Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

@spgirl

 

Τώρα μάλιστα!Συμφωνούμε και διαφωνούμε?Υπάρχουν άσχετοι ΜΠΔ αλλά υπάρχουν και εξαίρετοι επιστήμονες(ευτυχώς γνωρίζω μερικούς, πολλοί απο τους οποίους δουλεύουν είτε σε τεχνικό γραφείο είτε σε εργοστάσιο και λειτουργούν ως πρότυπα για μένα).Όπως υπάρχουν και άσχετοι ΜΜ και τρομεροί ΜΜ.Το χρόνο βγαίνουν 500 ΜΜ.Όλοι αξίζουν?Μου λες οτι κάποιοι ΜΠΔ είναι άσχετοι αλλα δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η διευκρίνιση?Και ΠΜ βγαίνουν άσχετοι, και πολιτικοί σκέτο βγαίνουν άσχετοι.Δικαιώματα ζητήσαμε, τα πήραμε και εσείς νομίζετε οτι έχουμε την απαίτηση να μας θεωρείτε μηχανικάρες!Όχι.Αυτό θα φανεί με την εμπειρία.Τα στατιστικά λένε οτι ο κλάδος πρακτικά δεν γνωρίζει ανεργία.Ε τι στο καλό...Οι ΜΠΔ ξεγελάμε όλο το κόσμο με υπογραφές που δεν θα έπρεπε να βάζουμε?Θέλω να πιστεύω οτι το συμπέρασμα που βγαίνει είναι οτι οποισδήποτε μηχανικός αμα δεν ψαχτεί μόνος του είναι ενα τίποτα.Και δεν μπορώ να καταλάβω το μείον που έχουν οι ΜΠΔ στο κομμάτι ΜΜ.Δηλαδή ένας ΜΜ που δεν έχει ψαχτεί, που τελειώνει τη σχολη με 5.5 δεν είναι επικίνδυνος?Μόνη σου το είπες...έχουμε 2-3 οικονομικά μαθήματα.Οι ΜΜ με τη ροή τους μπορεί να έχουν και περισσότερα...Αν είχαν παιχτεί χοντρά συμφέροντα εις βάρος μας, το θέμα θα είχε επιλυθεί σε λίγους μήνες όχι σε 11 χρόνια.Μου λες οτι δεν αρκεί που έχουμε ίδιο ΠΣ?Ξέρεις πόσες νύχτες έχω ξενυχτήσει κοιτάζοντας μαθήματα και βιβλιογραφίες?Ξαναλέω ο ΜΠΔ ως πρόγραμμα σπουδών και επαγγελματικών δικαιωμάτων, δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ,ξέρει τα ίδια πράγματα με ενα ΜΜ ροής παραγωγής, κατα συνέπεια και με ενα ΜΜ.Αν δεν αρκεί που κάνουν τα ίδια μαθήματα...ε τι να πω?Στο λύκειο που έχω βγάλει με μάθανε άλλα πράγματα.

 

Archytas σε αγνοώ γιατι δεν είσαι επιστήμονας και το μόνο που κάνεις είναι να προσβάλλεις και να μειώνεις.Αυτή την άποψη τη μοιράζονται και άλλοι άνθρωποι στο forum.Επειδή έχω φτάσει στο αμην, θα πώ κάτι που ταιριάζει στην ηλικία μου, και ας με σβήσουν οι συντονιστές.Είσαι gtp.

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πληροφορώ ότι οι μεγάλες εταιρίες και οι σοβαροί μηχανικοί κρίνουν με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του, τον εκάστοτε Μηχανικό ή υπάλληλο που προσλαμβάνουν.Δεν κολλάνε σε ονόματα και τίτλους.

 

+10000 .

 

Αυτό το ξέρεις εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι έμπειροι μάχιμοι μηχανικοί που είναι στο επάγγελμα.

Τα φοιτητάκια νομίζουν ότι αν τελειώσουν ο τίτλος τους θα τους δώσει κατευθείαν και την δουλειά...γιατί πολύ απλά δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι γίνεται έξω στο επάγγελμα...μέχρι και απόστρατο αξιωματικό έτυχε να δω για εργοταξιάρχη...τα υπόλοιπα είναι ρομαντικές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδιωτικο τομεα που εργαζεται η συντριπτικη πλειοψηφια των

μηχανικων δουλευουν και κυνηγανε ενα πραγμα, το κερδος. Αυτο

που νοιαζει τον εργοδοτη σου ειναι για τα λεφτα που σου δινει

ποση δουλεια του βγαζεις και ποσο αποδοτικος εισαι. Κατα τ`αλλα

μικρη σημασια εχει για εκεινον αν ειναι ΜΜ, ΜΠΔ η ουρολογος

μηχανικος.

 

Προφανως λοιπον η αποδοτικοτητα εξαρταται απο τις γνωσεις

που εχει ο μηχανικος, την ορεξη για δουλεια καθως και απο

τις δεξιοτητες που εχει αναπτυξει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι βρε Βαγγέλη...Μου θυμίζει τον ευατό μου όταν ήμουν πρωτοετής... Και τωρα γελάω με αυτήν την ανάμνηση... Αν ήσουν 25 χρονών, δε θα σε έπαιρνα καθόλου σοβαρά αλλά είσαι 18 χρονών και έχεις ένα ελαφρυντικό: δε ξέρεις τι παίζετε εκεί εξώ...

 

Ναι ο ΜΜ που τελειώσε με 5,5 είναι εν μέρει επικίνδυνος...Και ο αντίστοιχως ΠΜ... Αλλά η πιάτσα σε αυτά είναι σοφή...Αυτές τις περιπτώσεις, αργά ή γρήγορα, τους πετάει έξω...

Έχω δει εγώ απόφοιτους Πολυτεχνείων να δουλεύουν χρόνια στο Γερμάνο σα Πωλητές, να γίνονται γραμματείς και υπάλληλοι γραφείου κτλ κτλ... Τι σημαίνει αυτό? Ότι αν δεν είσαι καλός, δε παίζεις στο παιχνίδι...Και το παιχνίδι παίζεται με σκληρούς όρους... Φαντάσου ότι έξω μπορεί να ακούσεις πιο άσχημα σχόλια από τα δικά μου... Τι θα τους πεις?

 

Για φαντάσου την χειρότερη περίπτωση που μπορεί να σου συμβεί: Μιλάς για δουλειά με ένα εργοδότη:

-Βαγγέλη τι μηχανικός είσαι?

-Μηχανολόγος κύριε.

-Τελείωσες ΕΜΠ ή ΑΠΘ?

-Χανιά.

-Τα Χανιά δε έχει σχολή ΜΜ...

-Τελείωσα ΜΠΔ που επειδή έχει το ίδιο ΠΣ με μία ροή των ΜΜ, έχουμε και μεις ΕΔ Μηχανολόγων...

(Σιωπή...Ο εργοδότης προσπαθεί να καταλάβει τι παίζει...Η συνέχει άγνωστη: αν είσαι καλός μηχανικός, happy end, αν είσαι κακός θα γίνεις αντιδραστικός και θα τα βάζεις με το κακό ΤΕΕ)

 

Τέλος πάντων, η κουβέντα αυτή θέλει πολλές ώρες συζήτηση...Άσε που τόση ώρα μιλάμε σε ένα thread για ένα άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Είδατε που συμφωνούμε όλοι τελικά! Ο ιδιωτικός τομέας είναι ανταγωνιστικός, απαιτητικός και απαιτεί συνεχή εξέλιξη και αγώνα από την πλευρά μας σε όλα τα επίπεδα εργασία και μόρφωση.

η αποδοτικοτητα εξαρταται απο τις γνωσεις

που εχει ο μηχανικος, την ορεξη για δουλεια καθως και απο

τις δεξιοτητες που εχει αναπτυξει.

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου την χειρότερη περίπτωση που μπορεί να σου συμβεί: Μιλάς για δουλειά με ένα εργοδότη:

-Βαγγέλη τι μηχανικός είσαι?

-Μηχανολόγος κύριε.

-Τελείωσες ΕΜΠ ή ΑΠΘ?

-Χανιά.

-Τα Χανιά δε έχει σχολή ΜΜ...

-Τελείωσα ΜΠΔ που επειδή έχει το ίδιο ΠΣ με μία ροή των ΜΜ, έχουμε και μεις ΕΔ Μηχανολόγων...

(Σιωπή...Ο εργοδότης προσπαθεί να καταλάβει τι παίζει...Η συνέχει άγνωστη: αν είσαι καλός μηχανικός, happy end, αν είσαι κακός θα γίνεις αντιδραστικός και θα τα βάζεις με το κακό ΤΕΕ)

 

Εκεί πέρα αν ψάχνει για μηχανολόγο ο ΜΠΔ δεν...απλά πραματάκια...

Επίσης τυχαίνει το 5 της σχολής έξω να πετάει και το 8ράκι των φοιτητικών παρατάξεων να δουλεύει στον Γερμανό...

Οι βαθμοί έξω δεν μετράνε. Οι βαθμοί μετράνε στην συνέχιση των σπουδών...έξω μετράει η εμπειρία και οι γνώσεις. Και δεν μιλάω για τις γνώσεις τις σχολής.

 

Είδατε που συμφωνούμε όλοι τελικά! Ο ιδιωτικός τομέας είναι ανταγωνιστικός, απαιτητικός και απαιτεί συνεχή εξέλιξη και αγώνα από την πλευρά μας σε όλα τα επίπεδα εργασία και μόρφωση.

Έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τυχαίνει το 5 της σχολής έξω να πετάει και το 8ράκι των φοιτητικών παρατάξεων να δουλεύει στον Γερμανό...

Συμφώνω... Κάποιες τέτοιες περιπτωσεις είναι και γνωστές... Αλλά ο καλός μηχανικός που αγαπα και τιμά το αντικειμενό του δε χάνεται...Ο κακός θα πάει στον Γερμανό και θα λέει και ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες.Τώρα μιλάμε για τους ΜΠΔ, αν είναι ΜΜ ή για το αν θα γίνω εγω καλός μηχανικός?Οποιοσδήποτε μηχανικός γίνει καλός, θα του αναγνωριστεί.Οποιοσδήποτε δεν γίνει, πάλι θα του αναγνωριστεί.Το θέμα είναι οτι οι ΜΠΔ επαγγελματικά και ακαδημαικά είναι ΜΜ.Το να συζητάμε για το αν θα γίνουμε καλοί μηχανικοί, είναι σαν να συζητάμε στη 1η δημοτικού για τις πανελλήνιες(για μένα που είμαι πρωτοετής).Τώρα βέβαια πότε εγω είπα οτι το δίπλωμα μου με έχει εξασφαλίσει, όπως είπε κάποιος άσχετος, είναι μυστήριο.

 

Εκεί πέρα αν ψάχνει για μηχανολόγο ο ΜΠΔ δεν...απλά πραματάκια...

 

Αντε στη γωνία να δείς αν έρχομαι σιδερά...

 

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια πότε εγω είπα οτι το δίπλωμα μου με έχει εξασφαλίσει, όπως είπε κάποιος άσχετος, είναι μυστήριο.

 

Δε νομίζω ότι αυτό το είπε για σένα προσωπικά... Απλά στα πρώτα έτη μιας σχολής όλοι οι καθηγητές, οι παρατάξεις κτλ σου δημιουργούν την αίσθηση ότι ο οποισδήποτε απόφοιτος θα ειναι μηχανικάρα... Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα καθηγητή στο πρώτο εξάμηνο, το τι μας έλεγε δε φαντάζεσαι... Μόνο που δεν μας είπε ότι είμαστε επιπέδου ΝASA...

Γενικά, όλοι σε μια σχολή έχουν την τάση να υπερεκτιμούν και να μεγεθύνουν τα πράγματα... Μπορεί (σκέψου κριτικά εδώ, όχι επι προσωπικού) να έχεις πέσει και συ θύμα αυτής της κατάστασης... Δεν είναι κρίμα να μάθεις μια μέρα ότι αυτό που πίστευες δε ισχυε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.