Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόσβαση σε ιδιοκτησία για κατασκευή κτίσματος


Recommended Posts

Αγόρασα το μισό δηλ. από τα 1108τμ αγόρασα τα 554τμ η αλλιώς τα 12/24 τα υπόλοιπα 554τμ τα έχουν τρία άτομα κατά 3/24 ο κάθε ένας και αλλά τρία κατά 1/2424 ο κάθε ένας .Έως τώρα περνάω από αυτό χωρις να μου δημιουργήσουν πρόβλημα .

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 1108τμ αγόρασα από έναν ιδιοκτήτη τα 554τμ η αλλιώς τα12/24 τα υπόλοιπα 554τμ τα έχουν τρις κατά 3/24 ο κάθε ένας και άλλοι τρις κατά 1/24 ο κάθε ένας,

Έως τώρα περνάω από αυτό χωρις να μου δημιουργήσουν πρόβλημα .

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αγόρασες το μισό εξ αδιαιρέτου και όχι το συγκεκριμένο τμήμα από το οποίο εξυπηρετείσαι. Εφόσον δεν αντιδρούν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες, συνέχισε να το χρησιμοποιείς, ως δίοδο. Εάν θελήσεις να κατοχυρώσεις την είσοδο, κατά την άποψή μου, πρέπει να αγοράσεις και το υπόλοιπο μισό εξ αδιαιρέτου, ώστε να ενώσεις την έκταση των 1108 τμ με το κύριο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατοχυρώσω το δρόμο. Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες είναι όμως απ' ότι έμαθα, πάνω από 6, οι οποίοι δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, ούτε μου πουλούν τα μερίδιά τους. Μπορούν αυτοί να μου πουν κάποια στιγμή ότι δεν θέλουν να περνώ πλέον;Αν ναι εγώ πως θα μπορέσω να κατοχυρώσω δρόμο στο δικό μου κομμάτι,τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

Μα ... το εξήγησα.

Ως κάτοχος ποσοστού εξ αδιαιρέτου στο συγκεκριμένο ακίνητο, δεν κατέχεις συγκεκριμένο τμήμα του, δηλαδή τη δίοδο που χρησιμοποιείς τώρα.

 

Είναι ενδεχόμενο, κάποια στιγμή, οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες της έκτασης των 1108 τμ να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

 

 

Συμπλήρωση:

Αλήθεια, τι έγινε η υπόθεση του "Αντωνάκης" που ξεκίνησε το θέμα αυτό; Γιατί, άραγε, εξαφανίστηκε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.