Μετάβαση στο περιεχόμενο

mechanical handbook


Vlad

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να αγοράσω κάποιο mechanical engineering handbook, εχετε κατι να προτείνετε???

στη βιβλιοθήκη της σχολής είχαμε το mark's... ... τoυ εκδ. οικου, Mc graw hill,

νομιζετε οτι καποιο ειναι καλυτερο?? εχετε κάποιο και σας εχει φανεί χρήσιμο??

Link to comment
Share on other sites

δε ψάχνω κάτι συγκεκριμένο, απλά σε ενα βιβλιο να υπαρχει μπολικη πληροφορια συγκεντρωμενη...αντι να εχω πχ 4-5-6 βιβλια. (θερμοδυναμική. ρευστά. στοιχεια μηχανών, αντοχής, κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

Kαι τώρα μια αιχμηρή ερώτηση. Mechanical Handbook; Tι να το κάνεις! Μπορείς να βρείς πολλά σε torrents πάντως, και εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα τετοιο. Γραφει τεχνικη ατζεντα και μου το εδωσαν απο ενα μηχανουργειο στην θεσσαλονικη. εχει μεσα ολα αυτα που θες να τα εχεις γρηγορα και μαζι σου ακομα και στο εργο. αν θες να σου στειλω τα στοιχεια του μηχανουργειου και ρωτα τους που το βρησκουν ή αν μπορουν να σου στειλουν ενα σαν διαφημιστικο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα τετοιο. Γραφει τεχνικη ατζεντα και μου το εδωσαν απο ενα μηχανουργειο στην θεσσαλονικη. εχει μεσα ολα αυτα που θες να τα εχεις γρηγορα και μαζι σου ακομα και στο εργο.

 

Aν είναι αυτό που φαντάζομαι ("ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΤΖΕΝΤΑ" Εκδόσεις Βαρδίκος) μπορεί να το προμηθευτεί από τον Παπασωτηρίου. Είναι 400 περίπου σελίδες("Περιλαμβάνει την ουσία 45 Τεχνικών Τόμων 12000 σελίδων") από Μαθηματικά και Φυσική μέχρι στοιχεία μηχανών,υδραυλική,ναυπηγική και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς από Τεχνικά ζητήματα. Συνοπτικό τυπολόγιο με επεξήγηση εφαρμογές και νομογραφήματα-πίνακες. Είναι πολύ περιεκτικό και πρακτικό ως προς τη δομή των περιεχομένων αλλά και το σχήμα.

Φαντάζομαι θα καλύπτει τις ανάγκες σου...

Link to comment
Share on other sites

δε ψάχνω κάτι συγκεκριμένο, απλά σε ενα βιβλιο να υπαρχει μπολικη πληροφορια συγκεντρωμενη...αντι να εχω πχ 4-5-6 βιβλια. (θερμοδυναμική. ρευστά. στοιχεια μηχανών, αντοχής, κτλ..)
Υπάρχει το "Mechanical Engineering Handbook" της CRC Press. Μπορείς να το βρεις ίσως και στο διαδίκτυο. Κοίταξε και στο Google Books γιατί θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα βιβλία σε πλήρες κείμενο.
Link to comment
Share on other sites

Kαι τώρα μια αιχμηρή ερώτηση. Mechanical Handbook; Tι να το κάνεις! Μπορείς να βρείς πολλά σε torrents πάντως, και εξαιρετικά.

 

μαλλον μπορώ να βρω τα πάντα σε torrent, αλλά δε μου αρέσει καθόλου το ηλεκτρονικό διάβασμα..

όσο για το αν το χρειαζομαι...χμ...μπορει να μη το χρειαστώ και ποτέ...απλά θα ήθελα να έχω κάτι τέτοιο μήπως τυχόν και κάποτε μου φανεί χρήσιμο.

 

aginor αν δεν ειναι το ίδιο με αυτό που ανέφερε ο civilcad, ναι θα με ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες,

θα ψάξω και όσα μου είπατε, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφεραν και παραπάνω οι συνάδελφοι, θα πρότεινα και εγώ να προμηθευτείς μια "Τεχνική Ατζέντα" ή "Ατζέντα του Μηχανικού" όπως λενε. Κυρίως σε μεγάλα βιβλιοπωλεία θα έχει. Ο Παπασωτηρίου για παράδειγμα θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.