Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόσβαση σε ιδιοκτησία για κατασκευή κτίσματος


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Σκέφτομαι να βγάλω μια άδεια οικοδομής ( όλα νόμιμα ) όμως , η πρόσβαση στο οικόπεδο γίνετε μόνο από ένα μικρο δρομάκι 1,5 μ ( νόμιμος δρόμος ) η μέσα από άλλες ιδιοκτησίες . Μπορώ να υποχρεώσω όσους γειτνιάζουν με το δρομάκι ( δεξιά και αριστερά είναι μαντρότοιχοι ) να κάνουν έστω μια προσωρινή παραχώρηση για να μπορέσουν να περάσουν τα μηχανήματα ? Επίσης μου ζητάνε να παραχωρήσω 0.90 μ σε δημόσιο δρόμο .

 

Ευχαριστώ

 

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να περιγράφουν με σαφήνεια το αντικείμενο και να μην είναι αόριστοι.

Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

 

Link to comment
Share on other sites

Την παραχώρηση θα την κάνεις, όσον αφορά τους γείτονες βασίζεσαι στην καλή τους θέληση αν θα σου κάνουν παραχώρηση

δύσκολο βέβαια αν έχουν χτίσει μαντρότοιχους, υπάρχει και ο τρόπος που χτίζαν στη Σαντορίνη αν δεν μπορείς να περάσεις γαϊδουράκι ή σωστότερα κουβάλημα των υλικών στο χέρι.

Συγχαρητήρια για την νομιμότητα του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι η απόσταση του οικοπέδου από τον κοντινότερο δρόμο που προσεγγίζεται με όχημα.

Πιθανόν μια μεγάλη πρέσα να φτάνει από τον δρόμο. Ακόμα και στην άκρη να γίνει, η σκυροδέτηση θα γίνει με πρέσα και καροτσάκια. Διαφορετικά πάμε στις εποχές που δεν υπήρχε πρέσα.

Ένα σκαρίφημα θα ήταν χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετική νομοθεσία. Ρώτα έναν δικηγόρο γιατί θα τον χρειαστείς.

Αυτό που έκανα σε ανάλογη περίπτωση ήταν να ζητήσω δικαστικώς την λεγόμενη ''δουλεία διόδου'' για την κατασκευή και μόνο, όπου περάσαμε από ξένο οικόπεδο και μετά το πέρας των εργασιών αποκαταστησαμε τυχόν ζημιές κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Αντωνάκης

Δύο ερωτηματικά σχετικά με τα ερωτήματά σου.

1. Το ακίνητο βρίσκεται εντός σχεδίου ή σε οικισμό ή εκτός σχεδίου;

2. Πως εξασφαλίζεται η αρτιότητα αφού αναφέρεις δίοδο 1,5 μ. Μήπως υπάρχει πρόσωπο σε άλλη οδό αλλά όχι πρόσβαση;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις άδεια οικοδομής με 1,5μ πρόσωπο σε δρόμο? Δύσκολο μου φαίνεται, ακόμα και εκτός σχεδίου να βρίσκεσαι.

 

Εγώ θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους, κάνε μια συζήτηση για παραχώρηση για δρόμο με τους γείτονες (με το αζημίωτο φυσικά...). Το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθούν μαζί σου. Αν θελήσεις, μπορείς να πας και δικαστικώς. Σε αυτή την περίπτωση καλό θα είναι να έχεις πάρει χαρτιά από δημόσιες υπηρείες ότι δεν μπορούν να εξυπηρτήσουν την κατοικία στο οικόπεδο, πχ από το Δήμο για τα απορριματοφόρα, από την πυροσβεστική για πυροσβεστικό όχημα σε περίπτωση πυρκαγιάς κλπ.

 

Αν τελικά δεν σου δώσουν δρόμο οι γείτονες σκέψου το καλύτερα: Ακόμα κι αν βγάλεις άδεια (???) θα ρίξεις χρήματα σε ένα σπίτι που δεν θα μπορείς να προσπατέψεις από πυρκαγιά, δεν θα μπορείς να γεμίσεις τη δεξαμενή σου πετρέλαιο, δεν θα μπορείς....., .....??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά,

Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα μου.

Έχω ένα αγροτεμάχιο 4,25στρ. στο οποίο έχω οικοδόμησει από το 2003. Για να περάσω σε αυτό και να κτίσω, αγόρασα εξ αδιαιρέτου το μισό από τα 1108 τμ.που με χώριζε από δημόσιο δρόμο και περνάω μέσα από το 2003.

Μπορώ να κατοχυρώσω ιδιωτικό δρόμο με κάποιον τρόπο ?

Έχω αποκτήσει κάποια δικαιώματα πλέον ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

αγόρασα εξ’αδιαιρετου το μισό από τα 1108 τμ.που με χώριζε από δημόσιο δρόμο

 

Τι εννοείς ακριβώς;

Αγόρασες το μισό εξ αδιαιρέτου με κάποιον άλλον από την έκταση των 1108 τμ;

Αγόρασες τη μισή έκταση των 1108 τμ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.