Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιδράσεις στις στηρίξεις μεταλλικής πινακίδας


 

Recommended Posts

Καλά συνάδελφοι, δεν έχει και τόση σημασία! Είναι η ΕΝ1993-1-3 §3.2.4 "Thickness and thickness tolerances" που λέει:

 

"- for sheeting and members: 0,45 mm ≤ tcor ≤ 15 mm"

 

Λοιπόν, μην μου πείτε ότι δεν λέει για κοίλες διατομές αλλά για ανοιχτές ελατές, το ξέρω!

 

Απλά θέλω να πω ότι για κάθε κατασκευή υπάρχει και ο σχετικός κανονισμός, ο ΕΝ1993-1-1 δεν είναι για κάθε τι σιδερένιο...

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΝ1993-1-1 έχει ελάχιστο πάχος ελάσματος 0,45mm! Το οποίο παρεμπιπτόντως είναι το καταλληλότερο τμήμα του Ευρωκώδικα για την δουλειά που θέλει ο φίλος μας.

 

Είναι η ΕΝ1993-1-3 §3.2.4 "Thickness and thickness tolerances" που λέει:

"- for sheeting and members: 0,45 mm ≤ tcor ≤ 15 mm"

 

Έτσι, ναι. Άλλο ΕΝ1993-1.1 και άλλο ΕΝ1993-1.3...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι καθόλου στην επίλυση.

Άλλαξε το κοιλοδοκό CHS193,7x10 σε πάχος 6,3 ή 5,6. (αφού το 193,7 είναι δεσμευτικό από τα αρχιτεκτονικά)

Έτσι τα κιλά θα πέσουν από 45,3χλγ/μ σε 29,00 ή 26,00χλγ/μ.

Ομοίως και τον CHS76,1x5 σε CHS76,1x3 ή 4αν φοβάσαι τη συγκόλληση.

Mια χαρά θα κολληθεί εκτός και αν είναι ατζαμής ο ηλεκτροσυγκολλητής.

Σιγά μην κάνεις και συγκόλληση ΤΙG.

Γενικά σαν αναλογία διατομή-πάχος , για κοιλοδοκούς, αν θέλετε την βέλτιστη λύση πάρτε την αναλογία 1:20.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, μόνο θέλω να τονίσω ότι το min για συγκόλληση είναι τουλάχιστον 2mm και για πρακτικούς λόγους συνήθως 3mm.

Όμως στην περίπτωση των κοιλοδοκών λόγω ότι έχουμε παραμένουσες τάσεις από την συγκόλληση επιπρόσθετες πρέπει να προσέχουμε στα πάχη που θα επιλέξουμε.

Τέλος θεωρώ γενικά ένα πάχος της τάξης 4-5 εφικτό και οι διατομές εμπορίου έχουν και τα ανάλογα πάχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.