Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση χώρων και ΖΝΧ με τον ίδιο λέβητα


Recommended Posts

...Αφού το λέει το ΤΕΕ λογικά δε θα έχω πρόβλημα...

 

Δεν βλέπω με ποιον τρόπο το παραπάνω απόσπασμα σου επιτρέπει να αγνοήσεις τις αρχές σχεδιασμού ενός λεβητοστασίου. Αν από τα φορτία προκύπτει αναγκαιότητα δεύτερου λέβητα, δεν απαλλάσσεσαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα στηριχτώ εδώ

"• Το κτήριο αναφοράς καλύπτει τις ανάγκες για Ζ.Ν.Χ. μέσω του κεντρικού λέβητα θέρμανσης χώρων ή ξεχωριστού συστήματος λέβητα".

 

Αφού το λέει το ΤΕΕ λογικά δε θα έχω πρόβλημα...

 

Το ΤΕΕ δεν λέει πουθενά ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοινό λέβητα που καίει πετρέλαιο θέρμανσης.

 

Ο λέβητας στον οποίο αναφέρεται μπορεί να καίει φυσικό αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός θέματος

 

...

Εγώ στην θέση σου εαν είχα επαρκή χώρο στην ταράτσα θα κάλυπτα το 100% των αναγκών από ηλιακούς. Τι να βάλεις ηλιακούς για το 60% τι για το 100%...!! Από θέμα κόστους είναι μικρή η διαφορά. Ενώ και για να εγκαταστήσεις το όλο κεντρικό σύστημα με τους θερμιδομετριτές για κάθε διαμέρισμα, σωληνώσεις κλπ κλπ μπορεί να σου βγει και πιο ακριβό από τους ηλιακούς.

....

 

Ακόμα και αν υπάρχει άπλετος χώρος στην ταράτσα, το κόστος που αντιστοιχεί σε μία εγκατάσταση ηλιακών συλλεκτών και αποθήκευσης για την κάλυψη του 95% (το 100% είναι άπιαστο)του ετήσιου φορτίου με το κόστος για την κάλυψη του 60% είναι πολύυυυ μεγαλύτερο από το λόγο 1.6 (=95%/60%).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν καλύπτουμε το 95% των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιακούς το χειμώνα, μπορεί να έχουμε διαθέσιμο μέχρι και 400% των αναγκών το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

...μπορεί να έχουμε διαθέσιμο μέχρι και 400% των αναγκών το καλοκαίρι.

 

Ωραία!!! θα ετοιμάσω και μια τουρμπίνα, να κάνω συμπαραγωγή! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του γεγονότος ότι πλέον υποχρεούσαι να εγκαταστήσεις ηλιακούς θερμοσίφωνες εγώ θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα του ΖΝΧ στην ανωτέρω περιπτωση με χρήση ηλιακών 3πλής ενέργειας σε συνδυασμό με έναν inverter κυκλοφορητή και θερμιδομέτρηση σε κάθε διαμέρισμα & κάθε ηλιακό,με έναν κεντρικό λέβητα, συμβουλεύοντας παράλληλα τους ιδιοκτήτες στον κανονισμό της πολυκατοικίας να τεθεί όρος που θα απαγορεύει την λειτουργία του λεβητα εκτός της περιόδου θέρμανσης.

Υπό την προυπόθεση φυσικά ότι γίνεται αποδεκτό από την οικεία πολεοδομία.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

όταν δεν έχω κανένα σύστημα ούτε θέρμανση ούτε ζνχ και βάζω το θεωρητικό. Στο ζνχ βάζω μόνο λέβητα με κάλυψη b=1 για όλους τούς μήνες του χρόνου( χωρίς να βάλω καθόλου ηλιακή συνεισφορά).

1. καύσιμο βάζω πετρέλαιο θέρμανσης ή κίνησης? δηλαδή το θεωρώ από τον κεντρικό τής θέρμανσηςή ανεξάρτητο λέβητα?

2. και μία φιλοσοφική ερώτηση...κανονικά αν δεν τον θεωρώ ανεξάρτητο αλλά χρησιμοποιείται ο λέβητας θέρμανσης τούς καλοκαιρινούς μήνες έχω υπερδιαστασιολόγηση έτσι δεν είναι? ή θεωρείται πολυβάθμιος?

 

Τα θέματα του ΚΕΝΑΚ πρέπει να αναλύονται στη σχετική κατηγορία.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

1). Πετρέλαιο κίνησης (για κατανάλωση Ζ.Ν.Χ. > 10 (l/άτομο/ημέρα)), οπότε ανεξάρτητος λέβητας.

2). Βαθμός απόδοσης 93,5% (πάλι για κατανάλωση Ζ.Ν.Χ. > 10 (l/άτομο/ημέρα)) οπότε χωρίς έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης.

Καταλήγω σε αυτό με το σκεπτικό ότι, δεν μπορεί σε περίπτωση που δεν υπάρχει εγκατεστημένο ούτε σύστημα θέρμανσης ούτε και Ζ.Ν.Χ. να θεωρούμε πως έχουμε θεωρητικό σύστημα με λέβητα (και στις δύο περιπτώσεις) με βαθμό απόδοσης (πάλι) 93,5% και να πρόκειται για κοινή μονάδα παραγωγής. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε ο β.α. της μονάδας παραγωγής ζ.ν.χ. να ήταν μειωμένος κατά πολύ. Θέλω να πω πως θα υπήρχε σχετική αναφορά στον Κ.Εν.Α.Κ. και στην 1η ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι πιστεύω πάνο, αλλιώς χρειάζεται μείωση του β.α τούς καλοκαιρινούς μήνες

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το ΤΕΕ δεν το απασχολεί τί συμβαίνει φορολογικά, έχω την εντύπωση.

Ο λέβητας μπορεί αν καίει πετρέλαιο θέρμανσης, κίνησης, ακόμα και ναυτιλίας (αν έχουν ίδια προδιαγραφή).

Τι μας νοιάζει εμάς τί θα ρίχνει ο ιδιοκτήτης και πού θα το βρίσκει;

 

Κάνω λάθος;

 

Στο διά ταύτα τώρα, κι εγώ προτείνω κάλυψη των αναγκών από σύστημα ηλιακών τριπλής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.