμπειρικά δεν βάζω ποτέ πάχος μικρότερο απο το πάχος της ραφής.

 

Πάρα πολύ σωστός συνάδελφε.

 

οποίος σε κάποιες δημοσιεύσεις του αγνοούσε την έννοια του "μαλακού ορόφου"!!

Ξέρω τι είναι μαλακός όροφος. Αυτός που δεν είναι σκληρός !

Τυχαίοι είμαστε...?

 

Δεν είναι λογικά αυτά που έβγαλε...

Μα δεν σου είπα ότι είναι λογικά, κατά την εκτίμησή μου είναι μεγάλες οι διατομές.

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ πετάχτηκες από το πουθενά και μου έκανες παρατήρηση.

Ποιος είσαι και που τραγουδάς?

Που θα μας κάνεις και παρατηρήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.