Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή απο ένσημα ΙΚΑ σε σπιτι μηχανικού


Recommended Posts

Καλημερα σας

Υστερα απο αρκετή αναζήτηση νομίζω πως δεν υπάρχει κατι αντιστοιχο στο forum, οπότε ανοιγω νεο θεμα. Αν εκανα λάθος και υπαρχει, ζηταω προκαταβολικά συγνωμη. Ελπιζω να το ανοιγω στη σωστή κατηγορία....

 

Παμε στο θεμα λοιπον... :)

 

Στα μελλοντικά σχέδια και οταν βρεθουν τα χρήματα, σκεπτομαι με τη γυναίκα μου να φτιαξουμε ενα σπιτάκι... Και η γυναικα μου είναι μηχανικός (Ναυπηγος- μηχανολόγος μηχανικός)

 

Ειδα το προφανες σε πολλά θεματα που έχουν ανοίξει, ότι μπορουμε να υπογράψουμε τις μελέτες εμεις και να γλυτώσουμε τα χρήματα των μελετων Η/Μ (αυτο ελειπε να επρεπε να πληρώσουμε αλλο μηχανικό)

 

Αυτο που δεν είδα είναι αν (και με ποια διαδικασία) μπορουμε να γλυτώσουμε ενσημα ΙΚΑ κατα την κατασκευή του κτηρίου.

Γνωρίζω ότι οι μηχανολόγοι μηχανικοί έχουν απεριόριστα δικαιώματα ηλεκτρολόγων, υδραυλικών και λοιπον ειδικοτήτων (και εγκαταστατών).

Αυτο τουλάχιστον εμαθα απο τη Δ/νση Ανάπτυξης και το τμήμα επαγγελματικών αδειών...

 

Δηλαδή τυπικά μπορώ να παρω τα εργαλεία μου και να φτιαξω μονος μου ολες τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, τις υδραυλικές, καυστήρες, λεβητες, σωληνώσεις κλπ κλπ...

Επομένως λογικά θα μπορούμε να γλυτώσουμε και τα αντίστοιχα ενσημα ΙΚΑ, ή τουλάχιστον να πληρώσουμε πιο λίγα.

 

Αν γνωρίζεται πως γινεται αυτο.... (και αν γίνεται ... )Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ 1 Δεν υπαρχει βιασύνη. Δεν υπάρχουν λεφτα προς το παρόν...

 

ΥΓ 2

Προφανως και δε μπορω να αναλάβω μονος μου την εγκατάσταση όλων αυτών που προανέφερα. Ουτε ξερω, ουτε μπορώ, αλλα ούτε και θελω...

Αλλά αν μπορω να γλυτώσω χρήματα .... Αυτο το θέλω... ;)

 

ΥΓ 3

Ενας επιπλέον λόγος που ρωτάω είναι γιατί σκέπτομαι και για προκατ. Αυτό είναι και ενα απο τα βασικά επιχειρήματα (η μειωμένες οφειλές στο ΙΚΑ απο τα ένσημα). Κατα τα άλλα οι τιμές τους είναι σχεδόν οι ίδιες, αποτι κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που ξέρω να απαλάσει το ΙΚΑ είναι τον οικοδόμο που χτίζει το δικό του σπίτι και πάλι μέχρι 10-20% των ενσήμων το πολύ.

Ο μηχανικός έχει κάποιες απαλλαγές στην αμοιβή μελετών-επίβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες που αναφέρεις δεν έχουν υποχρέωση ΙΚΑ. Για τις άλλες, που δεν ανέφερες (μπετά, τούβλα, σοβάδες, πλακάκια κλπ), δεν απαλλάσσεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.