Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Το ότι ένας μηχανολόγος έχει επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολόγου (και το αντίστροφο) επειδή κάποτε το τμήμα ήταν ενιαίο είναι σωστό;

 

Να διαχωριστούν τα Ε.Δ.

Όπως επίσης το ορθότερο θα ήταν να μην υπάρχει και επικάλυψη Ε.Δ. σε πολιτικούς, τοπογράφους και αρχιτέκτονες μηχανικούς.

 

Όλη η φασαρία γίνεται για το αν απόφοιτοι ενός τμήματος γράφονται στο ΤΕΕ ή αν γραφόμενοι στο ΤΕΕ ως 1ο βήμα θα τους δωθούν και επαγγελματικά δικαιώματα;

(για να μην χάνουμε την ουσία της υπόθεσης)

 

* ηλεκτρολόγος ΤΕ είμαι (και όχι από ΤΕΙ το γράφω για να μην γράψεις φράσεις του τύπου "εσείς των ΤΕΙ... κλπ")

Δεν ανήκω δηλαδή στους συλλόγους που αναφέρεις και οι οποίοι ενεργούν βέβαια όπως γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν η σχολή είναι Πολυτεχνική, αυτομάτως οι απόφοιτοί της εγγράφονται στο ΤΕΕ, και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να τους αποδώσει επ. δικαιώματα. Αυτά λέει ο νόμος του ΤΕΕ κι αυτές είναι οι υποχρεώσεις του. Βλέπεις τις έμαθα κι εγώ παρακολουθώντας τον (αείμνηστο πρώην πρόεδρο) Αλαβάνο.

Το ΤΕΕ ελέγχει το πρόγραμμα των σπουδών και κάνει συστάσεις για αλλαγή ώστε να γίνει "Μηχανικό" όπως και πολύ σωστά είπατε πρέπει να έχει >50% διδασκόντων καθηγητών-μηχανικοί.

Το ίδιο ακριβώς είχε πει και στο Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης, με αποτέλεσμα να αλλάξουν το πρόγραμμα σπουδών τους, το ποσοστό δδασκόντων το είχαν αλλά κολήσανε σε μια λεπτομέρεια...δεν έχει ιδρυθεί ακόμη η Πολυτεχνική Σχολή που θα περιλαμβάνει και τα 3 τμήματα Χίου/Σύρου/Σάμου. Αν κάνετε μία σύγκριση των σπουδών με το ΜΠΔ, λείπουν κάτι Στοιχεία Μηχανών+ψιλά για να γίνουν σχεδόν τα ίδια...

Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά τα είπε ο σύντροφος Αλαβάνος και κάποιος άλλος της ΔΕ του ΤΕΕ (δενθυμάμαι καλά το όνομα, Δραγκιώτης κάτι τέτοιο).

Οπότε καταλαβαίνετε που πάει το θέμα, βέβαια η κατεύθυνση Χρηματοοικονομικής που έχουν είναι καθαρή Οικονομική που δεν έχει σχέση με Μηχανικούς αλλά ας μην πούμε ότι τελειώνοντας μια κατέυθυνση τα κάνεις όλα.....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω:

ΓΙΑΤΙ τα τμήματα αυτά δεν λειτούργησαν από την αρχή ως "Τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών"??????????????????

(και μετά από λίγα χρόνια λειτουργίας -περίπου κοντά στα πρώτα χρόνια αποφοίτησης της 1ης φουρνιάς εισακτέων- έγινε η αλλαγή)

 

Ε ας είχαν τα @............. να το κάνουν από την αρχή και να μην ταλαιπωρούν τους φοιτητές, τις οικογένειες τους κλπ

 

Εδώ θα συμφωνήσω απολύτως...Ή εισαι μηχανολόγος εξαρχής ή όχι... Τι σημαινει κάνω μια νέα ειδικότητα, ιδρύω ένα νέο τμήμα, και μέτα ζητάω το ΤΕΕ να με γράψει και να μου δώσει τα ωραία μου τα ΕΔ? Τι ειναι τα ΕΔ για να δίνονται, στραγγάλια?

Ειδικά το ΜΠΔ που ιδρύθηκε το 1984 στα Χανιά, έπρεπε να περάσουν πάνω από 15 χρόνια για να θεωρηθούν ως Μηχανολόγοι (ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι...αλλά δε θα κάτσω να το αναλύσω παλι, έχω ξαναμιλήσει σε άλλο thread γι αυτό...). Και οι απόφοιτοι μετά τα βάζουν με το ΤΕΕ... Και το ΤΕΕ τι να κάνει ρε παιδιά? Κάθε φορά που το κράτος αποφασίζει να κάνει μια σχολή, το ΤΕΕ πρέπει να δίνει ΕΔ αβέρτα κουβέρτα?

Άσε που αντί να λιγοστεύουν τα τμήματα, θέλουν και άλλα... Έχουμε καμμιά πενταριά Αρχιτεκτονικές, θέλουν να βάλουν και άλλη μία στην Καστοριά...Ναι, να έχουμε και άλλους ανέργους, δεν είναι αρκετοί αυτοί που είναι τώρα... Πρίν ένα χρόνο το ΤΕΕ των Χανίων ήταν υπέρ στο να δημιουργηθεί σχολή Πολιτικών Μηχανικών στο Πολυτεχνείο...Δλδ έχουμε 5 σχολές Πολιτικών Μηχανικών, χώρια τα διάφορα ΤΕΙ, να κάνουμε και άλλα τόσα...Όλοι οι Έλληνες θα σπουδάζουν ΠΜ, μετά θα θέλουν να βρουν και δουλειά...Τόσο μυαλό έχουμε, τόσο μας κόβει...

Ξύπνησε ένα πρώι ένας Υπουργός Παιδείας και λέει: Ας κάνουμε ένα τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, ας κάνουμε ένα άλλον που να λέγεται Μηχανικός Επιστήμης Υλικών κτλ... Έρχονται πρωτοετείς μετά σε αυτές τις σχολές και αναρωτιούνται τι είναι αυτές οι σχολές...Είδαν ένα ωραίο εξωτικό όνομα (όσο πιο μεγάλο τόσο πιο ελκυστικό...) και όταν αποφοιτούν με το καλό, αναρωτιούνται τι είναι, η αγορά εργασίας ως τι τους αναγνωρίζει, το ΤΕΕ τους θέλει ή όχι? Άσε που κάποια παιδιά όταν κάνουν μηχανογραφικά δε έχουν ιδέα τι δηλώνουν, νομίζουν ότι κάθε σχολή που έχει τι λέξη μηχανικός είναι καλή, οπότε την δηλώνουν, περνάνε εκεί και μετά τους φταίει το κακό ΤΕΕ...

Αντι να υπάρχει ένας σωστός προγραμματισμός για ποιές σχολές πρέπει να ιδρύονται με βάση τις ανάγκες της αγορας εργασίας, πάνε και ταλαιπωρούν κοσμάκη...Εγώ δε θα ρίξω όλο το φταίξιμο στο ΤΕΕ...Περισσότερο φταίνε οι κυβερνήσεις... Αλλά όλοι οι παραγόντες συντελούν στο να δημιοργείται ένα χάος... Γιατί μετά στην πιάτσα, στην πραγματική δουλειά, το τι γράφει το διπλωμά σου καμμία αξία δεν έχει...

Να το πω και πιο ωμά: Αν κάποιος απόφοιτος από αυτές τις σχολές με τα ασαφή ΕΔ βγεί στην αγορά εργασίας και μετά δει ο εργοδότης που τον προσέλαβε ότι στα πρακτικά ζητήματα της δουλειάς (π.χ. έκδοση οικοδομικών αδειών, μελέτες Η/Μ, περιβαλλοντικές μελέτες κτλ) δε τα γνωρίζει, τότε τι να το κάνεις το ωραίο όνομα πτυχίου? Δλδ. όταν ο ΜΠΔ δε θα ξέρει απο βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας, τι να το κάνει ο εργοδότης? Αν ο Μηχανικός Επιστήμης Υλικών δε ξέρει από στατικά, υδραυλικά κτλ, so f@@king what? Έξω το παιχνίδι παίζεται...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ φταίει το ΤΕΕ !! Γιατί μπορούσε εύκολα σε αυτή την περίπτωση να τους δώσει δικαιώματα μηχανικού παραγωγής αντί να επιλέξει την σαλαμοποίηση και με 5 μαθήματά ακόμα να γίνουν μηχανολόγοι - ηλεκτρολόγοι-ναυπηγοί

 

 

Αν έρθει μηχανικός παραγωγής από το εξωτερικό τι θα κάνει το Τ.Ε.Ε???

Να ορίσει Ε.Δ ανάλογα με τις σπουδές , ατή είναι η αρμοδιότητα του τι το δικαιολογε'ις ,που έχει να γίνει νόμος για το επάγγελμα του μηχανικούς από το 1930?

 

Αλλά οι ηλεκτρολόγοι - μηχανολόγοι -ναυπηγοί φωνάζατε μέσω των συλλόγων σας οτι

θα βγουν και άλλες σχολές που θα παίρνουν μέρος των δικαιωμάτων σας (λες και αν οι ίδιοι που τελικά πήραν ΟΛΑ τα δικαιώματα δεν έχουν διαφορά)

 

Φταίνε οι σύλλογοι σας και το Τ.Ε.Ε λοιπόν που βολεύονται και συνεχίζουν την σαλαμοποίηση

 

Να το πω και πιο ωμά: Αν κάποιος απόφοιτος από αυτές τις σχολές με τα ασαφή ΕΔ βγεί στην αγορά εργασίας και μετά δει ο εργοδότης που τον προσέλαβε ότι στα πρακτικά ζητήματα της δουλειάς (π.χ. έκδοση οικοδομικών αδειών, μελέτες Η/Μ, περιβαλλοντικές μελέτες κτλ) δε τα γνωρίζει, τότε τι να το κάνεις το ωραίο όνομα πτυχίου

 

Γιατί αυτό ΔΕΝ ισχύει για τις σχολές με το άσχημο όνομα και τα σαφή Ε.Δ? γιατί μας το τονίζεις γι αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια οτι ιδρύονται σχολές αβέρτα.Παράδειγμα δεν είναι μόνο των μηχανικών αλλά και της πληροφορικής,βιολογίας,διαιτολογίες κτλ.Το αν το ΤΕΕ δεν τις δέχεται πιστεύω κρύβεται στο οτι παραμένει κολλημένο στις 9 "βασικές" κατηγορίες...εδω που έχει φτάσει η τεχνολογία ποιές είναι οι βασικές και ποιές οι "αβάσιμες"?

 

Οι ΜΠΔ δεν ξέρουν βασική ηλεκτρολογία.Και εγω που νόμιζα οτι οι μηχανολόγοι πρέπει να ξέρουν βασική μηχανολογία...που και φυσικά οι ΜΠΔ γνωρίζουν όση ηλεκτρολογία γνωρίζουν και οι μηχανολόγοι αλλά άντε να πείσεις για αυτό.Τα πράγματα είναι απλά.Αν ενας ΜΠΔ δεν ξέρει ηλεκτρολογία πως να υπογράψει?Τι θα επιβλέψει?Τι θα εγκαταστήσει?Στο επόμενο εξάμηνο έχω ηλεκτρονική 1...τι μπορεί να είναι?Lego?Oι ΜΠΔ έχουμε 5 μαθήματα διοίκησης και 5 επιχειρησιακής έρευνας.Είμαστε ΑΣΟΕΕ?Έχουμε πιο πολλές χημείες απο οικονομικά μαθήματα...είμαστε χημικοί?Έχουμε ενα(1) μάθημα οικονομοτεχνικών μελετών(το οποίο είναι και επιλογής).Μήπως πρέπει να θυμηθούμε οτι το πολυτεχνείο(πολλές+τέχνες) είναι ενα ίδρυμα που μας προσφέρει ενα πολυ ευρύ πεδίο γνώσεων?Ο καθένας μπορεί να έχει οτι γνώμη θέλει(αυτό είναι το νόημα του πολυτεχνείου και της δημοκρατίας γενικότερα) αλλά εδώ που έχουμε φτάσει μας έχουν αναγνωρίσει όλα τα όργανα του κράτους απο συλλόγους μέχρι το ΤΕΕ και τα υπουργεία.Μπας ξέρουν κάτι παραπάνω?Ή κρύβεται κάποιο συμφέρον και εκεί?Το οτι δεν έχουμε το όνομα και εμένα με πονάει, με πονάει πολύ αλλά τα μαθήματα μου αρέσουν(κατά πλειοψηφία) και οι επαγγελματικοί δίοδοι περιλαμβάνονται στα ενδιαφέροντα μου.Δεν μας μαθαίνουν να δουλεύουμε...αλλά σίγουρα δεν μας μαθαίνουν να μας δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσουμε λίγο σοβαρά και χωρίς παρωπίδες? Να πούμε τα πράγματα όπως έχουν?

 

Καλό το τμήμα που έχει γίνει αλλά ΚΑΚΩΣ αποτελεί ξεχωριστό τμήμα και όχι κάποια υποειδικότητα καποιου άλλου. Δεν είναι το μόνο τμήμα βέβαια για το οποίο ισχύει κάτι τέτοιο. Έχουμε γεμίσει τμήματα και τμηματάκια τα οποία δεν έχουν κανένα λόγω αυτόνομης ύπαρξης.

 

Γιατί έχει δημιουργηθεί όπως κατα τα άλλα? Μα για τον πλέον απλό λόγο. Για να δημιουργηθούν νέες έδρες καθηγητών πανεπιστημίου & ΤΕΙ. Για κανέναν άλλο λόγο. Φυσικά δεν φταίνε τα παιδιά που μπαίνουν σε αυτό και μετά ψάχνονται αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

 

Ας πούμε και για επαγγελματικά δικαιώματα. Θα ρωτήσω λοιπόν τους ίδιους. Ποιά νομίζετε ότι θα έπρεπε να είναι τα επαγγελματικά σας δικαιώματα με βάση αυτά που έχετε διδαχτεί? Τι θα μπορούσατε να κάνετε?

 

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για το τμήμα σας, έχω την εντύπωση πως το τμήμα είναι κυρίως ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ και η ουσία του είναι η έρευνα. Είτε σε ιδιωτικό είτε σε πανεπιστημιακό επίπεδο. Δεν νομίζω να σας το απαγορεύει κανείς αυτό. Και νομίζω ότι ο οποιοσδηποτε θα μπορούσε να το καταλάβει αυτό πριν να εμπλακεί στο να το σπουδάσει. Άρα και έχετε μερίδιο ευθύνης στο θέμα της επιλογής.

 

Να πάω και στα σχετικά ΤΕΙ?

 

Δεν θα έπρεπε επ'ουδενί να έχουν δικαίωμα να υπογράφουν την παραμικρή μελέτη. Ούτε για τεντα σε κατασκήνωση. Θα μπορούσαν να υπογράφουν ίσως μόνο μικρού μεγέθους επιβλεψη κατασκευής και μόνο μέχρι εκεί.

 

Μιλάμε για ΤΕΧΝΙΚΗ εκπαίδευση καθαρά και όχι πανεπιστημιακή. Τα όποια μαθήματα αφορούν θεωρία έχει απλά να κάνει στό ότι πρέπει να ξέρεις γιατί θα πρέπει να εφαρμόσεις κάτι ώστε να μπορείς να διακρίνεις και τους κινδύνους της μη εφαρμογής του. Οι σχολές του ΤΕΙ απλά βγάζουν τους ΕΡΓΟΔΗΓΟΥΣ των τεχνικών έργων και τίποτε άλλο. Απλά αυτοί οι εργοδηγοί δεν είναι πια εμπειροτέχνες και μαθαίνουν την τέχνη της εφαρμογής σε ενα ΤΕΙ.

 

Έτσι έχουν τα πράγματα καλώς ή κακώς και όποιος θέλει να εθελοτυφλεί ας το κάνει. Όποιος θέλει να δει τα πραγματα σωστά, απλά τα αποδέχεται και πάει παρακάτω.

 

Οι παράλογες διεκδικήσεις μέσω συντεχνιών κλπ μόνο κακό κάνουν σε όλους και το μόνο που εξυπηρετούν είναι μεμονωμένα συμφέροντα με την λογική εγώ να είμαι καλά και άσε τους άλλους.

 

Sorry guys αλλά ναι μεν σας λυπάμαι για την λάθος επιλογή σας αλλά παρόλα αυτά δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι έχετε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ φταίει το ΤΕΕ !! Γιατί μπορούσε εύκολα σε αυτή την περίπτωση να τους δώσει δικαιώματα μηχανικού παραγωγής αντί να επιλέξει την σαλαμοποίηση και με 5 μαθήματά ακόμα να γίνουν μηχανολόγοι - ηλεκτρολόγοι-ναυπηγοί

 

Αν έρθει μηχανικός παραγωγής από το εξωτερικό τι θα κάνει το Τ.Ε.Ε???

Να ορίσει Ε.Δ ανάλογα με τις σπουδές , ατή είναι η αρμοδιότητα του τι το δικαιολογε'ις ,που έχει να γίνει νόμος για το επάγγελμα του μηχανικούς από το 1930?

 

Αλλά οι ηλεκτρολόγοι - μηχανολόγοι -ναυπηγοί φωνάζατε μέσω των συλλόγων σας οτι

θα βγουν και άλλες σχολές που θα παίρνουν μέρος των δικαιωμάτων σας (λες και αν οι ίδιοι που τελικά πήραν ΟΛΑ τα δικαιώματα δεν έχουν διαφορά)

 

Φταίνε οι σύλλογοι σας και το Τ.Ε.Ε λοιπόν που βολεύονται και συνεχίζουν την σαλαμοποίηση

 

 

 

Γιατί αυτό ΔΕΝ ισχύει για τις σχολές με το άσχημο όνομα και τα σαφή Ε.Δ? γιατί μας το τονίζεις γι αυτούς?

 

Αγαπητέ θα σου απαντήσω πρώτα για το τελευταίο...Ας πάρουμε για παράδειγμα την χειρότερη δυνατή περίπτωση: ο εργοδότης να είναι κάνας 60άρης, με μυαλό που έμεινε στα πανεπιστημιακά δεδομένα του 70...Πάει ένας ΜΠΔ και του δίνει ένα βιογραφικό...Μάλλον δε θα ξέρει καν τι είναι ΜΠΔ...Αλλά αυτή ειναι η χειρότερη περίπτωση...

Ευτυχώς η πιάτσα λειτουργεί με ένα τρόπο κάπως δίκαιο...Ας πούμε, οι ΜΠΔ των Χανίων έχουν καλό όνομα ενώ οι ΜΠΔ της Ξάνθης όχι...Στη σαλαμοποίηση που λές όμως, το ΤΕΕ τους θεωρεί ισάξιους... Όπως και η πιάτσα από μόνη της βάζει ένα είδους εμπάργκο σε τμήμα που έδειξαν ότι είναι αποτυχημένα...Απλώς στην κοινή συνείδηση, το εξωτικό όνομα μιας σχολής στην αρχή ξενίζει...

Όσο για την σαλαμοποίηση, θα συμφωνήσω... όλοι οι ΜΜ, ΗΜ, ΝΜ κτλ δουλεύουν χρόνια και χρόνια με τα ΕΔ από ένα νόμο του 1930 (επί Βενιζέλου, να πάω αύριο στο τάφο του να τον προσυνήσω τον χριστιανό...) Δεν συμφωνώ σε αυτήν την πρακτική...Είναι τραγική...Πως μπορώ εγώ σαν ΗΜ να υπογράφω Μηχανολογικά? Δε μου αρέσει...Αλλά όταν λές αυτήν την απόψη, σε χαρακτηρίζουν γραφική... Περιττό να σου πω ότι αυτοί που θιχτηκαν περισσότερο με την ένταξη των ΜΠΔ στην σαλαμοποίηση ήταν οι ΜΜ και όχι οι ΗΜ...Ας πούμε, εμένα δε με πειράζει που ο ΜΠΔ εχει Η/Μ Ε.Δ. γιατί ξέρω πολύ καλά ότι όταν θα πιάσει δουλειά και δε θα ξέρει τις στοιχειώδεις γνώσεις από ΣΗΕ, Ηλεκτρικές Μηχανές κτλ, αυτό θα φανεί αργα ή γρήγορα... Αλλά οι ΜΜ θίγονται γιατί οι ΜΠΔ, κάνοντας ένα κλάδο σπουδών των άλλων ΜΜ, παίρνουν όλα τα ΕΔ... Ας πούμε, ξέρουν οι ΜΠΔ από μεταλλικές κατασκευές? I don't think so...

Για μένα η λύση είναι απλή και την έχω ξαναπεί: το ΤΕΕ να δίνει ΕΔ όσα αναλοούν στο Πρόγραμμα Σπουδών κάθε σχολής...Απλά, λιτά και απέριττα...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η λύση είναι απλή και την έχω ξαναπεί: το ΤΕΕ να δίνει ΕΔ όσα αναλοούν στο Πρόγραμμα Σπουδών κάθε σχολής...Απλά, λιτά και απέριττα...

 

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΓΙΔΑ αυτό.

 

Ετσι ακριβώς έκαναν τα ΤΕΙ και άλλαξαν το πρόγραμμα σπουδών τους και θέλουν να εξισωθούν με τα ΑΕΙ.

 

Το πρόγραμμα σπουδών το κάθε τμήμα το αλλάζει και το κάνει λάστιχο όποτε θέλει. Δεν μπορεί το ΤΕΕ να αλλάζει κάθε τόσο και να παραδίδει έτσι ΕΔ στο κάθε τμήμα που θέλει να παραστήσει κάτι άλλο από αυτό που προορίζεται να είναι.

 

Και όλο αυτό το πανηγύρι έχει ξεκινήσει από τους ίδιους του καθηγητές των σχολών που θέλουν να ψηλώσουν και αυτοί ή να πάρουν μια έδρα επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουν οι ΜΜ ενεργειακής ροής μεταλλικές κατασκευές?Δεν απαριθμώ τα μαθήματα κατασκευών που έχουμε γιατί θα καταντήσω βαρετός.Πότε θίχτηκαν οι ΜΜ?Έχω επιστολές και καταστατικά που δηλώνουν ξεκάθαρα οτι είναι υπερ της ένταξης και υπέρμαχοι της μετονομασίας ακόμη.Στο εξωτερικό δεν είναι αδύνατο ο ΜΜ να υπογράφει ηλεκτρολογικά όπως δεν είναι αδύνατο ο ΗΜ να υπογράφει μηχανολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ενώ θίγονται όπως λες προτιμάνε την σαλαμοποίηση (οι σύλλογοι τους πιέζουν γι αυτό βεβαίως) από το να τους έβγαζαν δικαιώματα που αντιστοιχούν στις σπουδές τους αυτό τονίζω συνεχώς

 

Τώρα πως θίγονται οι μηχανολόγοι από τους μηχανικούς παραγωγής που έχουν τα 2/3 κοινά και τα ίδια δικαιώματα και δεν θίγονται από τους ηλεκτρολόγους που έχουν μόνο τις ηλεκτρικές μηχανές πλέον κοινές επί της ουσίας δεν μπορώ να αντιληφθώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.