Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Απαίτηση οικοδομικής άδειας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις


kapgr

Recommended Posts

Οπως τα λέει ο terry αλλά εφόσον έχει καταστρατηγηθεί ο νόμος κάτι εκατομμύρια φορές μη πολυφωνάζουμε του ανθρώπου...

Αγαπητέ ιδιώτη, το ότι χρειάζεται άδεια για τα ηλεκτρικά και υδραυλικά που αλλάζεις δεν ισχύει για τη ταλαιπωρία σου αλλά για να εξασφαλίσει εσένα και κάποιο μελλοντικό ιδιοκτήτη ότι η κατασκευή καθοδηγείται από κάποιες παραμέτρους και προδιαγραφές που σκοπό έχουν την ασφάλειά σου και τη σωστή λειτουργία.

Οσο για το ΙΚΑ (το οποίο προσωπικά θεωρώ το μεγάλο μπελά στη δουλειά μας) είναι σημαντικό θέμα και βέβαια σε "καίει" και οικονομικά...

Αλλά γίνονται χιλιάδες έργα χωρίς ΙΚΑ και όσα γίνονται συνήθως κουτσουρεύονται στο θέμα των ενσήμων... Αρα, ας μη φανατιζόμαστε... δεν θα υπερασπιστούμε εμείς τα ξένα λεφτά και τα ξένα ένσημα... Ο καθένας τον εαυτό του... ας μη δουλέψουν χωρίς ΙΚΑ... ας κάνει το ΙΚΑ περιπολίες... Μη τρελλαινόμαστε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Ότι έγινε έγινε απλά έχω μπερδεύει με τους κανονισμούς που ισχύουν σήμερα.

Τώρα έχω μπλέξει με την αρχαιολογία και οι δουλείες θα πάνε πίσω για κανένα 3 μηνο.

Όσο για το ΙΚΑ θα το δηλώσω κανονικά .

Όσο και για την άδεια αν μου έλεγαν ότι χρειάζεται θα την έβγαζα δεν ήθελα να κάνω κουτοπονηριές το κεφάλι μου ήσυχο θέλω και να κάνω την δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

@Alf :

 

Είσαι συνάδελφος (αν δεν κάνω λάθος). Οι παραπάνω συνάδελφοι έχουν δίκιο (κανονική Ο.Α. χρειάζεται). Τι γίνεται ; Δεν θα απαντήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε παιδιά τα παλιά κτίρια δεν έχουν μελέτη Η/Μ γιατί δεν μπορεί να βάλει τα νέα ΗΜ χωρίς άδεια? Εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν παίρνεις μόνο όταν γκρεμίζεις ή χτίζεις τοίχους ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την ημερομηνια της ΟΑ για την απαιτηση ΗΜ μελετων..

Αλλα και παλι πρεπει να πληρωθουν Αρχιτεκτονικα....

Link to comment
Share on other sites

Συνένωση διαμερισμάτων κάνεις και επειδή θα αφαιρέσεις πόρτα και θα χτίσεις τοίχο λογικά θέλει Ο.Α. ...

 

 

Με αναλυτικό δεν πάει αυτό? Υπολογίζεις τι εργασίες χρειάζονται (αφαίρεση πόρτας, χτίσιμο τοίχου, σοβάντισμα, βάψιμο).

 

Μία ελάχιστη αρχιτεκτονική θα προκύψει. Αλλά οι ιδιοκτήτες θα έχουν νέες κατόψεις να κάνουν την σύσταση τους.

 

Terry επομένως ο alf καλά λέει ότι μόνο το παράθυρο χρειάζεται αποτύπωση. Μόνο αυτό επιρεάζει τα αρχιτεκτονικά. Εάν άλλαζε μόνο υδραυλικά και ηλεκτρολογικά και πλακάκια κ.τ.λ. δεν νομίζω να χρειάζεται Ο.Α. Είναι και στο τι ζητάει ο καθένας δηλαδή. Άλλοι ελεγκτές λένε αφού είναι προ νόμου Η/Μ η άδεια (κάπου 1972) νομίζω δεν χρειάζεται τίποτα σε υπάρχον. Άλλοι ζητάνε.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι και στο τι ζητάει ο καθένας δηλαδή. Άλλοι ελεγκτές λένε αφού είναι προ νόμου Η/Μ η άδεια (κάπου 1972) νομίζω δεν χρειάζεται τίποτα σε υπάρχον. Άλλοι ζητάνε.....

 

Δηλαδή αν αλλάξεις τον πίνακα, την παροχή από μονοφασικό σε τριφασικό και όλα τα ηλεκτρολογικά μπορείς να το κάνεις χωρίς άδεια;

Είχα την αίσθηση ότι δέχονται τις επισκευές του δικτύου ύδρευσης- αποχέτευσης ή την μετακίνηση του συστήματος πριζοδιακοπτών με την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά για πιο μεγάλες αλλαγές ειδικά στα ηλεκτρολογικά ότι απαιτείται ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

nikoletta Αφού δεν υπάρχει μελέτη ηλεκτρολογικών ...γιατί να βγάλεις άδεια? Αφού δεν τροποποιείς κάτι εγκεκριμένο. Δηλαδή ισχυρίζεσαι απλώς ότι πήγες το 1972 που βγήκε ή άδεια και έβαλες το τριφασικό και ότι άλλους "παπάδες" θες. Με αυτήν την λογική στο λέω.

 

Αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Ειδικά στα μηχανολογικά, το τι θα σου χρεώσουν ποικίλει από πολεοδομία από ότι έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτατε παντα στην πολεοδομια...

 

Υπαρχει πιθανοτητα αν ΔΕΝ αλλαζουν πολυ τα πραγματα εσωτερικα (πχ δυο πορτες) και η ΟΑ ειναι πριν το 1972 να μην σε υποχρεωσουν για ΗΜ.

 

Αν ομως εσυ κανεις το χωρο κοσκινο θα σε βαλλουν να ΚΑΝΕΙΣ ΗΜ μελετες απο την αρχη... Και το θεωρω λογικοτατο... Οπως και τροποποιηση ( ή συνταξη εξ αρχης) της παθητικης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.