Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφώνω... Κάποιες τέτοιες περιπτωσεις είναι και γνωστές... Αλλά ο καλός μηχανικός που αγαπα και τιμά το αντικειμενό του δε χάνεται...Ο κακός θα πάει στον Γερμανό και θα λέει και ευχαριστώ...

 

Συμφωνώ σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αυτό το είπε για σένα προσωπικά... Απλά στα πρώτα έτη μιας σχολής όλοι οι καθηγητές, οι παρατάξεις κτλ σου δημιουργούν την αίσθηση ότι ο οποισδήποτε απόφοιτος θα ειναι μηχανικάρα... Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα καθηγητή στο πρώτο εξάμηνο, το τι μας έλεγε δε φαντάζεσαι... Μόνο που δεν μας είπε ότι είμαστε επιπέδου ΝASA...

Γενικά, όλοι σε μια σχολή έχουν την τάση να υπερεκτιμούν και να μεγεθύνουν τα πράγματα... Μπορεί (σκέψου κριτικά εδώ, όχι επι προσωπικού) να έχεις πέσει και συ θύμα αυτής της κατάστασης... Δεν είναι κρίμα να μάθεις μια μέρα ότι αυτό που πίστευες δε ισχυε?

 

Αυτό που πίστευα και αυτό που πιστεύω είναι οτι πρέπει να είμαι καλός στη δουλειά μου.Εδω δεν διαφωνούμε για αυτό, αλλα για το ποιά θα είναι η δουλειά μου...Τα ΕΔ δηλαδή, και αν τα αξίζω ή όχι, το οποίο μπορούμε να το κρίνουμε λέγοντας για τα μαθήματα που κάνω.

 

Συμφωνώ σε όλα.

 

Και που διαφωνείτε κύριε?Στο οτι οι ΜΠΔ κάνουν ολα τα μαθήματα των ΜΜ?Διαφωτίστε μας.Με γεγονότα και επιχειρήματα αν μπορείτε.

 

Και σου ξανααπαντάω για 33η φορά: Σου ειπα τη γνώμη μου πως πρέπει να δίνονται τα ΕΔ... Παίρνοντας τα μαθήματα που διδάχτηκες...

Εσύ λοιπόν που θα κάνεις μαθήματα μιάς ροής των ΜΜ, να πάρει τα ΕΔ αυτής και μόνο της ροής...Αντιστοίχως, εγώ να είχα μόνο τα ΕΔ ενός ενεργειακού μηχανικού... Συμφωνούμε?

(Πήγαινε παιδί μου(δε το λέω ειρωνικά αλλά με πολύ στοργή) για καφεδάκι στου Κουμ Καπί, να μιλήσεις και με συμφοιτητές σου, να δεις και αυτοί πως το βλέπουν το θέμα...Θα εκπλαγείς με πολλές απαντήσεις...)

 

Και σου είπα οτι συμφωνώ αλλά με δεδομένη τη παρούσα κατάσταση, διαλέξαμε τη σχολή για αυτό το λόγο.Μας αδικεί με λίγα λόγια να γίνει τώρα αυτός ο διαχωρισμός.Ελπίζω τώρα και εγω να έγινα κατανοητός.Που και πάλι θεωρώ πλήρως αντιπαιδαγωγικό να σου λέει η σχολη που θα δουλέψεις.Η κατεύθυνση δεν είναι ΟΛΑ τα μαθήματα αλλά ένα μέρος, στο οποίο εσύ θες να ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ.Εμείς εμβαθύνουμε πολύ στους αλγόριθμους,στη τεχνητή νοημοσύνη,στα οχήματα, στη ρομποτική, και στη μηχατρονική και εμβαθύνουμε λιγότερο στην ενέργεια.Αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν θα μάθουμε το θεώρημα του Fourier και την ΑΔΕ!

 

Τώρα συνάδελφοι οι αφιερωσεις στο Youtube δε σας τιμάνε καθόλου... Δε συζητάνε έτσι αυτοί που αυτοαποκαλούνται μηχανικοί... Ήρεμα και ωραία...

 

Μα ο Αrchytas δεν είναι μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΔ δηλαδή, και αν τα αξίζω ή όχι, το οποίο μπορούμε να το κρίνουμε λέγοντας για τα μαθήματα που κάνω.

 

Βρε Βαγγέλη τελειώνε εσύ την σχολή, μπες στο ΤΕΕ και μετά βλέπουμε αν αξίζεις ή όχι... όλα κρίνονται στην δουλειά... Αλλώστε τι σημαίνει αξίζω? Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει για το αν αξίζει... Και γω πιστεύω ότι αξίζω να παιρνω τις καλύτερες εργολαβίες, ο άλλος πιστεύει ότι είναι υπερμηχανικάρα... Τι αξίζεις θα φανεί μετά από καιρό, όχι τώρα σε ακαδημαικό επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

ο άλλος πιστεύει ότι είναι υπερμηχανικάρα

 

Εγώ είμαι ο http://www.youtube.com/watch?v=4_2nhGepU5k

 

και ο vaggelhs92 ο http://www.youtube.com/watch?v=q8zSlL4K1KM

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά!Άλλο σου λέω και σε άλλο μου απαντάς.Αρκεί που έχω τα ίδια μαθήματα ΜΜ για να εχω τα ΕΔ ΜΜ?Γιατί αν αρκεί δεν ξέρω που διαφωνούμε.

 

Και σου ξανααπαντάω για 33η φορά: Σου ειπα τη γνώμη μου πως πρέπει να δίνονται τα ΕΔ... Παίρνοντας τα μαθήματα που διδάχτηκες...

Εσύ λοιπόν που θα κάνεις μαθήματα μιάς ροής των ΜΜ, να πάρει τα ΕΔ αυτής και μόνο της ροής...Αντιστοίχως, εγώ να είχα μόνο τα ΕΔ ενός ενεργειακού μηχανικού... Συμφωνούμε?

(Πήγαινε παιδί μου(δε το λέω ειρωνικά αλλά με πολύ στοργή) για καφεδάκι στου Κουμ Καπί, να μιλήσεις και με συμφοιτητές σου, να δεις και αυτοί πως το βλέπουν το θέμα...Θα εκπλαγείς με πολλές απαντήσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.