Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Ξέρουν οι ΜΜ ενεργειακής ροής μεταλλικές κατασκευές?Δεν απαριθμώ τα μαθήματα κατασκευών που έχουμε γιατί θα καταντήσω βαρετός.Πότε θίχτηκαν οι ΜΜ?Έχω επιστολές και καταστατικά που δηλώνουν ξεκάθαρα οτι είναι υπερ της ένταξης και υπέρμαχοι της μετονομασίας ακόμη.Στο εξωτερικό δεν είναι αδύνατο ο ΜΜ να υπογράφει ηλεκτρολογικά όπως δεν είναι αδύνατο ο ΗΜ να υπογράφει μηχανολογικά...

 

Βαγγέλη μου τα έχουμε ξαναπεί αυτά και δε θέλουν να την ξανακάνουμε ξανά την κουβέντα από την αρχή... Πηγαίνε μια βόλτα όταν θα ανέβεις στην Αθήνα, μιλάμε με κανά Μηχανολόγο ΕΜΠ ή ΑΠΘ (που να είναι απόφοιτος, όχι κανα φίλο ή συμμαθητή σου) και συζητήστε τα...Θα δεις οτι η προκατάληψη υπάρχει και θα με θυμηθείς... Άκου και κάποια που σε περνάει 8 χρόνια, κάνει master (τρομάρα μου) στους ΜΠΔ Χανίων και έχει δει 5 πράγματα παραπάνω...Δε λέω ότι έχω απόλυτο δίκιο, αλλά το κατί τις μου το γνώρισα, το βίωσα, το είδα...

Όταν είπα οτι να δίνονται τα ΕΔ ανάλογα το Πρόγραμμα Σπουδών, εννοούσα ανάλογα με τη ροή που διάλεξε ο κάθε φοιτητής...Ας πούμε, εγώ σα Ηλεκτρολόγος Ενεργειακος, να μην έχω τα δικαιώματα του κλάδου του Ηλεκτρονικού...Έτσι λοιπόν, ο Μηχανολογός Ενεργειακής Ροής να μην έχιε όλατα υπόλοιπα ΕΔ...Νομίζω ότι τώρα είναι πιο κατανοητή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όμως ενώ θίγονται όπως λες προτιμάνε την σαλαμοποίηση (οι σύλλογοι τους πιέζουν γι αυτό βεβαίως) από το να τους έβγαζαν δικαιώματα που αντιστοιχούν στις σπουδές τους αυτό τονίζω συνεχώς

 

Τώρα πως θίγονται οι μηχανολόγοι από τους μηχανικούς παραγωγής που έχουν τα 2/3 κοινά και τα ίδια δικαιώματα και δεν θίγονται από τους ηλεκτρολόγους που έχουν μόνο τις ηλεκτρικές μηχανές πλέον κοινές επί της ουσίας δεν μπορώ να αντιληφθώ

 

Γιατί πολύ απλά συνάδελφε, ο σύλλογος μηχανολόγων είναι ενιαίος με το σύλλογο των ηλεκτρολόγων...Ο σύλλογος ονομάζεται:

Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων...

Είμαστε σα δίδυμα αδέρφια (χαχαχαχαχαχαχα). Αλλά αν μιλήσει ξεχωριστά με έναν Μηχανολόγο, θα δεις ότι και αυτός δε γουστάρει αυτήν την σαλαμοποίηση...Αλλά πως να το πολεμήσεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μου τα έχουμε ξαναπεί αυτά και δε θέλουν να την ξανακάνουμε ξανά την κουβέντα από την αρχή... Πηγαίνε μια βόλτα όταν θα ανέβεις στην Αθήνα, μιλάμε με κανά Μηχανολόγο ΕΜΠ ή ΑΠΘ (που να είναι απόφοιτος, όχι κανα φίλο ή συμμαθητή σου) και συζητήστε τα...Θα δεις οτι η προκατάληψη υπάρχει και θα με θυμηθείς... Άκου και κάποια που σε περνάει 8 χρόνια, κάνει master (τρομάρα μου) στους ΜΠΔ Χανίων και έχει δει 5 πράγματα παραπάνω...Δε λέω ότι έχω απόλυτο δίκιο, αλλά το κατί τις μου το γνώρισα, το βίωσα, το είδα...

Όταν είπα οτι να δίνονται τα ΕΔ ανάλογα το Πρόγραμμα Σπουδών, εννοούσα ανάλογα με τη ροή που διάλεξε ο κάθε φοιτητής...Ας πούμε, εγώ σα Ηλεκτρολόγος Ενεργειακος, να μην έχω τα δικαιώματα του κλάδου του Ηλεκτρονικού...Έτσι λοιπόν, ο Μηχανολογός Ενεργειακής Ροής να μην έχιε όλατα υπόλοιπα ΕΔ...Νομίζω ότι τώρα είναι πιο κατανοητή...

Α τώρα κατάλαβα τι εννοείς.Αν εννοείς να δίνονται τα ίδια ΕΔ σε μένα με αυτόν που διαλέγει την ανάλογη ροή στους ΜΜ με βρίσκεις σύμφωνο.Αλλα απο τη στιγμή που δεν δίνονται γιατί εγω(οι ΜΠΔ) να είμαι ο loser?Δεν έχω δίκιο?Αλλά και πάλι εγω πιστεύω οτι αν καταργηθούν τα ΕΔ και ο καθένας απλά κάνει οτι ξέρει ακόμα καλύτερα.Αλλά αν όπως λές δίνονταν ΕΔ ανάλογα με τη ροή δεν θα υπήρχε μεγάλη εξειδίκευση?Ενιαίο δίπλωμα δεν θέλουμε?Το έχω ξαναπεί, έχω βάλει τα ΠΣ των ΜΜ ΑΠΘ και το δικό μου κάτω, ταυτίζονται.Μόνο στο 9 εξάμηνο έχουνε ενα μηχανολογικό εργαστήριο.Εμείς δεν έχουμε, έχουμε ρομποτική στο 9 εξάμηνο.Γενικά αν απο μια σχολή έβγαιναν απόφοιτοι 2 ταχυτήτων...τι νόημα να είναι μια η σχολή?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κάνεις λάθος θες να κάνουμε 1 poll μέσα στο φόρουμ να δεις οτι η πλειοψηφία ηλεκτρολόγων ΚΑΙ μηχανολόγων θέλουν την σαλαμοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να δίνονται τα ίδια ΕΔ σε μένα με αυτόν που διαλέγει την ανάλογη ροή στους ΜΜ με βρίσκεις σύμφωνο.

 

Ναι αυτό εννοώ...Δεν είναι πιο τίμιο αυτό? Να πει το ΤΕΕ: Για να δω Βαγγέλη τι έμαθες? Αυτά? Λοιπόν, σου δίνουν τα ΕΔ που αντιστοιχούν σε αυτά...

Loser δε θα θεωρηθείς επειδή ο ΜΜ θα έχει περισσότερα ΕΔ από σένα...Περισσότερο να σε ανησυχεί αν αυτά ΕΔ που σου δίνει τώρα το κράτος μπορεί να τα αξιοποιήσεις σωστά...Π.χ. βαγγέλη έρχεται σε 7 χρόνια ένας πελάτης στο γραφείο σου, στο οποίο δηλώνεις ότι κάνεις Η/Μ μελέτες, και σου ζητάει να κάνεις την μελέτη σύνδεσης του Φ/Β πάρκου του με το δίκτυο της ΔΕΗ...Τι θα του απαντήσεις, συγνωμη αλλά εγώ είμαι ΜΠΔ και δε έχω κάνει ΣΗΕ? Αυτό δε είναι σωστή απάντηση... Οπότε τα ΕΔ σου να τα χρησιμοποίησεις σοφά και προς όφελος του πελάτη πάνω από όλα... (σε αναλογία, εγώ αρνήθηκα να υπογράψω μελέτη δικτύου εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου γιατί δε το ξέρω το αντικείμενο...)

Κάτι άλλο επίσης: Μιλάω με πολλά παιδιά ΜΠΔ κάθε μέρα...Και τους ρωτάω: που θέλετε να δουλέψετε? Μου λένε: θέλω να κάνω Φ/Β...Ωραία λέω, και κάνω την ερώτηση παγίδα: Πόσο Φ/Β στοιχεία υπάρχουν στο εμπόριο? Ε λοιπόν κανείς δε μου έχει δώσει μια σωστή απάντηση... Και εξώ στην πιάτσα όταν θα σου συμβεί μια τέτοια φάση δε μπορείς να απαντήσεις: 'συγνώμη αλλά εγώ είμαι ΜΠΔ και ο Γεωργιλάκης που έκανε το μάθημα των ΑΠΕ όταν μπήκα εγώ στην σχολή είχε φύγει για το ΕΜΠ...' Εκεί τα πράγματα είναι ζόρικα...

Συνεπώς, τα ΕΔ που θα σου δώσει απλόχερα το κράτος να τα χρησιμοποιήσεις σοφά και σωστά, και μη προσπαθήσεις ποτέ να ξεγελάσει κάποιον...Αν θα γίνεις σε 7 χρόνια καλός μηχανικός, θα φανεί...Ήδη εγώ, αν και διαφωνώ σε κάποια θέματα μαζί σου, εκτιμώ ότι ενώ είσαι πρωτοετής νοιάζεσαι για το μέλλον σου στο επαγγελματικό στίβο και αντί να πάς να πιεις καμμιά μπύρα, μιλάς με μεγαλύτερους για θέματα τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κάνεις λάθος θες να κάνουμε 1 poll μέσα στο φόρουμ να δεις οτι η πλειοψηφία ηλεκτρολόγων ΚΑΙ μηχανολόγων θέλουν την σαλαμοποίηση?

 

Σου είπα, είμαστε δίδυμα αδέρφια...Αν πειράξεις τα ΕΔ του αδερφού σου, θα πέσει όλη η οικογένεια να σε φάει...

Link to comment
Share on other sites

Ήδη εγώ, αν και διαφωνώ σε κάποια θέματα μαζί σου, εκτιμώ ότι ενώ είσαι πρωτοετής νοιάζεσαι για το μέλλον σου στο επαγγελματικό στίβο και αντί να πάς να πιεις καμμιά μπύρα, μιλάς με μεγαλύτερους για θέματα τέτοια...

 

Ο καθηγητής το βάζο της ζωής και οι μπύρες

 

Πάντα θα υπάρχει χώρος/χρόνος για δυο μπύρες! :smile: :D

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής το βάζο της ζωής και οι μπύρες

 

Πάντα θα υπάρχει χώρος/χρόνος για δυο μπύρες! :smile: :D

 

Σοφός ο καθηγήτης...Τι είναι η ζωή χωρίς μια μπύρα?

Link to comment
Share on other sites

Να πως στα αραδιάζω ενα-ενα!Έχουμε 2 μαθήματα φωτοβολταικών στο 9 εξάμηνο(επιλογής όμως).Το επάγγελμα του μηχανικού, πόσο μάλλον του μηχανολόγου είναι πολύ ρευστό(κατά τη γνώμη μου πάντα).Αν δίνεις τα ίδια ΕΔ του δίνεις και περιθώριο επιλογών για εξειδίκευση, και εσύ μεταπτυχιακό κάνεις, αλλά και για εξέλιξη.Ίσως να μην ξέρω πολλά αλλά ένα γνώρισμα του μηχανικού είναι οτι ενημερώνεται και εξειδικεύεται μόνος του.Αν δεν του το δώσεις είναι σαν να του λές:"εσυ θα πας στο εργοστάσιο, εσυ στην οικοδομή, εσυ σύμβουλος και εσύ άνεργος".Ακούγεται σωστό?Απο ένα πολυτεχνείο δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοια εξειδίκευση...Πόσες φορές έχουνε γίνει εκρήξεις φυσικού αερίου?Όλοι οι ηλεκτρολόγοι είναι φιλότιμοι σαν και εσένα?Η γέφυρα Ριο-Αντίρριο είναι υπογεγραμμένη απο μηχανολόγο...το ήξερες?Βλέπεις να "ταλαντώνεται" καθόλου?Να σου πω ένα άλλο παράδειγμα.Ένας ΜΜ διαλέγει κατασκευαστική ροή και κάνει μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων.Γιατί να μην μπορεί να δουλέψει ως σύμβουλος?Άμα του αρέσουν και τα δύο(που στο κάτω-κάτω για αυτο τη δηλώσαμε τη σχολή) γιατι να του το στερήσεις?Και ξαναλέω ενιαίο δίπλωμα...

 

Όπα για κάτσε...τι εννοείς ο ΜΜ θα έχει περισσότερα δικαιώματα απο μένα?Δικαιώματα ανα κατεύθυνση δεν είπαμε?Το αλλάζεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα του μηχανικού, πόσο μάλλον του μηχανολόγου είναι πολύ ρευστό(κατά τη γνώμη μου πάντα).Αν δίνεις τα ίδια ΕΔ του δίνεις και περιθώριο επιλογών για εξειδίκευση, και εσύ μεταπτυχιακό κάνεις, αλλά και για εξέλιξη.Ίσως να μην ξέρω πολλά αλλά ένα γνώρισμα του μηχανικού είναι οτι ενημερώνεται και εξειδικεύεται μόνος του.

 

Μα αυτό ακριβώς σου λέω...Ο μηχανικός έχει τέτοια εμβέλεια που όμως είναι επικίνδυνη για το επάγγελμα... Πολύ επικίνδυνη... Και δυστυχώς αυτό δε ειναι καθόλου καλό... Ας πουμε κάτι απλο, όταν θα τελειώσεις το ΜΠΔ αλλά ψάχνοντας μόνος σου με σεμινάρια, βιβλία κτλ μάθεις και για θέματα πολιτικού μηχανικού ή τοπογράφου, το σωστό είναι το ΤΕΕ να σου δώσει τα ανάλογα ΕΔ? Δε νομίζω...

Αφού πιστεύεις ότι ο Μηχανικός πρέπει να έχει το περιθώριο να διαλέξει την ειδικευσή του, τότε το σωστό είναι το ΤΕΕ να δίνει σε όλους τους απόφοιτους όλα τα ΕΔ και ο κάθε ένας να τα εκμεταλλεύεται...Δλδ ο ΗΜ να έχει δικαιώματα ΠΜ, ο Αρχιτέκτονας δικαίωμα ΧΜ κτλ...Ξέρεις τι θα γίνει μετά? Το μαλλιοτράβηγμα...

Το σωστό (κατα τη γνώμη μου πάντα, εγώ μόλις 26 είμαι και ακόμα μαθαίνω) είναι το ΤΕΕ να δίνει τα ΕΔ που αναλογούν στα μαθήματα που διδάχτηκε ο καθένας...Αυτό ισχύει και στα masters...Γνωρίζεις ότι υπαρχουν απόφοιτοι σχολών που κάνουν πολύ καλά masters αλλά δε μπορούν να πάρουν τα ΕΔ που τους αναλογούν...

Εγώ δλδ που είμαι ΗΜΜΥ Ενεργειακός, τώρα που θα τελειώσω το Master πάνω στην Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων, θα έχω τα ίδια ΕΔ που είχα και πριν 2 χρόνια...Καλά, η χασούρα σε μένα δεν είναι τίποτα, σε κάποιον άλλο όμως είναι μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.