Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μελέτη μου και οι παρατηρήσεις της


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Έχω το οικόπεδο που προανέφερα Α +0 Β +50 Γ +70 έστω θέλω να κατασκευάσω ένα σπιτάκι 10x10 χοντρικά στη μέση αυτού του οικοπέδου το υψόμετρο στη μέση έστω πως είναι +40. διαμορφώνω σε αυτό ένα επίπεδο έστω 15x15 για να πατήσει το 10x10 σπιτάκι.

Το επίπεδο αυτό λοιπόν θα έχει υψόμετρο σχετικό ώς προς το Α +40μ. Εγώ θα υπερυψώσω το σπιτάκι 1μ και το ύψος του θα είναι 1 (υπερύψωση) + 4,5 (σπιτάκι) = 5,50 ως προς το διαμορφωμένο επίπεδο 15x15 το οποίο για εμένα πλέον είναι το 0,00 το οποίο το δηλώνω ως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων του κτιρίου μου. Αν εγώ δηλώσω ως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων του κτιρίου μου το Α τότε το σπιτάκι μου είναι 40+5,5=45,5 μέτρα ψηλό.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ:

Η αφετηρία μέτρησης υψών είναι κοινή για όλα τα σχέδια

Αν δεχόταν να σημειώσω σε όλα τα σχέδια ότι το 0,00 του δαπέδου ισογείου αντιστοιχεί στο +4,78 με αφετηρία μέτρησης υψών το 0,00 του οικοπέδου δεν θα χρειάζονταν καμία αλλαγή ούτε επανεκτυπώσεις.

 

Φίλε ΚΑΝΑ, κάπως έτσι δουλεύω κι εγώ. Δηλαδή δημιουργώ μια αφετηρία μέτρησης υψών κάπου γύρω από το κτίριο συσχετισμένη με το 0,00 του οικοπέδου-γηπέδου. Συνήθως αυτή η συσχετισμένη αφετηρία είναι η βεράντα ή το έδαφος πριν την κύρια είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

spiderm

"Αν εγώ δηλώσω ως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων του κτιρίου μου το Α τότε το σπιτάκι μου είναι 40+5,5=45,5 μέτρα ψηλό."

 

[το παραπάνω το δηλώνεις ως λάθος (τουλάχιστο έτσι το καταλαβαίνω εγώ)]

 

Αυτό λοιπόν που δηλώνεις ότι αποτελεί λάθος, μου το ζητάει ο υπάλληλος, με τον οποίο και εσύ θα διαφωνούσες εν τέλει

και άρα στην ουσία συμφωνούμε, παρά του ότι μέχρι εδώ, φαίνεται να διαφωνούμε

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε δύο λάθη.

1. Η αφετηρία μέτρησης των υψών είναι μία και πρέπει να είναι κοινή σε όλα τα σχέδια. Και στο τοπογραφικό.

2. Το ύψος του κτηρίου δεν είναι η στάθμη του αλλά η κατακόρυφη απόσταση του ψηλότερου σημείου του από το φυσικό ή διαμορφωμένο έδαφος.

 

Άρα συνοψίζω. Σωστά ο ελεγκτής ζητάει στα σχέδια να υπάρχουν οι στάθμες αναφερόμενες στο Α(±0.00) του τοπογραφικού.

 

Εγώ στην θέση σου θα άλλαζα το τοπογραφικό μόνο. Το τοπογραφικό μπορεί να έχει υψόμετρα εξαρτημένα από την αφετηρία μέτρησης υψών και όχι απόλυτα υψόμετρα (από την στάθμη της Θάλασσας).

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε κάθετα γιατί εσύ εσύ εσύ και όχι αυτός όρισες ως αφετηρία μέτρησης το Α (και αυτό το όρισες στα λόγια στο σχέδιο σου πουθενά δεν φαίνεται) εγώ σου όρισα το επίπεδο που βρίσκεται στο +40.

Το κτίριο σου θέλει υψομετρική επαναμελέτη δεν είναι το θέμα σου αν θα γράψεις το υψόμετρο ως προς το σχετικό του ή το απόλυτο, όχι, αυτό έχει να κάνει μόνο με την αφετηρία όπου αυτή για να μιλάμε στην μελέτη σου και όχι στο παράδειγμα είναι λάθος.

1ον γιατί πουθενά δεν γράφεις ποια είναι εστώ και η λάθος.

2ον δεν μπορεί να είναι η 4,78 διότι σου εντόπισα σημείο στο πρώτο Post χαμηλότερο από αυτήν στους 10 πόντους από το κτίριο (ο ελεγκτής σε ψαρώνει, θα στα ξαναεπιστρέψει), να βάλεις σταθερό το δάπεδο ισογείου με σταθμη έχεις τρία ρίχτια +0,55 περίπου και να ξαναδείς λίγο από που πρέπει να μετράς για να σου βγαίνει.

3ον το θέμα σου όπως σου είπα δεν είναι να βαφτίσεις το 4,78 με 0,00 αυτό γίνεται εύκολα αν στην διαστασούλα του από κάτω στις όψεις και στις τομές έβαζες μιά μικρή παρενθεσούλα και έγραφες σχετικό +4,78 και έγραφες απλά στο διάγραμμα κάλυψης αφετηρία μέτρησης υψών το σημείο Μ του τοπογραφικού με υψόμετρο +4,78.

4ον Συμβουλές-ουσιώδη

Επαναμελέτησε τη διαμόρφωση του κτιρίου σου. Έχεις ένα κτίριο με αυλή άπειρα διαφορετικά υψόμετρα. Στην σκαλίτσα που λέγαμε (σχηματική τομή) το πόδι του άλλου θα πατάει στις 80 μοίρες (πατούσα-κνήμη) άνισα παντού, αν είναι κανένας χοντρός θα βγάλει τένοντα η αστράγαλο. Πάντα να διαμορφώνεις το δυνατόν επίπεδα περιμετρικά του κτιρίοπυ σου είναι και πιο εύκολο για την πρόσβαση και το χαμηλότερο εξ αυτών να το χρησιμοποιείς ως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων. Το κτίριο σου έχει σε κάτοψη 8 κορυφές όπου στην εκσκαφή κάθε μία πρέπει να κατεβεί σε διαφορετικό υψόμετρο το πρώτο π.χ. 1,40 το άλλο π.χ 1,48 το άλλο 2,35 (τυχαία νούμερα) και σε σχέση με το Μ, θα σε κοιτάει ο σκαφτιάς στα μάτια. Το κτίριο σου κατασκευάζεται εύκολα μετά το δάπεδο ισογείου αλλά μέχρι να φτάσεις εκεί θα αγχώνεσαι.

Πάντα όταν έχεις περίεργα υψόμετρα θα βάζεις καμπύλες για να έχεις σωστή εκτίμηση του οικοπέδου, το τοιχείο αντιστήριξης που έχεις πως βρήκες τι υψόμετρο πρέπει να έχει, βρήκες? Στα διαγράμματα τοπ-καλ καλύτερα για σένα είναι να βάζεις την κάτοψη ισογείου με τις-την στάθμες της, αντιλαμβάνεσαι καλύτερα το τι γίνεται στο οικόπεδο με τα υψόμετρα. Αυτή η στάθμη είναι πάντα σταθερή ως προς την αφετηρία μέτρησης υψομέτρων. Σκέψου πως είσαι ελεγκτής και πας να μετρήσεις το ύψος αυτού του κτίσματος μετά από καταγγελία από που θα το μετρήσεις από το Μ του τοπογραφικού?

Συνήθως όταν έχουμε αδιάφορο υψομετρικό οικόπεδο 0,+0,20,+0,40 (διαφορές υψομέτρων κορυφών) τότε μόνο δηλώνουμε ως αφετηρία το χαμηλότερο σημείο του τοπ.

Αυτά από μένα, σε τσίγκλισα λίγο παραπάνω. Θέλω αν δεν σε εκνεύρισα να ενημερώσεις με πμ τι έκανες τελικά και τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα να διαμορφώνεις το δυνατόν επίπεδα

Σε έναν χρόνο βγαίνει στην σύνταξη ο συνάδελφος..... το πάντα είναι πολύ μικρό χρονικά :)

 

υ.γ. Η συγκεκριμένη παρατήρηση (υψόμετρα), αν και σωστή κατά την γνώμη μου, είναι απλά για κάρφωμα. Γιατί αν ήταν αλλιώς θα σου έλεγε να αλλάξεις μόνο τα υψόμετρα στο τοπογραφικό και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

erling

 

 

Δέστε και τη βόρεια όψη (τροπ/νη κατά την γνώμη σου)

 

http://embedit.in/mo6aq3ZcFxx

 

το 0,00 έγινε 4,78 (όπως αναφέρω)

Υπόψη ότι όλα τα σχέδια είναι εξαρτημένα από το 0.00 (σημείο Α) του οικοπέδου

 

http://embedit.in/3JhuZHBxFw

 

 

 

να και μια άλλη εκδοχή (στο Archicad εύκολα γίνονται μετατροπές -αλλάζοντας το σημείο αναφοράς χρήστη)

 

υ.γ Συγνώμη: Τρόμαξα να βάλω to β’ ling

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά όψη συμφωνείτε;

Ποιά να βάλω;

Τα αποτέλεσμα είναι το ίδιο

Τα μέγιστα ύψη (από το Φ ή Δ.Ε ) είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο φαίνονται και αυτά είναι τα καθοριστικά

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζεις δυο σειρές υψομέτρων με διαφορετικό σύμβολο να τελειώνεις.

Μια με 0.00 στο δάπεδο του ισογείου και μια με 0.00 στο Α.

Βάλε και ένα υπόμνημα για το τι είναι ποια, και στειλ' τον στο καλό.

Archicad δουλεύεις, μόνα τους βγαίνουν τα υψόμετρα (με τον μαγνήτη στο mesh & στις πλάκες αντιστοιχα) εκμεταλλεύσου το :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.