Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Απαίτηση οικοδομικής άδειας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις


kapgr

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ξεκίνησα να ανακαινίζω ένα διαμέρισμα με τις εξής εργασίες

Γκρέμισμα ενός τοίχου και μέρος ενός δευτέρου ,

Αλλαγή ενός ξύλινου πατώματος με πλακάκια

Τοποθέτηση πλακιδίων σε όλο το σπίτι,

αλλαγή των πλακιδίων του μπάνιου

αλλαγή κουζίνας .

Αλλαγή υδραυλικών

Αλλαγή ηλεκτρικών

Επίσης στο σαλόνι είχε παράθυρο και γεμίστηκε για να μπει μπαλκονόπορτα

Όταν ξεκίνησαν τα γκρεμίσματα έγινε καταγγελία με αποτέλεσμα να μαζέψουν τους μαστόρους και να πάνε αυτόφωρο.

Σε έναν μηχανικό που πήγα είπε ότι χρειάζεται άδεια μικροεπισκευών και ότι έπρεπε να ξανά βάλω το παράθυρο στην θέση του γιατί ήταν στην πρόσοψη της πολυκατοικίας

Έκανε την αίτηση που κόλλησε με τη σειρά της στην πολεοδομία επειδή είχε σφραγίδα για έλεγχο από την αρχαιολογία !!!!

Η πολυκατοικία είναι στο Κολωνό και είναι 40 χρόνων.

 

Χρειάζεται κάποια άδεια για τα παραπάνω?

Κάνοντας έναν έλεγχο περί άδειων αφού όμως είχαν προηγηθεί τα παραπάνω έχω την εντύπωση ότι από το ΓΟΚ/73 αρθ. 118 παρ1 δεν χρειάζεται ισχύει?

Και αν όχι ποιος κανονισμός ισχύει τώρα.

 

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να περιγράφουν με σαφήνεια το αντικείμενο και να μην είναι αόριστοι.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες που περιλαμβάνεις στην λίστα σου δεν αποτελούν αντικείμενο μελέτης μικρής κλίμακας. Όσο για το παράθυρο, όποια αλλαγή στηνπρόσοψη πρέπει να έχει άδεια από ΕΠΑΕ.Τώτα που διάβασες τον ΓΟΚ 73, εγώ άμα διαβάσω ένα βιβλίο πληροφορικής να έρθω να σου μάθω την δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή υδραυλικών

Αλλαγή ηλεκτρικών

Απαιτείται η έκδοση κανονικής οικ. αδείας.

 

Επιπλέον για την τροποποίηση στην όψη χρειάζεται και η συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Το παράθυρο θα το κλείσω. μπορώ να συνεχίσω τις εργασίες έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα?

 

Ναι αμέ. Πως δε μπορείς. Απλά πάρε καβάτζα μερικά πακέτα τσιγάρα. Αυτή τη φορά πιστεύω θα "μαζέψουν" και εσένα (όπως έπρεπε να είχε γίνει από την προηγούμενη)...

Link to comment
Share on other sites

Το να επέμβεις στις όψεις απαιτεί άδεια κανονική επίσης αλλάζει η μελέτη θερμομόνωσης και πιθανών θέρμανσης και υδραυλικών. Χρειάζεσαι κανονική άδεια, το θέμα με την αρχαιολογία δεν ξέρω πως λύνεται εφόσον υπήρχε πιστοποιητικό όταν κατασκευάστηκε το κτίριο θα πρέπει να εντοπιστεί και να προσκομιστεί....

 

Highlander

Link to comment
Share on other sites

Φυλακή... με αλυσίδες για το έγκλημα.

Τι λέτε ωρε στον Άνθρωπο?

Από όλες της εργασίες εργασίες που έκανε, μόνο η μετατροπή του παράθυρου χρειαζόταν άδεια. Αν το επαναφέρει ή αν το νομιμοποιήσει(λιγο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο) τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Για όλε τις άλλες χρειάζεται μόνο μια αδεια μικρής κλίμακας που μπορεί να βγάλει και μόνος του.

Πάντως γαι το σωστό της υπόθεσης έπρεπε να πάνε μέσα εσένα ως κύριο του έργου και όχι τα μαστόρια.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι δεν πήγανε εμένα μέσα γιατί απλά δεν ήμουν εκεί.

Παράλου που δεν πήγα εκεί έχω αναλάβει όλες τις ευθηνές μου.

Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι αν θα έπρεπε να πάω εγώ μέσα η όχι.

Το πρόβλημα μου είναι τι γίνεται τώρα.

Πιστεύω πως όλοι μας όταν κάνουμε κάτι πρώτη φορά με τον ένα τρόπο η τον άλλο την πατάμε λίγο η και περισσότερο.

Την επόμενη φορά, θα κάνω κάποια πράγματα σωστά γιατί τώρα απλά έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

@ alf

 

Kανεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος συναδελφε...

ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΟΑ εσωτερικων διαρρυθμίσεων..

Η μικρη κλιμακα ΔΕΝ καλυπτει αλλαγη στις οψεις, υδραυλικα και ηλεκτρολογικα....

 

 

ΥΓ. Ασε που επρεπε να κανει και εναρξη οικοδομοτεχνικου εργου στο ΙΚΑ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.