Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός επίβλεψης


Recommended Posts

Σε αυτόν τον νόμο, αναφέρονται οι υποχρεώσεις όσο αφορά τα μέτρα ασφαλείας.

 

Ενδιαφέρομαι, για τις υποχρεώσεις που έχει ένας μηχανολόγος που έχει αναλάβει την επίβλεψη των Η/Μ σε μια οικοδομική άδεια. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ας πάρουμε για παράδειγμα την πρώτη Η/Μ εργασία που γίνεται στην οικοδομή, δηλαδή την θεμελιακή γείωση. Αύριο πχ πρέπει να κατασκευαστεί θεμελιακή. Εγώ πρέπει:

 

Να παραδόσω το σχέδιο της μελέτης στον υπεργολάβο των ηλεκτρολογικών?

Συγχρόνως να δώσω οδηγίες?

Αυτά θα γίνουν στο εργοτάξιο?

Πρέπει να είμαι από πάνω κατά την εκτέλεση των εργασιών, τουλάχιστον στην αρχή?

 

Θέλω να καταλήξω στο εξής: Πάω το μεσημέρι και βλέπω ότι δεν έχει γίνει καλή εκτέλεση. Πχ οι αποστάσεις των στιρηγμάτων της ταινίας με τον οπλισμό δεν είναι οι κατάλληλες και δεν έχουν εφαρμόσει σωστά (στραβοπιάνουν κλπ). Τα παραπάνω είναι επαλαμβανόμενα. Επίσης, σποραδικά παρατηρείται ότι η ταινία παιρνάει από σημεία στα οποία δεν υπάρχει επαρκής επικάλυψη και διάφορες άλλες λεπτομέρειες. Ή μπορεί να χρησιμοποιήθηκαν λάθος υλικά, διαφορετικά από αυτά της μελέτης.

 

Με απασχολεί λοιπόν, ποιες είναι οι συμβατικές μου υποχρεώσεις, ώστε να είμαι "καλυμένος" απέναντι στην κακή εργασία και να μπορώ να υποδείξω επεμβάσεις-ξηλώματα χωρίς να θεωρούμε υπαίτιος.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα πράγματα γράφονται σε αυτό το pdf του Θ.Γ. Βουδικλάρη. (ειδικά μετά την σελ. 17)

 

Η απάντηση στις ερωτήσεις σου, εξαρτάται από τη σχέση εμπιστοσύνης που έχεις με τον εργολάβο. Αν τον ξέρεις και τον εμπιστεύεσαι, τότε τα πράγματα είνα απλά.

Αν όμως είναι η πρώτη φορά που τον βλέπεις και σε βλέπει, τότε θα πρέπει να ξεκαθαριστεί ένα πράγμα: ότι ΕΣΥ (ως επιβλέπων) είσαι υπεύθυνος για την δουλειά, και ότι θα πρέπει να σε ενημερώνει για κάθε εργασία, παραγγελία, τροποποίηση, κτλ που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πολύ χρήσιμο το link. Δυστυχώς, το ζουμί όσο αφορά την επίβλεψη είναι το εξής:

 

Έλλειψη ορισμού επίβλεψης και υποχρεώσεων επιβλέποντος ! ! !

Έλλειψη διαχωρισμού αρμοδιοτήτων αναλόγως ειδικότητας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.