Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Φωτοβολταϊκά: αξίζει το ρίσκο;


lenaw

Recommended Posts

γεια σας ειμαι νεο μελος εγω που ετοιμαζομαι να κανω παρκο 5 στρεματων και χωρις καθολου χρηματα απο μενα δανειο αχ! μπηκα εδω για να μαθω καποια πραγματα περισσοτερα αλλα απο οτι βλεπω πρεπει να μαθω να πλεκω σε καμια φυλακη θα περασω τα υπολοιπα χρονια αυτα μου λενε οι φιλοι μου εσεις τι λετε να προχωρησω? η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις μεγάλη μονάδα .

Σιγά σιγά και μην προτρέχεις.

Ξεκίνα αν θες τι γνώμη μου από 20άρι άντε 40άρι πάρκο και εάν δεις ότι πάει καλά επεκτείνεσαι στην συνέχεια .

Το έχω πει πολλές φορές ότι τα χρήματα που παίρνουμε από την τράπεζα πρέπει να θεωρούνται από εμάς ως συμπλήρωμα στο συνολικό ποσόν μας και όχι

εξ' ολοκλήρου το ποσό και κυρίως αναφέρομαι στα πάρκα των 100KW .

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι νεο μελος εγω που ετοιμαζομαι να κανω παρκο 5 στρεματων και χωρις καθολου χρηματα απο μενα δανειο αχ! μπηκα εδω για να μαθω καποια πραγματα περισσοτερα αλλα απο οτι βλεπω πρεπει να μαθω να πλεκω σε καμια φυλακη θα περασω τα υπολοιπα χρονια αυτα μου λενε οι φιλοι μου εσεις τι λετε να προχωρησω? η οχι?

 

Συγνώμη αλλά τι επένδυση θα κάνεις χωρίς χρήματα?

σου έχει κάνει κάποιος μελέτη γιατί πάρκο 5 στρ δεν υπάρχει, υπάρχει πάρκο xKWp.

 

Ξεκίνα πρότα να σου κάνει κάποιος μια μελέτη για να φτιαχτεί ένα Light Business Plan και το βλέπεις.

 

Επίσης αν θέλεις μου απαντάς αλλά γιατί θα πάς φυλακή επενδύοντας σε ΑΠΕ? Οι φίλοι φαντάζομαι θα είναι σύμβουλοιν επιχειρήσεων και έχουν κάνει τις μελέτες τους για να σου δίνουν τέτοιες συμβουλές;). Δεν ειρωνευομαι εσένα αλλά του συμβούλους που έχουν κατακλύσει το κόσμο και λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι χωρίς καμία επίγνωση του chain reaction που δημιουργούν.

Link to comment
Share on other sites

@lenaw

Μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ αν δεν έχεις καταλάβει 100% το μοντέλο, τα έσοδα, τα έξοδα και τις δεσμεύσεις που αναλαμβάνεις.

 

Μπορεί να είσαι νέος, αλλά σίγουρα δεν είσαι χαζός.

Μην πιστεύεις τους συμβούλους, αν δεν σου αναλύσουν τι σου προτείνουν, αν δεν συναντηθείς με τους κατασκευαστές που σου προτείνουν κλπ.

 

Με τις ΑΠΕ σίγουρα δε θα πλέκεις στη φυλακή, αλλά θα πας φυλακή αν κάνεις κινήσεις που δεν ξέριες που σε μπλέκουν.

 

Κάτι τέτοιοι σύμβουλοι δημιούργησαν τη φούσκα του χρηματιστηρίου.

 

Και κάτι άλλο, τα φ/β δεν πάνε με τα στρέμματα αλλά με τα kW. Και με αυτό εννοώ, ότι μπορεί να έχεις έκταση αλλά δε σημαίνει ότι μπορείς να εγκατστήσεις κάτι παραπάνω από τις δυνάμεις σου.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

lenaw

 

φυλακή δεν πας απο τις ΑΠΕ αλλά απο τις τράπεζες. Σύνηθως δεν επενδύεις πάνω απο το 30% των χρημάτων σου. Εαν δεν έχεις χρήματα δικά σου δεν ξέρω εαν η τράπεζα και με ποίους όρους θα σε δανείσει. Και αν ακόμα το κάνει θα βρεθείς υπάλληλός τους και με ευθύνες αφεντικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.